• Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży – biuletyn NFZ

          • Piąty numer biuletynu Narodowego Funduszu Zdrowia „Ze Zdrowiem” został poświęcony zdrowiu psychicznemu dzieci i młodzieży. Rodzice, nauczyciele i dyrektorzy znajdą w nim informacje dotyczące m.in.:

            • wspierania rozwoju psychicznego dziecka od pierwszych chwil jego życia,
            • znaczenia życzliwości, rozmowy i bliskiej więzi dla zdrowia psychicznego dziecka,
            • nauki samoakceptacji,
            • przyczyn kryzysu psychicznego i reagowania na ten kryzys,
            • wsparcia zapewnianego w szkole i poradni psychologiczno-pedagogicznej.

            Numer poświęcony zdrowiu psychicznemu dzieci i młodzieży można pobrać ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia. 

            Pozostałe numery biuletynu NFZ „Ze Zdrowiem” 

            Zachęcamy do zapoznania się z informacjami przygotowanymi przez NFZ. 

          • List Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministra Zdrowia w sprawie szczepień dzieci w wieku 5-11 lat

          • Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek oraz Minister Zdrowia Adam Niedzielski skierowali do rodziców i opiekunów wspólny list dotyczący szczepień dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19. W liście ministrowie informują o rekomendacji Europejskiej Agencji Leków dotyczącej szczepień w tej grupie wiekowej. Przytaczają także dane świadczące o skuteczności i bezpieczeństwie stosowania szczepionki wśród najmłodszych. Informacje zawarte w liście mają pomóc rodzicom i opiekunom w podjęciu świadomej i odpowiedzialnej decyzji dotyczącej szczepień dzieci w wieku 5-11 lat.

            Bezpieczeństwo i skuteczność stosowania szczepionki

            Ważnym aspektem wspólnego listu jest podkreślenie bezpieczeństwa i skuteczności stosowania szczepionek wśród dzieci w wieku 5-11 lat. Z badań przedstawionych przez producenta wynika, że niepożądane odczyny poszczepienne występowały bardzo rzadko i miały łagodny charakter. Skuteczność szczepień dzieci była natomiast wyższa niż w przypadku osób dorosłych i wyniosła aż 90,7 proc. 

            W badaniu klinicznym wzięło udział blisko 2,3 tys. dzieci w 94 ośrodkach na świecie. 

            Zachorowania na COVID-19 wśród dzieci i młodzieży 

            Od początku epidemii w Polsce koronawirusem zakaziło się blisko 28,5 tys. dzieci w wieku od 0 do 10 lat i blisko 35 tys. dzieci i młodzieży między 11. a 20. rokiem życia. Tylko w ciągu dwóch tygodni listopada do szpitali z ciężkim przebiegiem choroby trafiło blisko 500 dzieci. Ich średni wiek to jedynie 6 lat. Jednocześnie szczepienie przeciw COVID-19 przyjęło dotychczas ponad 1,6 mln dzieci i młodzieży w wieku 12-17 lat. Niepożądane odczyny po szczepieniu wystąpiły jedynie u 0,02 proc. z nich i w przeważającym stopniu miały one łagodny przebieg. 

          • mOchrona – aplikacja ochrony rodzicielskiej OSE

          • Szanowni Państwo,

             

            bezpieczeństwo w sieci jest osią wszystkich działań, które realizujemy w ramach programu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE). Dotychczas zapewnialiśmy je w sieci szkolnej, teraz robimy kolejny krok i prezentujemy rozwiązanie mOchrona – aplikację ochrony rodzicielskiej OSE, dostępną bezpłatnie na smartfony, tablety i komputery.

             

            Zachęcamy do podzielenia się informacją o tym produkcie z rodzicami Państwa uczniów.

             

            mOchrona to narzędzie wspierające ustalanie reguł dotyczących korzystania z internetu i aplikacji oraz pozwalające rodzicom na dostęp do informacji o aktywności dziecka na jego urządzeniu. Działa poprzez połączenie (sparowanie) sprzętów rodzica i dziecka.

             

            Konto rodzica, zabezpieczone kodem PIN, pozwala na wybór kategorii stron internetowych i aplikacji, do których dziecko nie powinno mieć dostępu – np. dlatego, że zawierają treści niebezpieczne lub nieodpowiednie dla jego wieku. Co ważne, w ramach każdej kategorii można ustalać wyjątki, a także w dowolnym momencie zmienić wprowadzone ustawienia. Cały proces jest intuicyjny i prosty w obsłudze.

             

            Aplikacja ochrony rodzicielskiej OSE może pomóc także w diagnozowaniu problemów, np. tych związanych z nadużywaniem urządzeń cyfrowych przez dzieci. Dzięki danym zawartym w raportach rodzic dowie się, ile czasu dziecko poświęca na poszczególne aktywności – aplikacje czy media społecznościowe. Jeśli coś wzbudzi jego obawy, ma szansę zareagować.

             

            Aplikacja mOchrona jest narzędziem wspierającym. Kluczową rolę w ochronie dzieci przed cyberzagrożeniami już od najmłodszych lat odgrywa odpowiednia edukacja i kształtowanie prawidłowych nawyków dotyczących korzystania z urządzeń cyfrowych. Dlatego zachęcamy, aby temat bezpieczeństwa w sieci był stale obecny w Państwa szkole. Pomogą w tym nasze zasoby – w tym platforma OSE IT Szkoła, na której znajdują się materiały edukacyjne m.in. z zakresu cyberbezpieczeństwa.

             

            Więcej informacji o produkcie można znaleźć na stronie: ose.gov.pl/mochrona.

             

             

            Z serdecznymi pozdrowieniami

            Zespół OSE – Ogólnopolska Sieć Edukacyjna

            nask.pl ose.gov.pl osehero.pl it-szkola.edu.pl

            Facebook OSE – Ogólnopolska Sieć Edukacyjna

          • Hokus-pokus, czary-mary

          • Wróżby to stary jak ludzkość sposób na poznanie przyszłości. W naszej szkole i przedszkolu zorganizowaliśmy „andrzejkowe” wróżby 30 listopada. Na początku wyjaśniliśmy jak to dawniej było z wróżbami andrzejkowymi. Później,  aby dowiedzieć się co nas czeka w niedaleki przyszłości dzieci korzystały z wróżb np.:  wylewanie roztopionego wosku, przekute serduszko, przekuty balonik, zawody - kim będę w przyszłości, magiczne liczby, kolory.