• W pułapce kamery

          • Szanowni Państwo, 

            minął rok od rozpoczęcia pandemii i podjęcia nauki zdalnej w szkołach. W związku z tym Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży stworzyła film „W pułapce kamery”, w którym Michał Olszański rozmawia z uczennicą liceum Aleksandrą, oraz psycholożka Katarzyną Miller na temat wyzwań z jakimi muszą się zmierzyć uczniowie i nauczyciele w obecnej sytuacji. Poczucie bycia ciągle obserwowanym, zatarcie granicy między sferą publiczną a prywatną czy brak kontaktu z rówieśnikami przyczyniają się do pogorszenia wyników w nauce, ale też kondycji psychicznej młodych ludzi. 

            Każdy z nas poniósł jakąś cenę pandemii. Wydaje się jednak, że to młodzież szkolna najbardziej odczuwa jej skutki. Zostali postawieni w sytuacji, w której kontakt z rówieśnikami, czyli coś co pozwala imsię rozwijać, budować własny świat i tożsamość zostało dość gwałtownie zabrane. 

            Polecamy obejrzenie rozmowy oraz zachęcenie rodziców, nauczycieli i uczniów do posłuchania. Będziemy również wdzięczni za udostępnienie jej na Państwa profilach. 

            Link do rozmowy

             

            Fundacja prowadzi konsultacje ze szkołami, na temat potrzebnych w tej sytuacji działań. Ma również gotowe programy, które, nawet od jutra, mogą być realizowane z grupami młodzieży. Dotyczą one przede wszystkim rozwoju kompetencji społecznych. Fundacja zaprasza dyrektorów, nauczycieli do korzystania z jej pomocy. Zaprasza również zarządy powiatów, organów prowadzących szkoły, słowem wszystkich, którzy chcieliby realizować programy „przywracania szkole uczniów” w ich placówkach.

             

            Pozdrawiam serdecznie,

            Karolina Szymańska

            Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży

             

          • Klub Młodego Programisty

          • Zaprasza uczniów szkoły do wspólnej nauki programowania w języku Scratch. 

             

            wybierz:

            • „Programowanie w Scratch Junior z Klubem Młodego Programisty” –> przejdź do kursu
            • „Programowanie w Scratch 3.0 z Klubem Młodego Programisty” –> przejdź do kursu

            Jak wygląda kurs?

            Każdy z kursów został podzielony na osiem oddzielnych lekcji stanowiących spójną całość. Ich głównym elementem jest 30-minutowe wideo, w którym trenerzy Klubu Młodego Programisty przedstawiają, jak przygotować aplikację omawianą w danym module. Filmy nie są długie, dzięki czemu nauczyciel ma możliwość wprowadzenia uczniów w tematykę poszczególnych modułów, może porozmawiać o odczuciach dzieci po zrealizowaniu danego zadania i zaproponować swoje modyfikacje czy kontynuację zajęć. Założenie przez nauczyciela kont uczniom zgodnie z instrukcją umożliwi uczestnikom realizację całości materiału zdalnie, a także powrót do kursu we własnym zakresie – w dogodnym miejscu i czasie.

            Dlaczego warto?

            Kursy w ciekawy sposób wprowadzą uczniów w świat programowania, są też zgodne z podstawą programową. Ich celem jest rozwinięcie u dzieci zainteresowań programistycznych i umiejętności w tym zakresie poprzez naukę wizualnego języka programowania Scratch. Dzięki temu, że kursy dostępne są na bezpłatnej platformie online, wszyscy uczniowie w równym stopniu mogą wykorzystywać swoje szanse edukacyjne i kształtować kompetencje kluczowe. Ukończenie kursu uprawnia również ucznia do pobrania certyfikatu uczestnika.

            Więcej informacji na temat kursów znaleźć można w komunikacie KPRM, na stronie gov.pl/koduj oraz na platformie OSE IT Szkoła. Przekonajcie się sami, że programować każdy może!

            W razie pytań zachęcamy do kontaktu: programowanie@mc.gov.pl.