4 grudnia pojechaliśmy do teatru muzycznego na przedstawienie pt: „Gra o piernika – Maurycy i Kolędnicy”.
Przedstawienie
- 5
„Podaj rękę słabszym”
Nasza szkoła uczestniczy w projekcie „Podaj rękę słabszym”, zorganizowanym przez Gminę Koneck. Dzięki temu projektowi mamy możliwość wyjazdu do teatru i filharmonii. Dziękujemy.
19
„Bal Wszystkich Świętych”
30 października w naszej szkole odbył się po raz pierwszy „Bal Wszystkich Świętych”. Dzieci miały bardzo oryginalne przebrania a także przebrała się też pani dyrektor Katarzyna Lewandowska. Zgadniecie, za kogo się przebrała? Zapraszam do obejrzenia zdjęć.
13
Wyjazd do Filharmonii Pomorskiej
29 października kolejny raz mieliśmy okazję posłuchać jak grają muzycy z Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, a także zwiedziliśmy Muzeum Mydła i Historii Brudu. Dzięki wizycie w muzeum poznaliśmy historię higieny, brudu i produkcji mydła, dowiedzieliśmy się też, kim był Plugawy Tomasz Łaziebnik. Mistrz Mydlarski pokazał nam, na czym polega wytwarzanie mydeł, a później wyrabialiśmy własnoręcznie mydło z wybranym zapachem, kolorem i formą.
30
Ślubowanie klasy 1
25 października do naszego grona uczniów Szkoły Podstawowej uroczyście przyjęliśmy uczniów klasy pierwszej. Uczniowie na początku uroczystości posadzili tradycyjnie przed szkołą drzewko, o które później będą się troszczyli. Ślubowali być dobrymi uczniami i Polakami, przyjaciółmi roślin i zwierząt, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Następnie pani dyrektor Katarzyna Lewandowska dokonała symbolicznego pasowania na ucznia dotykając ołówkiem ramion pierwszoklasistów. Zanim jednak dzieci zostały przyjęte do grona społeczności szkolnej musiały przedstawić to, czego już się w szkole nauczyły. Zadaniem uczniów było m.in. zaśpiewanie piosenki, wyrecytowanie wierszyka oraz udzielenie odpowiedzi na szereg bardzo ważnych pytań.Wychowawcą klasy pierwszej jest pani Anna Adamska-Golenia.Uczniowie klasy 1:Hanna CzerwińskaBartosz GawrońskiKacper GołębiewskiPatryk StasiakKlaudia WinowskaJowita Wroniecka
34
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Jedz owoce i warzywa” (24 października).Wyróżnienie w konkursie zdobyli:Jan Wroniecki,Jowita Wroniecka,Miłosz Czerwiński,Hanna Czerwińska.
Porządkowanie grobów
Ojczyzna – to ziemia i groby. Narody tracące pamięć, tracą życie.Dnia 17 i 31 października 2019r., uczniowie Szkoły Podstawowej w Świętem wraz z panią dyrektor Katarzyną Lewandowską i nauczycielem historii Anną Adamską-Golenia odwiedzili cmentarz parafialny w Konecku i cmentarz choleryczny w Konecku. Uporządkowywali groby i zapalili znicze na grobach bohaterów, uczestników I, II wojny światowej i wojny bolszewickiej. Towarzyszył im mieszkaniec wsi Święte pan Leszek Budzyński, który opowiadał historie bohaterów naszych miejscowości i okolic.
2
„Festiwal owoców i warzyw"
Dnia 17 października odbył się w naszej szkole „Festiwal owoców i warzyw”. Celem festiwalu było promowanie spożywania owoców i warzyw, ich przetworów oraz rozwijanie kompetencji kluczowych.Każda klasa wraz z wychowawcą przygotowała poszczególne sceny festiwalu, na których prezentowały wybrane warzywa i owoce, krajowe bądź egzotyczne. Piosenki, wiersze, scenki, zagadki, zadania oraz degustacja potraw zachęcały do spożywania, owoców i warzyw oraz pojętego zdrowego stylu życia. Gościem festiwalu był pan wójt Ryszard Borowski.
51
Wyjazd na przedstawienie
16 października uczniowie naszej szkoły wybrali się do Centrum Kulturalno Kongresowego – Jordanki w Toruniu na przedstawienie pt: „Powrót Pana Kleksa”. Mieliśmy też okazję zwiedzić Dom Mikołaja Kopernika i przenieść się w jego czasy.
8
Dzień Edukacji Narodowej
Pani Zofia Golenia przygotowała z uczniami klasy 4, 5 i 6 akademię z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Oprawą muzyczną zajęła się pani Sandra Wesołowska.
15
Wyjazd do teatru
08 października - Wyjazd do teatru, na przedstawienie pt: "Shrek", do Muzeum Warzelni Soli oraz restauracji MacDonald's
15
Spotkanie z absolwentką
Spotkanie z absolwentką naszej szkoły.
Marlena Kopaczyk odbywała u nas w szkole praktyki i przy okazji przybliżyła uczniom realia nauki w szkołach średnich.
Niedzielny wyjazd do Filharmonii
29 września wybraliśmy się do Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy na „Wokalne standardy wczoraj i dziś”. Standardy muzyki jazz i pop w autorskich aranżacjach – śpiew: Wojciech Myrczek i Paweł Tomaszewski fortepian.
Dzień Przedszkolaka - 23 września
W ten zimny i pochmurny dzień dzieci miały okazję puszczać banki mydlane oraz upiec kiełbaskę przy ognisku. Otrzymały też drobne upominki ufundowane przez rodziców.
7
Order Uśmiechu - 23 września
Najsympatyczniejszą uczennicą w naszej szkole została Martyna Kempska, a najsympatyczniejszym nauczycielem została Pani Renata Ryszewska.
2
Szkolne wybory do Samorządu Uczniowskiego
20 września odbyły się u nas w szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. Kilka dni wcześniej odbyła się debata przedwyborcza, gdzie kandydaci przedstawili swój program oraz odpowiadali na pytania publiczności.Skład Samorządu Uczniowskiego:
Martyna Kempska - przewodnicząca
Patrycja Żywiczyńska - zastępca przewodniczącej
Marta Kołowrocka - skarbnik
Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020
Początek roku szkolnego.Ten dzień musiał w końcu nadejść - 2 września 2019 roku. Koniec wakacji. Zaczęła się szkoła!
O placówce
Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Świętem, w której uczą się dzieci w klasach 1-8 oraz w punkcie przedszkolnym prowadzone jest przez „Stowarzyszenie kulturalno-oświatowe na rzecz rozwoju wsi Święte i okolic”. Szkoła znajduje się w budynku jednopiętrowym, niepodpiwniczonym, pokrytym stropodachem, zbudowanym w roku 1927. Stowarzyszenie korzysta z budynku na podstawie umowy użyczenia przez Gminę Koneck.
Szkoła Podstawowa we wsi Święte jest miejscem nie tylko nauki dzieci, ale również miejscem gdzie zbierają się mieszkańcy, młodzież – absolwenci szkoły, aby skorzystać ze sprzętu sportowego, piłek, pracowni komputerowej, spotkać się, pobawić.
Nasza szkoła zapewnia:
- zajęcia logopedyczne, dydaktyczno-wyrównawcze, korekcyjno-kompensacyjne, rewalidacyjne,
- naukę elementów informatyki w klasach od I do VIII,
- naukę 2 języków obcych: angielski w klasach od I do VIII i niemiecki w klasach od VII do VIII.
HISTORIA SZKOŁY
HISTORIA SZKOŁY W ŚWIĘTEM
Pierwsza szkoła w Świętem czynna była parę lat od 1897 do 1905r., w prywatnych domach mieszkańców Świętego. Budynek szkoły wybudowano w 1927r., a zmodernizowano go w latach sześćdziesiątych. Do Szkoły Powszechnej 5 klasowej stopnia II do 1939r uczęszczało ponad 200 uczniów. Od 1 września 1939r., do 18 stycznia 1945r., dzieci polskie miały wstęp do szkoły zamknięty. W szkole uczyły się tylko niemieckie dzieci. 8 marca 1945r., nauczyciele powrócili z wygnania i zastali szkołę w okropnym stanie. Niemcy zniszczyli sprzęt szkolny z braku drewna rąbano i palono meble szkolne, płot oraz podłogi w klasach. W roku 1946 zapisanych było do szkoły 385 uczniów w tym czasie szkoła liczyła 6 klas i 7 kompletów. Szkoła nie posiadała sali gimnastycznej, dlatego też w tym czasie postanowiono kupić dla szkoły barak z poniemieckiego osiedla. Pierwsze lata funkcjonowania szkoły po zniszczeniach wojennych były trudne. Duża liczba uczniów i 4 lub 5 nauczycieli, którzy pracując ofiarnie realizowali program nauczania, prowadzili kółka zainteresowań, organizowali imprezy szkolne, wycieczki, przygotowywali uczniów do występów w powiecie i województwie, razem z rodzicami dbali o wygląd szkoły, obejścia i parku wokół szkoły. W kronice szkolnej są piękne zapisy o choince w 1956 roku, kiedy to dzieci w prezencie otrzymały ubranka, buciki, fartuszki, ciepłe koszulki i książki. Przez te wszystkie lata ze szkołą związani byli wspaniali ludzie: nauczyciele, rodzice, uczniowie i mieszkańcy.
Od roku szkolnego 1958/59 kierownikiem szkoły jest pani Gołębiewska Kazimiera. Życie szkoły związane było z wydarzeniami w kraju oraz życiem mieszkańców wsi. I tak odświeżano klasy, wyposażono w nowe ławki, wzbogacano bibliotekę, młodzież szkolną regularnie badała ekipa lekarska, zbierano pieniądze na odbudowę stolicy oraz spalonych gospodarstw rolnych. W 1967 roku rozpoczęto przebudowę szkoły. Dobudowano piętro i nowy dach. Od 1983 r. szkołą kieruje pani Gronkowska Małgorzata z mężem. W 1991 r. dyrektorem szkoły zostaje pani Anna Garmada. 28 lutego 2001 roku Rada Gminy Koneck podejmuje uchwałę o likwidacji Szkoły Podstawowej w Świętem ze względów ekonomicznych.
Od 1 września 2001 roku Niepubliczną Szkołę Podstawową w Świętem prowadzi Stowarzyszenia rodziców, którzy nie zgodzili się z decyzją o zamknięciu szkoły z tak bogatymi tradycjami.
STOWARZYSZENIE KULTURALNO-OŚWIATOWE NA RZECZ ROZWOJU WSI ŚWIĘTE I OKOLIC
Stowarzyszenie liczy obecnie 26 członków i ich rodzin oraz sympatyków. Ludzie ci wybrali swój Zarząd i działają na terenie Gminy Koneck. Celem Stowarzyszenia nie jest osiąganie zysków, lecz działalność na rzecz szeroko rozumianego interesu społecznego. Stowarzyszenie powstało 29 kwietnia 2001r., na fali niezadowolenia z zamknięcia Szkoły Podstawowej w Świętem. Nasza walka o utrzymanie szkoły w Świętem, nagłośniona także przez prasę i telewizję regionalną, od sześciu lat owocuje możliwością kształcenia naszych dzieci w najkorzystniejszych dla nich warunkach. Działamy na rzecz Szkoły Podstawowej w Świętem, a także na rzecz rozwoju kultury i oświaty w naszej wsi i okolicy. Sukcesywnie remontujemy budynek szkolny, czynimy starania o wyposażenie szkoły w najkorzystniejsze pomoce naukowe, organizujemy zajęcia pozalekcyjne. Organizujemy imprezy integracyjne dla naszych mieszkańców i okolicznych wsi. Są to:
- Festyn „Dzień Rodziny” – mający na celu umocnienie więzi rodzinnych,
- „Festiwal Strachów na Wróble” – kultywujący stare tradycje regionalne i religijne.
Przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej zorganizowaliśmy trzy spotkania dla rolników i mieszkańców przybliżające tą tematykę. Wspieramy przedsięwzięcia związane z rozwojem kultury fizycznej i turystyki. Są to: zawody, wycieczki itp. Angażujemy dzieci i mieszkańców w akcję „Sprzątania świata”. W roku 2002 realizowaliśmy projekt „Świetlicowa bułeczka” finansowany przez Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej w Toruniu. W 2003r., projekt „Pożyteczne ferie” oraz w 2004r., „Wiejskie Straszydło” w ramach programu Kultura Bliska Fundacji Wspomagania Wsi. Braliśmy udział w Forach Federacji Inicjatyw Oświatowych w Warszawie dla szkół działających w ramach programu „Mała Szkoła”. W 2003r., uczestniczyliśmy w wymianie międzynarodowej w programie Leonardo da Vinci. Braliśmy udział w programie liderzy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz „Małe Przedszkole w każdej wsi” Federacji Inicjatyw Oświatowych. Wygraliśmy projekt „Mini Przedszkole w Świętem”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Przeprowadziliśmy projekt dla bezrobotnych "Przydasz się". Obecnie prowadzimy nowy projekt "Bajkowy zakątek".
Współpracujemy z:
- Federacją Inicjatyw Oświatowych,
- Starostwem Powiatowym ,
- GKRPA w Konecku ,
- Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej,
- Regionalnym OPSO w Toruniu,
- Urzędem Marszałkowskim w Toruniu,
Źródłem finansowania Stowarzyszenia były i są nadal wyłącznie dotacja oświatowa otrzymywana z MEN, poprzez Gminę. Są też skromne darowizny od osób prywatnych. W roku 2004 przeszliśmy pozytywnie audyt finansów Stowarzyszenia i Szkoły, przeprowadzony przez biegłego rewidenta.
Obecnie władzami Stowarzyszenia są: Zarząd i Komisja Rewizyjna
Skład Zarządu:
- Prezes - Renata Borkowska,
- Wiceprezes – Kamila Bernaciak,
- Członek Zarządu - Agnieszka Słowińska,
- Członek Zarządu - Beata Rosińska
- Członek Zarządu - Emilia Szczesna,
Komisja Rewizyjna:
Przewodnicząca - Kamila Kopaczyk,
Członek Komisji - Agnieszka Zalesiak,
Sekretarz - Anna Gawrońska,
Adres Stowarzyszenia:
“Stowarzyszenie Kulturalno Oświatowe
na rzecz rozwoju wsi Święte i okolic”
Święte 1, 87-702 Koneck
tel. 788 699 577
Archiwum Aktualności
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Grudzień 2021
- Listopad 2021
- Październik 2021
- Wrzesień 2021
- Sierpień 2021
- Kwiecień 2021
- Marzec 2021
- Luty 2021
- Styczeń 2021
- Październik 2020
- Wrzesień 2020
- Czerwiec 2020
- Maj 2020
- Kwiecień 2020
- Marzec 2020
- Grudzień 2019
- Wszystkie
Przekaż swój 1,5 %
Rozliczenie PIT we współpracy z Instytutem Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP.
Rozlicz PIT Online
Rozliczenie PIT we współpracy z Instytutem Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP.