• Standardy ochrony małoletnich przed krzywdzeniem Szkoła Podstawowa w Świętem

        Punkt przedszkolny Bajkowy zakątek

        rok szkolny 2023/2024

        Akty prawne.

        1. Ustawa dnia 14 grudnia 2016 r - prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 900 1672, 1718).
        2. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1762, z 2022r. poz. 935, 1116, 1700, 1730, z 2023r. 641).
        3. Art. 22 ust. 1 oraz Art. 22 ust. 12 Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1510,1700, 2140, z 2023 r. poz. 240, 641.).
        4. Ustawa z dnia 21 listopada 2008r. o pracownikach samorządowych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 530).
        5. Ustawa z dnia 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym (t.j. Dz. U. z 2021r. poz. 1709, z 2022r. poz. 1700, 1933.).
        6. Ustawa z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (t.j. Dz. U. z 2023r. poz.1304, 1606).
        7. Ustawa z dnia 28 lipca 2023r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2023r. po. 1606).
        8. Ustawa z dnia 28 lipca 2023r. o zmianie ustawy Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz. z 2023r. poz. 1615)
        9. Ustawa z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie po zmianach ustawą z dnia 9 marca 2023r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej (t.j. Dz.U. z 2021r. poz. 1249, z 2023r. poz. 289, 535).
        10. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 września 2023 r. w sprawie procedury „Niebieskie Karty” (Dz. U. 2023r. poz. 1870).

         

        Standardy ochrony małoletnich przed krzywdzeniem.

         

        Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez pracowników placówki jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie. Pracownik placówki traktuje dziecko z szacunkiem oraz uwzględnia jego potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przez pracownika wobec dziecka przemocy w jakiejkolwiek formie. Pracownik placówki, realizując te cele, działa w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych danej placówki oraz swoich kompetencji.

         

        Wszystkie dzieci mają prawo do jednakowej ochrony przed wszelkimi rodzajami krzywdzącego zachowania. Ochrona dzieci przed przemocą jest obowiązkiem każdego pracownika Szkoły.

        Wprowadzane Standardy ochrony małoletnich zobowiązują nas do:

        1. Wprowadzania rygorystycznych zasad ochrony dzieci poprzez systemy i procedury obowiązujące wszystkich naszych pracowników.
        2. Skutecznego zarządzania pracownikami poprzez nadzór, wsparcie i szkolenia.
        3. Dokonania wszystkich niezbędnych kontroli pracowników podczas rekrutacji.
        4. Doceniania, poszanowania i słuchania dzieci.
        5. Przestrzegania polityki zero tolerancji wobec znęcania się.
        6. Wymiany informacji o ochronie dzieci i dobrych praktykach z pracownikami, dziećmi oraz rodzicami/opiekunami.
        7. Dzielenia się informacjami na temat problemów lub zgłoszeń o przemocy wobec dzieci z kompetentnymi organami, takimi jak organizacje zajmujące się przemocą wobec dzieci i/lub szkołami, gdzie uczęszczają dzieci i/lub policją
        8. Dzielenia się informacjami na temat problemów dzieci z rodzicami/opiekunami, oferując porady i wsparcie.

         

         

        FDokument ten zawiera jasne wytyczne dotyczące tego jak w naszej Szkole przeciwdziałać naruszaniu praw dzieci, jak tworzyć przyjazne i bezpieczne środowisko oraz jakie kroki podjąć w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa dzieci.

         

        FPowołuje się osobę – koordynatora/pełnomocnika ds. monitoringu realizacji „Standardów ochrony małoletnich przed krzywdzeniem”.

         

         

         

        Objaśnienie terminów.

         

        FPrzez krzywdzenie dziecka należy rozumieć popełnienie czynu zabronionego wpływającego na szkodę dziecka przez jakąkolwiek osobę.

         

        Krzywdzeniem jest:

        Przemoc fizyczna – jest to celowe uszkodzenie ciała, zadawanie bólu lub groźba uszkodzenia ciała. Skutkiem przemocy fizycznej mogą być złamania, siniaki, rany cięte, poparzenia, obrażenia wewnętrzne.

        Przemoc psychiczna emocjonalna – to powtarzające się poniżanie, upokarzanie i ośmieszanie dziecka, wciąganie dziecka w konflikt osób dorosłych, manipulowanie nim, brak odpowiedniego wsparcia, uwagi i miłości, stawianie dziecku wymagań i oczekiwań, którym nie jest ono w stanie sprostać.

        Przemoc seksualna – to angażowanie dziecka w aktywność seksualną przez osobę dorosłą. Wykorzystywanie seksualne odnosi się do zachowań z kontaktem fizycznym (np. dotykanie dziecka, współżycie z dzieckiem) oraz zachowania bez kontaktu fizycznego (np. pokazywanie dziecku materiałów pornograficznych, podglądanie, ekshibicjonizm). Przemoc ta może być jednorazowym incydentem lub powtarzać się przez dłuższy czas.

        Zaniedbywanie – to niezaspokajanie podstawowych potrzeb materialnych i emocjonalnych dziecka przez rodzica lub opiekuna prawnego, nie zapewnienie mu bezpieczeństwa, odpowiedniego jedzenia, ubrań, schronienia, opieki medycznej, bezpieczeństwa, brak nadzoru w czasie wolnym oraz odpowiedniej opieki podczas wypełniania obowiązku szkolnego.

        Alienacja rodzicielska - ograniczenie kontaktu i izolowanie dziecka od drugiego rodzica, odcinanie drugiego rodzica od informacji dotyczących dziecka, wymazywanie drugiego rodzica z życia dziecka, niszczenie zdjęć i pamiątek, przedstawianie drugiego rodzica w złym świetle, zakazywanie dziecku swobodnego mówienia i wyrażania miłości do drugiego rodzica.

         

         

         

         

         

         

         

        WYPIS Z USTAWY

        z dnia 28 lipca 2023 r.

        o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw

        (Dz. U. z 2023r. poz. 1606).

         

        Rozdział 4b

        Standardy ochrony małoletnich.

         

        Art. 22b. Obowiązek wprowadzenia standardów ochrony małoletnich, zwanych dalej „standardami”, ma każdy:

        1) organ zarządzający jednostką systemu oświaty, o której mowa w art. 2 pkt 1–8 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 900), oraz inną placówką oświatową, opiekuńczą, wychowawczą, resocjalizacyjną, religijną, artystyczną, medyczną, rekreacyjną, sportową lub związaną z rozwijaniem zainteresowań, do której uczęszczają albo w której przebywają lub mogą przebywać małoletni;

        2) organizator działalności oświatowej, opiekuńczej, wychowawczej, resocjalizacyjnej, religijnej, artystycznej, medycznej, rekreacyjnej, sportowej lub związanej z rozwijaniem zainteresowań przez małoletnich.

         

        Art. 22c. 1. W standardach, w sposób dostosowany do charakteru i rodzaju placówki lub działalności, określa się w szczególności:

        1) zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnim a personelem placówki lub organizatora, a w szczególności zachowania niedozwolone wobec małoletnich;

         

        2) zasady i procedurę podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego;

         

        3) procedury i osoby odpowiedzialne za składanie zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego, zawiadamianie sądu opiekuńczego oraz w przypadku instytucji, które posiadają takie uprawnienia, osoby odpowiedzialne za wszczynanie procedury „Niebieskiej Karty”;

         

        4) zasady przeglądu i aktualizacji standardów;

         

        5) zakres kompetencji osoby odpowiedzialnej za przygotowanie personelu placówki lub organizatora do stosowania standardów, zasady przygotowania tego personelu do ich stosowania oraz sposób dokumentowania tej czynności;

         

        6) zasady i sposób udostępniania rodzicom albo opiekunom prawnym lub faktycznym oraz małoletnim standardów do zaznajomienia się z nimi i ich stosowania;

         

        7) osoby odpowiedzialne za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu i udzielenie mu wsparcia;

         

        8) sposób dokumentowania i zasady przechowywania ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego.

         

        2. W standardach wprowadzanych w placówce lub miejscu prowadzonej działalności, o których mowa w art. 22b, należy określić także:

        1) wymogi dotyczące bezpiecznych relacji między małoletnimi, a w szczególności zachowania niedozwolone;

         

        2) zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci Internet;

         

        3) procedury ochrony dzieci przed treściami szkodliwymi i zagrożeniami w sieci Internet oraz utrwalonymi w innej formie;

         

        4) zasady ustalania planu wsparcia małoletniego po ujawnieniu krzywdzenia.

         

        3. Obowiązek wprowadzenia standardów mają także podmioty świadczące usługi hotelarskie oraz turystyczne, a także prowadzące inne miejsca zakwaterowania zbiorowego, w zakresie niezbędnym do zapewnienia ochrony małoletnich. Standardy, w sposób dostosowany do charakteru i rodzaju prowadzonych usług, określają w szczególności:

         

        1) zasady zapewniające bezpieczne relacje między personelem podmiotu a małoletnim, a w szczególności zachowania niedozwolone wobec małoletnich;

         

        2) zasady i procedury identyfikacji małoletniego przebywającego w obiekcie hotelarskim i jego relacji w stosunku do osoby dorosłej, z którą przebywa w tym obiekcie;

         

        3) zasady i procedury reagowania w przypadku uzasadnionego przypuszczenia, że dobro małoletniego znajdującego się na terenie obiektu hotelarskiego lub korzystającego z usług turystycznych jest zagrożone;

         

        4) procedury i osoby odpowiedzialne za składanie zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego oraz zawiadamianie sądu opiekuńczego;

         

        5) zakres kompetencji osoby odpowiedzialnej za przygotowanie personelu podmiotu do stosowania standardów, zasady przygotowania tego personelu do ich stosowania oraz sposób dokumentowania tej czynności.

         

        4. W standardach uwzględnia się sytuację dzieci niepełnosprawnych oraz dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

         

        5. Standardy sporządza się, mając na względzie konieczność ich zrozumienia przez osoby małoletnie.

         

        6. Podmioty, o których mowa w art. 22b oraz w ust. 3, mają obowiązek co najmniej raz na dwa lata dokonywać oceny standardów w celu zapewnienia ich dostosowania do aktualnych potrzeb oraz zgodności z obowiązującymi przepisami. Wnioski z przeprowadzonej oceny należy pisemnie udokumentować.

         

        7. Podmioty, o których mowa w art. 22b oraz w ust. 3, udostępniają standardy na swojej stronie internetowej oraz wywieszają w widocznym miejscu w swoim lokalu, w wersji zupełnej oraz skróconej, przeznaczonej dla małoletnich. Wersja skrócona zawiera informacje istotne dla małoletnich.

        Ad. Art. 22c.1 (STANDARD 1)

        pkt. 1) Zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnimi a personelem,
        a w szczególności zachowania niedozwolone wobec małoletnich.

        1. Przed nawiązaniem stosunku pracy lub przed dopuszczeniem do działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem lub opieką nad dziećmi, dyrektor szkoły postępuje zgodnie z dotychczasowymi przepisami, a ponadto sprawdza, czy dana osoba widnieje:
        1. w Rejestrze Sprawców na Tle Seksualnym z dostępem ograniczonym;
        2. w Rejestrze osób w stosunku, do których Państwowa Komisja do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 wydała postanawianie o wpisie w Rejestrze; oraz przedkłada do złożenia oświadczenie o niekaralności i zobowiązania do   przestrzegania podstawowych zasad ochrony dzieci według załączonego wzoru (ZAŁĄCZNIK NR 1)
        1. Pracownicy szkoły:
        1. szanują godność ucznia jako osoby: akceptują go, uznają jego prawa, rozwijają samodzielność myślenia i refleksyjność oraz pozwalają mu wyrażać własne poglądy,
        2. pamiętają, że pierwszymi i głównymi wychowawcami dzieci są rodzice lub opiekunowie prawni, szanują ich prawa oraz wspomagają w procesie wychowania,
        3. poprzez działania pedagogiczne i własną postawę, wspomagają ucznia w procesie integralnego rozwoju i doskonalenia oraz czynią go współuczestnikiem i współtwórcą tego procesu,
        4. wychowują ucznia w duchu odpowiedzialności za własne czyny i ponoszenia konsekwencji dokonanych wyborów,
        5. wychowują swoich uczniów w duchu współdziałania i współżycia w grupie, ucząc jednocześnie poszanowania zasad szlachetnego współzawodnictwa.
        1. Stosunek pracowników do ucznia cechuje: życzliwość, wyrozumiałość i cierpliwość,
          a jednocześnie stanowczość i konsekwencja w stosowaniu ustalonych kryteriów wymagań.
        2. Pracowników obowiązuje obiektywizm, sprawiedliwość, bezinteresowność i szacunek
          w traktowaniu i ocenie każdego ucznia bez względu na okoliczności.
        3. Pracownicy szkoły są zobowiązani do utrzymywania profesjonalnej relacji z uczniami
          i każdorazowego rozważania, czy relacja, komunikat bądź działanie wobec ucznia jest adekwatne do sytuacji, bezpieczne, uzasadnione i sprawiedliwe wobec innych uczniów.

        6. Poza zasadami opisanymi w pkt. 1 – 4 pracowników w komunikacji z uczniami obowiązują następujące zasady:

        1. zachowanie cierpliwości i szacunku;
        2. przy podejmowaniu decyzji dotyczących ucznia należy go o tym poinformować i starać się brać pod uwagę jego oczekiwania;
        3. szanowanie praw ucznia do prywatności. Jeśli konieczne jest odstąpienie od zasady poufności, aby chronić ucznia, należy wyjaśnić mu to najszybciej jak to możliwe.
        4. jeśli pojawi się konieczność porozmawiania z uczniem na osobności, należy rozważyć czy zostawić uchylone drzwi do pomieszczenia i zadbać, aby być w zasięgu wzroku innych. Można też poprosić drugiego pracownika o obecność podczas takiej rozmowy.
        5. nie wolno zachowywać się w obecności uczniów w sposób niestosowny. Obejmuje to używanie wulgarnych słów, gestów i żartów, czynienie obraźliwych uwag, nawiązywanie
          w wypowiedziach do aktywności bądź atrakcyjności seksualnej oraz wykorzystywanie wobec ucznia relacji władzy lub przewagi fizycznej (zastraszanie, przymuszanie, groźby).
        6. nie wolno zawstydzać, upokarzać, lekceważyć i obrażać ucznia. Nie wolno  krzyczeć na ucznia w sytuacji innej niż wynikająca z bezpieczeństwa ucznia lub innych uczniów.
        7. nie wolno ujawniać informacji wrażliwych dotyczących ucznia wobec osób nieuprawnionych, w tym wobec innych dzieci. Obejmuje to wizerunek ucznia, informacje
          o jego/jej sytuacji rodzinnej, ekonomicznej, medycznej, opiekuńczej i prawnej.

        7. W działaniach z uczniami należy:

        1. doceniać i szanować wkład uczniów w podejmowane działania, aktywnie ich angażować
          i traktować równo bez względu na  płeć, orientację seksualną, sprawność lub niepełnosprawność, status społeczny, etniczny, kulturowy, religijny i światopogląd;
        2. unikać faworyzowania uczniów;
        3. nie wolno nawiązywać z uczniem jakichkolwiek relacji romantycznych lub seksualnych ani składać mu propozycji o nieodpowiednim charakterze. Obejmuje to także seksualne komentarze, żarty, gesty oraz udostępnianie uczniom treści erotycznych i pornograficznych bez względu na ich formę;
        4. nie wolno utrwalać wizerunku ucznia (filmowanie, nagrywanie głosu, fotografowanie) dla potrzeb prywatnych. Dotyczy to także umożliwienia osobom trzecim utrwalenia wizerunków uczniów, jeśli dyrekcja nie została o tym poinformowana, nie wyraziła na to zgody i nie uzyskała zgód rodziców/opiekunów prawnych oraz samych uczniów;
        5. nie wolno proponować uczniom alkoholu, wyrobów tytoniowych ani nielegalnych substancji, jak również używać ich w obecności uczniów.
        6. nie wolno przyjmować pieniędzy ani prezentów od ucznia, ani od jego rodziców/opiekunów ucznia. Nie wolno wchodzić w relacje jakiejkolwiek zależności wobec ucznia lub rodziców/opiekunów dziecka. Nie wolno zachowywać się w sposób mogący sugerować innym istnienie takiej zależności i prowadzący do oskarżeń o nierówne traktowanie bądź czerpanie korzyści majątkowych i innych. Nie dotyczy to okazjonalnych podarków związanych ze świętami w roku szkolnym, np. kwiatów, prezentów składkowych czy drobnych upominków.
        7. o wszystkich ryzykownych sytuacjach zauważonych przez pracownika należy powiadomić dyrekcję.
        8. kontaktować się z uczniami wyłącznie w czasie pracy w celach edukacyjnych lub wychowawczych.
        9. Nie wolno zapraszać uczniów do swojego miejsca zamieszkania ani spotykać się z nimi poza godzinami pracy. Obejmuje to także kontakty z uczniami poprzez prywatne kanały komunikacji (prywatny telefon, e-mail, komunikatory, profile w mediach społecznościowych).

        8.  Kontakt fizyczny z uczniami:

        Każde przemocowe działanie wobec dziecka jest niedopuszczalne. Istnieją jednak sytuacje,

        w których fizyczny kontakt z dzieckiem może być stosowny i spełnia zasady bezpiecznego

        kontaktu: jest odpowiedzią na potrzeby dziecka w danym momencie, uwzględnia wiek dziecka,       

        etap rozwojowy, płeć, kontekst kulturowy i sytuacyjny. Nie można jednak wyznaczyć

        uniwersalnej stosowności każdego takiego kontaktu fizycznego, ponieważ zachowanie 

        odpowiednie wobec jednego dziecka może być nieodpowiednie wobec innego. Kieruj się zawsze

        swoim profesjonalnym osądem, słuchając, obserwując i odnotowując reakcję dziecka, pytając

        je o zgodę na kontakt fizyczny (np. przytulenie) i zachowując świadomość, że nawet przy

        Twoich dobrych intencjach taki kontakt może być błędnie zinterpretowany przez dziecko  

        lub osoby trzecie.

        1. nie wolno bić, szturchać, popychać ani w jakikolwiek sposób naruszać integralności fizycznej ucznia;
        2. nie należy dotykać ucznia w sposób, który może być uznany za nieprzyzwoity lub niestosowny;
        3. trzeba być przygotowanym na wyjaśnienie swoich działań;
        4. należy zachować szczególną ostrożność wobec uczniów, którzy doświadczyli nadużycia i krzywdzenia, w tym seksualnego, fizycznego bądź zaniedbania;
        5. podczas dłuższych niż jednodniowe wyjazdy i wycieczki niedopuszczalne jest spanie z uczniem w jednym pokoju.

        9. W ramach bezpieczeństwa on- line:

        1) należy mieć świadomość cyfrowych zagrożeń i ryzyka wynikającego z prywatnej aktywności w sieci oraz własnych działań w internecie;

        2) nie wolno nawiązywać kontaktów z uczniami i uczennicami poprzez przyjmowanie, bądź wysyłanie zaproszeń w mediach społecznościowych;

        3) w trakcie lekcji osobiste urządzenia elektronicznie powinny być wyłączone lub wyciszone a funkcjonalność bluetooth wyłączona na terenie szkoły, z wyjątkiem celów edukacyjnych bądź związanych z bezpieczeństwem.

         

        Zasady ochrony wizerunku i danych osobowych dzieci

        Nasze wartości:

        1. W naszych działaniach kierujemy się odpowiedzialnością i rozwagą wobec utrwalania, przetwarzania, używania i publikowania wizerunków dzieci.
        2. Dzielenie się zdjęciami i filmami z naszych aktywności służy celebrowaniu sukcesów dzieci, dokumentowaniu naszych działań i zawsze ma na uwadze bezpieczeństwo dzieci. Wykorzystujemy zdjęcia/nagrania pokazujące szeroki przekrój dzieci – chłopców i dziewczęta, dzieci w różnym wieku, o różnych uzdolnieniach, stopniu sprawności i reprezentujące różne grupy etniczne.
        3. Dzieci mają prawo zdecydować, czy ich wizerunek zostanie zarejestrowany i w jaki sposób zostanie przez nas użyty.
        4. Zgoda rodziców/opiekunów prawnych na wykorzystanie wizerunku ich dziecka jest tylko wtedy wiążąca, jeśli dzieci i rodzice/opiekunowie prawni zostali poinformowani o sposobie wykorzystania zdjęć/nagrań i ryzyku wiążącym się z publikacją wizerunku.

         

        Dbamy o bezpieczeństwo wizerunków dzieci poprzez:

        1. Pytanie o pisemną zgodę rodziców/opiekunów prawnych oraz o zgodę dzieci przed zrobieniem i publikacją zdjęcia/nagrania. Dobrą praktyką jest również pozyskiwanie zgód samych dzieci.
        2. Udzielenie wyjaśnień, do czego wykorzystamy zdjęcia/nagrania i w jakim kontekście, jak będziemy przechowywać te dane i jakie potencjalne ryzyko wiąże się z publikacją zdjęć/ nagrań online.
        3. Unikanie podpisywania zdjęć/nagrań informacjami identyfikującymi dziecko z imienia i nazwiska. Jeśli konieczne jest podpisanie dziecka używamy tylko imienia.
        4. Rezygnację z ujawniania jakichkolwiek informacji wrażliwych o dziecku dotyczących m.in. stanu zdrowia, sytuacji materialnej, sytuacji prawnej i powiązanych z wizerunkiem dziecka (np. w przypadku zbiórek indywidualnych organizowanych przez naszą instytucję).
        5. Zmniejszenie ryzyka kopiowania i niestosownego wykorzystania zdjęć/nagrań dzieci poprzez przyjęcie zasad:

        • wszystkie dzieci znajdujące się na zdjęciu/nagraniu muszą być ubrane, a sytuacja zdjęcia/nagrania nie jest dla dziecka poniżająca, ośmieszająca ani nie ukazuje go
        w negatywnym kontekście,

        • zdjęcia/nagrania dzieci powinny się koncentrować na czynnościach wykonywanych przez dzieci i w miarę możliwości przedstawiać dzieci w grupie, a nie pojedyncze osoby.

        1. Rezygnację z publikacji zdjęć dzieci, nad którymi nie sprawujemy już opieki, jeśli one lub ich rodzice/opiekunowie prawni nie wyrazili zgody na wykorzystanie zdjęć po odejściu z instytucji.
        2. Przyjęcie zasady, że wszystkie podejrzenia i problemy dotyczące niewłaściwego rozpowszechniania wizerunków dzieci należy rejestrować i zgłaszać dyrekcji, podobnie jak inne niepokojące sygnały dotyczące zagrożenia bezpieczeństwa dzieci.

         

        Rejestrowanie wizerunków dzieci.

        W sytuacjach, w których nasza instytucja rejestruje wizerunki dzieci do własnego użytku, deklarujemy, że:

        1. Dzieci i rodzice/opiekunowie prawni zawsze będą poinformowani o tym, że dane wydarzenie będzie rejestrowane.
        2. Zgoda rodziców/opiekunów prawnych na rejestrację wydarzenia zostanie przyjęta przez nas na piśmie oraz uzyskamy przynajmniej ustną zgodę dziecka.
        3. Jeśli rejestracja wydarzenia zostanie zlecona osobie zewnętrznej (wynajętemu fotografowi lub kamerzyście) zadbamy o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży poprzez:

        • zobowiązanie osoby/firmy rejestrującej wydarzenie do przestrzegania niniejszych wytycznych,

        • zobowiązanie osoby/firmy rejestrującej wydarzenie do noszenia identyfikatora w czasie trwania wydarzenia,

        • niedopuszczenie do sytuacji, w której osoba/firma rejestrująca będzie przebywała z dziećmi bez nadzoru pracownika naszej instytucji,

        • poinformowanie rodziców/opiekunów prawnych oraz dzieci, że osoba/firma rejestrująca wydarzenie będzie obecna podczas wydarzenia i upewnienie się, że rodzice/opiekunowie prawni udzielili pisemnej zgody na rejestrowanie wizerunku ich dzieci.

         

        Jeśli wizerunek dziecka stanowi jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, impreza publiczna, zgoda rodziców/opiekunów prawnych dziecka nie jest wymagana.

         

        Rejestrowanie wizerunków dzieci do prywatnego użytku.

        W sytuacjach, w których rodzice/opiekunowie lub widzowie szkolnych wydarzeń i uroczystości itd. rejestrują wizerunki dzieci do prywatnego użytku, informujemy na początku każdego z tych wydarzeń o tym, że:

        1. Wykorzystanie, przetwarzanie i publikowanie zdjęć/nagrań zawierających wizerunki dzieci
          i osób dorosłych wymaga udzielenia zgody przez te osoby, w przypadku dzieci – przez ich rodziców/opiekunów prawnych.
        2. Zdjęcia lub nagrania zawierające wizerunki dzieci nie powinny być udostępniane w mediach społecznościowych ani na serwisach otwartych, chyba że rodzice lub opiekunowie prawni tych dzieci wyrażą na to zgodę,
        3. Przed publikacją zdjęcia/nagrania online zawsze warto sprawdzić ustawienia prywatności, aby upewnić się, kto będzie mógł uzyskać dostęp do wizerunku dziecka.

         

        Rejestrowanie wizerunku dzieci przez osoby trzecie i media.

        1. Jeśli przedstawiciele mediów lub dowolna inna osoba będą chcieli zarejestrować organizowane przez nas wydarzenie i opublikować zebrany materiał, muszą zgłosić taką prośbę wcześniej i uzyskać zgodę dyrekcji. W takiej sytuacji upewnimy się, że rodzice/opiekunowie prawni udzielili pisemnej zgody na rejestrowanie wizerunku ich dzieci. Oczekujemy informacji o:

        • imieniu, nazwisku i adresie osoby lub redakcji występującej o zgodę,

        • uzasadnieniu potrzeby rejestrowania wydarzenia oraz informacji, w jaki sposób i w jakim kontekście zostanie wykorzystany zebrany materiał,

        • podpisanej deklaracji o zgodności podanych informacji ze stanem faktycznym.

        1. Personelowi instytucji nie wolno umożliwiać przedstawicielom mediów i osobom nieupoważnionym utrwalania wizerunku dziecka na terenie instytucji bez pisemnej zgody rodzica/opiekuna prawnego dziecka oraz bez zgody dyrekcji.
        2. Personel instytucji nie kontaktuje przedstawicieli mediów z dziećmi, nie przekazuje mediom kontaktu do rodziców/opiekunów prawnych dzieci i nie wypowiada się w kontakcie z przedstawicielami mediów o sprawie dziecka lub jego rodzica/opiekuna prawnego. Zakaz ten dotyczy także sytuacji, gdy pracownik jest przekonany, że jego wypowiedź nie jest w żaden sposób utrwalana.
        3. W celu realizacji materiału medialnego dyrekcja może podjąć decyzję o udostępnieniu wybranych pomieszczeń instytucji dla potrzeb nagrania. Dyrekcja podejmując taką decyzję poleca przygotowanie pomieszczenia w taki sposób, aby uniemożliwić rejestrowanie przebywających na terenie instytucji dzieci.

        Zasady w przypadku niewyrażenia zgody na rejestrowanie wizerunku dziecka

        Jeśli dzieci, rodzice lub opiekunowie prawni nie wyrazili zgody na utrwalenie wizerunku dziecka, będziemy respektować ich decyzję. Z wyprzedzeniem ustalimy z rodzicami/opiekunami prawnymi i dziećmi, w jaki sposób osoba rejestrująca wydarzenie będzie mogła zidentyfikować dziecko, aby nie utrwalać jego wizerunku na zdjęciach indywidualnych i grupowych. Rozwiązanie, jakie przyjmiemy, nie będzie wykluczające dla dziecka, którego wizerunek nie powinien być rejestrowany

         

        Przechowywanie zdjęć i nagrań.

        Przechowujemy materiały zawierające wizerunek dzieci w sposób zgodny z prawem i bezpieczny dla dzieci:

        1. Nośniki analogowe zawierające zdjęcia i nagrania są przechowywane w zamkniętej na klucz szafce, a nośniki elektroniczne zawierające zdjęcia i nagrania są przechowywane w folderze chronionym z dostępem ograniczonym do osób uprawnionych przez instytucję. Nośniki będą przechowywane przez okres wymagany przepisami prawa o archiwizacji i/lub okres ustalony przez placówkę w polityce ochrony danych osobowych.
        2. Nie przechowujemy materiałów elektronicznych zawierających wizerunki dzieci na nośnikach nieszyfrowanych ani mobilnych, takich jak telefony komórkowe i urządzenia z pamięcią przenośną (np. pendrive).
        3. Nie wyrażamy zgody na używanie przez pracowników osobistych urządzeń rejestrujących (tj. telefony komórkowe, aparaty fotograficzne, kamery) w celu rejestrowania wizerunków dzieci.
        4. Jedynym sprzętem, którego używamy jako instytucja, są urządzenia rejestrujące należące do instytucji.

         

        Ad. Art. 22c.1 (STANDARD 2)

        pkt. 2) Zasady i procedura podejmowania interwencji, w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletnich.

        1. Rozpoznawanie i reagowanie na czynniki ryzyka krzywdzenia uczniów:
        1. pracownicy placówki posiadają wiedzę i w ramach wykonywanych obowiązków zwracają uwagę na czynniki ryzyka krzywdzenia uczniów;
        2. w przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka nauczyciele szkoły podejmują rozmowę z rodzicami, przekazując informacje na temat dostępnej oferty wsparcia i motywując ich do szukania dla siebie pomocy;
        3. pracownicy monitorują sytuację i dobrostan ucznia;
        4. pracownicy znają i stosują zasady bezpiecznych relacji personel–uczeń ustalone w szkole;
        5. rekrutacja pracowników placówki odbywa się zgodnie z zasadami bezpiecznej rekrutacji personelu opisanej w niniejszym dokumencie.
        1. Procedury interwencji w przypadku krzywdzenia ucznia:
        1. w przypadku zauważenia przez pracownika szkoły, opiekuna lub inną osobę, że uczeń jest krzywdzony, osoba ta ma obowiązek sporządzenia notatki służbowej i przekazania uzyskanej informacji wychowawcy;
        2. w przypadku podejrzenia krzywdzenia ucznia na terenie szkoły przez pracownika szkoły lub inną osobę:
        1. dyrektor szkoły w obecności wychowawcy ucznia wzywa osobę, którą podejrzewa się o krzywdzenie i informuje ją o podejrzeniu.
        2. dyrektor szkoły w obecności wychowawcy ucznia w celu wyjaśnienia prawdziwości faktów, sporządza opis zaistniałej sytuacji oraz plan pomocy uczniowi— na podstawie rozmów:
        • z uczniem (w obecności pedagoga lub wychowawcy klasy, który sporządza notatkę z rozmowy),
        • ze zgłaszającym fakt krzywdzenia ucznia,
        • z podejrzanym o krzywdzenie. (ZAŁĄCZNIK NR 2 – notatka z rozmowy)

                3) Plan pomocy dziecku powinien zawierać wskazania dotyczące:

        1. działań, jakie szkoła podejmuje na rzecz ucznia, w celu zapewnienia mu poczucia bezpieczeństwa, w tym zgłoszenie podejrzenia krzywdzenia do odpowiedniej instytucji;
        2. zdyscyplinowanie krzywdzącego (forma zależy od tego, kim jest krzywdzący, czy pracownikiem szkoły, czy opiekunem ucznia uczęszczającego do szkoły). W przypadku pracownika pedagogicznego konsekwencje wynikają z przepisów Karty Nauczyciela, w przypadku pracownika obsługi z Kodeksu Pracy, do zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa policji włącznie. Jeśli krzywdzącym jest opiekun dziecka, konsekwencje mogą być różnorodne, do zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa włącznie;
        3. wsparcia, jakie placówka zaoferuje uczniowi;
        4. skierowania ucznia do specjalistycznej placówki pomocy uczniowi jeżeli istnieje taka potrzeba.

           4) W przypadku krzywdzenia ucznia  na terenie i poza terenem szkoły przez opiekuna lub inną osobę:

        1.  dyrektor szkoły w obecności wychowawcy ucznia wzywa osobę, którą podejrzewa się o krzywdzenie i informuje ją o podejrzeniu;
        2.  dyrektor szkoły w obecności wychowawcy ucznia w celu wyjaśnienia prawdziwości faktów, sporządza opis zaistniałej sytuacji oraz plan pomocy uczniowi — na podstawie rozmów:
        • z uczniem (w obecności pedagoga lub wychowawcy klasy, który sporządza notatkę z rozmowy),
        • ze zgłaszającym fakt krzywdzenia ucznia,
        • podejrzanym o krzywdzenie.

                 5) Plan pomocy dziecku powinien zawierać wskazania dotyczące:

                      a)  działań, jakie szkoła podejmuje w celu zapewnienia bezpieczeństwa ucznia, w tym zgłoszenie podejrzenia krzywdzenia do odpowiedniej instytucji,

        b) wsparcia, jakie szkoła zaoferuje uczniowi,

        c) skierowania ucznia do specjalistycznej placówki pomocy dziecku, jeżeli istnieje taka potrzeba.

        6) W przypadkach bardziej skomplikowanych (dotyczących wykorzystywania seksualnego oraz znęcania się fizycznego i psychicznego o dużym nasileniu) Dyrektor powołuje zespół interwencyjny, w skład którego wchodzą: pedagog specjalny, psycholog szkolny, wychowawca ucznia.

        7) zespół interwencyjny sporządza plan pomocy uczniowi, spełniający wymogi określone
        w pkt. 3 i pkt. 4  na podstawie opisu sporządzonego przez dyrektora (ewentualnie innych osób) oraz informacji uzyskanych przez członków zespołu;

        8) w przypadku, gdy podejrzenie krzywdzenia zgłosili opiekunowie ucznia, powołanie zespołu jest obligatoryjne;

               9) zespół interwencyjny wzywa opiekunów ucznia na spotkanie wyjaśniające, podczas którego może zaproponować opiekunom zdiagnozowanie zgłaszanego podejrzenia w zewnętrznej, bezstronnej instytucji. Ze spotkania sporządza się protokół;

        10) plan pomocy uczniowi jest przedstawiany przez wychowawcę ucznia rodzicom,

              opiekunom z zaleceniem współpracy przy jego realizacji;

        11) wychowawca klasy monitoruje przebieg realizacji planu i jego skutków względem ucznia;

        12) dyrektor informuje rodziców/opiekunów o obowiązku szkoły zgłoszenia podejrzenie

               krzywdzenia ucznia do odpowiedniej instytucji (prokuratura/policja lub sąd lub przesyła

               formularz „Niebieska Karta – A” do przewodniczącego zespołu interdyscyplinarnego);

        13) po poinformowaniu rodziców przez dyrektora (- zgodnie z punktem poprzedzającym – dyrektor

              szkoły składa zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do prokuratury/policji lub

              wniosek o wgląd w sytuację rodziny do Sądu Rejonowego, Wydział Rodzinny i Nieletnich, lub

              przesyła formularz „Niebieska Karta – A” do przewodniczącego zespołu interdyscyplinarnego;

        14) dalszy tok postępowania leży w kompetencji instytucji wskazanych w punkcie poprzedzającym;

        15) w przypadku, gdy podejrzenie krzywdzenia zgłosili opiekunowie ucznia, a podejrzenie to nie

              zostało potwierdzone, należy o tym fakcie poinformować opiekunów ucznia na piśmie;

        16) z przebiegu interwencji sporządza się kartę interwencji. Kartę załącza się do teczki ucznia

              znajdującej się u pedagoga szkolnego (ZAŁĄCZNIK NR 3);

        17) wszyscy pracownicy szkoły i inne osoby, które w związku z wykonywaniem obowiązków

              służbowych przyjęli informację o krzywdzeniu ucznia lub informacje z tym związane, są

              zobowiązane do zachowania tych informacji w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane

              uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.

         

        ZAKRES ZADAŃ POSZCZEGÓLNYCH PRACOWNIKÓW SZKOŁY W PRZYPADKU PODEJRZENIA LUB UZYSKANIA INFORMACJI,

        ŻE DZIECKO JEST KRZYWDZONE:

        DYREKTOR SZKOŁY:

        • Przyjmuje zgłoszenie o krzywdzeniu lub podejrzeniu krzywdzenia dziecka
        • Bierze udział w rozmowie z rodzicami lub opiekunami prawnymi
        • W sytuacjach podejrzenia przemocy domowej wobec dziecka podejmuje decyzję o uruchomieniu procedury „ Niebieska Karta - A”
        • W przypadku, gdy dziecko doświadcza przemocy domowej lub jeżeli rodzice/ opiekunowie prawni odmawiają współpracy ze szkołą składa wniosek o wgląd w sytuację rodziny do sądu lub zawiadamia prokuraturę o podejrzeniu przestępstwa , w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia dziecka natychmiast zawiadamia policję; w sytuacji gdy sprawcą przemocy jest osoba dorosła spoza rodziny zawiadamia policję; w przypadku, gdy sprawcą przemocy jest nieletni(a wcześniejsze metody postępowania szkolnego okazały się nieskuteczne) zawiadamia sąd
        • Informuje o konsekwencjach prawnych stosowania przemocy
        • Organizuje pomoc psychologiczno-pedagogiczną dla dziecka
        • Prowadzi nadzór nad prowadzeniem przypadku ucznia krzywdzonego
        • Zapewnia pomoc nauczycielom w realizacji ich zadań np. ułatwia konsultacje trudnych spraw ze specjalistami, organizuje szkolenia w zakresie reagowania na przemoc wobec dzieci
        • Uzyskuje od rodziców i opiekunów informacje zwrotne nt. realizacji w placówce Polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem

         

        PEDAGOG SZKOLNY – KOORDYNATOR:

        • Diagnozuje sytuację ucznia i jego rodziny
        • Jest koordynatorem pomocy dziecku oraz jego rodzinie
        • Przeprowadza rozmowy z dzieckiem oraz jego rodzicami lub prawnymi opiekunami
        • Pozostaje w ciągłym kontakcie z wychowawcą i dyrektorem w sprawach dotyczących dziecka
        • Pomaga pracownikom szkoły we właściwym postępowaniu względem ofiary przemocy
        • Informuje rodziców o możliwych kierunkach wsparcia ucznia
        • Pomaga rodzicom w zrozumieniu typowych reakcji dzieci na różnorodne sytuacje
        • Kieruje dziecko oraz rodziców do placówek specjalistycznych
        • Współpracuje ze specjalistami pomagającymi dziecku i jego rodzinie
        • Może być osobą, która uruchamia procedurę „ Niebieskiej Karty” poprzez wypełnienie formularza „Niebieska Karta - A”
        • Bierze udział w pracach zespołu interdyscyplinarnego opracowującego strategie działań względem całej rodziny, a w szczególności względem ofiary i sprawcy przemocy
        • Dokumentuje podejmowane działania względem dziecka i jego rodziny
        • Opracowuje w zespole interwencyjnym plan pomocy dziecku krzywdzonemu
        • Umożliwia poszerzanie wiedzy i umiejętności związanych z ochroną dziecka przed zagrożeniami oraz pozytywnymi metodami wychowawczymi
        • Uzyskuje od rodziców i opiekunów informacje zwrotne nt. realizacji w placówce Polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem
        • Dba o to, by na terenie szkoły znajdowały się powszechnie dostępne informacje o organizacjach i instytucjach pomagających ofiarom przemocy (adresy, telefony itp.)

         

        WYCHOWAWCA:

        • Przyjmuje zgłoszenie o podejrzeniu przemocy w rodzinie ucznia, sporządza notatkę służbową
        • Powiadamia dyrektora szkoły i pedagoga szkolnego
        • Może być osobą, która uruchamia procedurę „ Niebieskiej Karty” poprzez wypełnienie formularza „Niebieska Karta - A”
        • W przypadku, gdy uczeń ma obrażenia przeprowadza go do miejsca udzielania pomocy
        • Uważnie wsłuchuje się w relację dziecka, dba, by ofiara przemocy czuła się bezpiecznie
        • Wzywa rodziców
        • Opracowuje w zespole interwencyjnym plan pomocy dziecku krzywdzonemu
        • Udziela stałego wsparcia dziecku oraz dyskretnie monitoruje jego sytuację w okresie późniejszym
        • Monitoruje zespół klasowy, by skutki przemocy nie wpływały na sytuację szkolną dziecka
        • Dba o realizację treści z zakresu bezpieczeństwa i profilaktyki w bieżącej pracy z uczniami
        • Dba o to, żeby rodzice znali obowiązującą w placówce Politykę ochrony dzieci przed krzywdzeniem i procedury zgłaszania zagrożeń, zachęca rodziców/opiekunów dzieci do angażowania się w działania na rzecz ochrony dzieci
        • Umożliwia rodzicom oraz opiekunom prawnym poszerzanie wiedzy i umiejętności związanych z ochroną dziecka przed zagrożeniami oraz pozytywnymi metodami wychowawczymi
        • Uzyskuje od rodziców i opiekunów informacje zwrotne nt. realizacji w placówce Polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem

         

        NAUCZYCIELE:

        • Przekazują wychowawcy i pedagogowi szkolnemu informacje o tym, że podejrzewają przemoc wobec dziecka
        • Sporządzają notatkę służbową
        • Monitorują sytuację dziecka
        • Mogą być osobami, które uruchamiają procedurę „ Niebieskiej Karty” poprzez wypełnienie formularza „Niebieska Karta - A”
        • Dbają o realizację treści z zakresu bezpieczeństwa i profilaktyki w bieżącej pracy pedagogicznej z uczniami

         

        PIELĘGNIARKA SZKOLNA:

        • Dyskretnie, z poszanowaniem praw dziecka dokonuje obejrzenia obrażeń
        • Udziela pierwszej pomocy przedmedycznej, jeśli sytuacja tego wymaga
        • Sporządza notatkę służbową

         

        NIEPEDAGOGICZNI PRACOWNICY SZKOŁY:

        • Są uważni i wrażliwi na sytuację dzieci
        • Reagują na objawy przemocy oraz niepokojące zachowania, których mogą być świadkami
        • Zgłaszają obserwowane, niepokojące sygnały dyrekcji szkoły, pedagogowi szkolnemu lub wychowawcy

         

        Ad. Art. 22c ust. 1  (STANDARD 3)

        3) procedury i osoby odpowiedzialne za składanie zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego, zawiadamianie sądu opiekuńczego oraz w przypadku instytucji, które posiadają takie uprawnienia, osoby odpowiedzialne za wszczynanie procedury „Niebieskiej Karty”;

         

        PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU PODEJRZENIA, ŻE DZIECKO JEST OFIARĄ PRZEMOCY DOMOWEJ:

        • Przyjęcie informacji o podejrzeniu krzywdzenia dziecka, sporządzenie notatki służbowej
        • Jeśli osobą przyjmującą zgłoszenie jest nauczyciel to informuje o zaistniałym fakcie lub zdarzeniach wychowawcę dziecka lub pedagoga szkolnego
        • Wychowawca lub pedagog badają okoliczności sprawy np. przeprowadzają rozmowę z poszkodowanym, o ile jest to możliwe (gdzie i kiedy doszło do zdarzenia lub zdarzeń, jaka była ich częstotliwość itd.)
        • Wychowawca lub pedagog szkolny informują dyrektora szkoły, o ile nie zrobił tego nauczyciel (jeśli wymaga tego sytuacja po zbadaniu sprawy)
        • Wychowawca lub pedagog wzywa do szkoły rodzica, prawnego opiekuna lub osobę z najbliższej rodziny pokrzywdzonego, której sprawa nie dotyczy
        • Zespół Interwencyjny opracowuje plan pomocy dziecku i rodzinie
        • Jeżeli stan ucznia wskazuje na zagrożenie jego zdrowia i życia dyrektor, wychowawca lub pedagog wzywa pomoc medyczną (po wcześniejszym powiadomieniu rodziców lub opiekunów prawnych)
        • Dyrektor podejmuje decyzję o wdrożeniu procedury „ Niebieska Karta” i wyznacza pracownika, który ją przeprowadza (ZAŁĄCZNIK NR 4)
        • Dyrektor po wdrożeniu procedury zawiadamia przewodniczącego zespołu interdyscyplinarnego i przekazuje mu sporządzoną dokumentację
        • Dyrektor składa wniosek do odpowiedniej instytucji. W przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa dyrektor niezwłocznie powiadamia policję lub prokuraturę (ZAŁĄCZNIK NR 5)
        • Dyrektor powiadamia Sąd - Wydział Rodzinny i Nieletnich w przypadku zaniedbywania dziecka; w przypadku powtarzającego się poniżania, upokarzania, ośmieszania dziecka, wciągania dziecka w konflikt dorosłych, manipulowania nim; w przypadku braku widocznych oznak przemocy fizycznej lub drobnych obrażeniach ( np. siniak, zadrapanie )
          (ZAŁĄCZNIK NR 6)

         

        PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU PODEJRZENIA, ŻE DZIECKO JEST OFIARĄ PRZEMOCY ZE STRONY PRACOWNIKA SZKOŁY :

        • Osoba podejrzewająca krzywdzenie dziecka w szkole zgłasza problem dyrektorowi
        • Dyrektor podejmuje działania w celu zbadania sprawy: rozmowa z dzieckiem; rozmowa z pracownikiem na temat podejrzenia krzywdzenia - przekazanie uwag, poznanie jego wersji wydarzeń; rozmowa z pracownikami szkoły na temat zdarzenia, obserwacja pracownika itd.
        • Dyrektor powiadamia rodziców lub prawnych opiekunów dziecka
        • Dyrektor szkoły po potwierdzeniu informacji podejmuje działania zgodnie z obowiązującymi go w tym zakresie przepisami prawa ogólnego i prawa pracy.
        • W przypadku potwierdzenia podejrzenia, że fakt krzywdzenia /znęcanie fizyczne, psychiczne, wykorzystywanie seksualne/ miał miejsce, na wniosek dyrektora szkoły, właściwy organ wszczyna postępowanie zmierzające do ukarania pracownika karą porządkową lub dyscyplinarną/ powiadomienie prokuratury; skierowanie sprawy do Komisji Dyscyplinarnej dla
        • W przypadku, gdy podejrzenie krzywdzenia zgłaszają rodzice lub opiekunowie prawni dziecka dyrektor, pedagog mogą zaproponować zdiagnozowanie zgłaszanego podejrzenia w zewnętrznej bezstronnej instytucji. Ze spotkania z rodzicami sporządza się protokół.
        • W przypadku łamania praw dziecka: jeśli osobą przyjmującą zgłoszenie dziecka o łamaniu jego praw jest nauczyciel to informuje o zaistniałym fakcie lub zdarzeniach wychowawcę dziecka lub pedagoga szkolnego
        • pedagog szkolny prowadzi  w ramach Zespołu Interwencyjnego działania wyjaśniające zdarzenie lub sytuację dziecka
        • Pedagog szkolny przekazuje dyrektorowi swoje ustalenia lub ustalenia zespołu
        • W zależności od sytuacji pedagog szkolny lub dyrektor informują rodziców i dziecko o poczynionych ustaleniach i możliwych formach pomocy psychologiczno– pedagogicznej

        PROCEDURA INTERWENCJI W SYTUACJI KRZYWDZENIA DZIECKA
        W SZKOLE PRZEZ RODZICA LUB CZŁONKA RODZINY INNEGO UCZNIA:

        • Osoba będąca świadkiem krzywdzenia dziecka przez rodzica lub dorosłego członka rodziny innego ucznia zgłasza problem pedagogowi szkolnemu lub dyrektorowi szkoły
        • Dyrektor i pedagog przeprowadzają rozmowę z wyżej wymienionymi osobami na temat zdarzenia; udzielają pouczenia i podają możliwe sposoby rozwiązania sytuacji
        • O zaistniałym fakcie krzywdzenia dziecka oraz o rozmowie przeprowadzonej przez dyrektora i pedagoga z rodzicem lub członkiem rodziny innego ucznia, który dokonał krzywdzenia zostają powiadomieni rodzice/prawni opiekunowie tego dziecka
        • Krzywdzonemu dziecku zostaje udzielone wsparcie wychowawcy i pedagoga
        • W przypadku, gdy sytuacja powtórzy się, dyrektor szkoły powiadamia o tym fakcie policję

         

        PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU KRZYWDZENIA DZIECKA PRZEZ INNYCH UCZNIÓW:  

        • Bezpośrednia, natychmiastowa reakcja na akty agresji i przemocy, przerwanie agresji lub przemocy
        • Wychowawca lub pedagog szkolny przeprowadza rozmowę z ofiarą i sprawcą przemocy, nakłonienie sprawcy do zadośćuczynienia
        • Jeżeli stan ucznia wskazuje na zagrożenie jego zdrowia lub życia dyrektor lub inny pracownik szkoły wzywa pomoc medyczną (po wcześniejszym powiadomieniu rodziców lub opiekunów prawnych)
        • Jeżeli akt agresji/ przemocy ma znamiona czynu karalnego wdrażana jest szkolna procedura przewidziana dla tej sytuacji
        • Jeżeli akty agresji i przemocy nie są incydentalne wychowawca lub pedagog szkolny przeprowadzają rozmowę z krzywdzonym dzieckiem(gdzie, kiedy dochodzi do zdarzeń, jaka jest ich częstotliwość itd.); rozmawiają ze sprawcą / sprawcami oraz z ewentualnymi świadkami
        • Wychowawca lub pedagog zawiadamia lub wzywa do szkoły rodziców/opiekunów prawnych krzywdzonego dziecka i sprawcy/ sprawców (jeśli, wymaga tego sytuacja po ustaleniu okoliczności zdarzenia)
        • Uczniowi będącemu ofiarą przemocy zapewnia się pomoc psychologiczno – pedagogiczną zgodnie z jego potrzebami
        • Ucznia będącego sprawcą przemocy obejmuje się stałą opieką i kontrolą wychowawcy lub pedagoga szkolnego.
        • Z uczniami, którzy byli świadkami przemocy (jeśli, wymaga tego sytuacja) omawia przebieg zdarzenia ukierunkowując rozmowę na to jak sobie radzić w trudnych sytuacjach, jak reagować na krzywdzenie i komu zgłaszać, gdy dochodzi do takiego krzywdzenia. Jeśli problem dotyczy danej klasy wychowawca lub pedagog przeprowadzają dodatkowe zajęcia dotyczące problematyki przemocy i radzenia sobie z rozwiązywaniem konfliktów w grupie.
        • Działania koordynuje i monitoruje wychowawca lub pedagog szkolny
        • W przypadku , gdy sprawca agresji/ przemocy jest nieznany dyrektor , wychowawca lub pedagog po rozpoznaniu sprawy informuje rodziców/ opiekunów prawnych poszkodowanego ucznia o możliwości zawiadomienia policji lub sam zawiadamia policję

         

        PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU UJAWNIENIA CYBERPRZEMOCY:

        • Nauczyciel lub inna osoba posiadająca wiedzę o zdarzeniu informuje o tym fakcie wychowawcę, pedagoga lub dyrektora szkoły
        • Osoba, której zgłoszono zdarzenie zobowiązana jest:

        a) wyjaśnić zdarzenie i ewentualnie ustalić sprawcę

        b) porozmawiać z poszkodowanym uczniem (wsparcie psychiczne, porada),

        c) porozmawiać ze sprawcą, ustalić okoliczności zajścia, zobowiązać ucznia do zaprzestania

        takiego postępowania i usunięcia materiałów z sieci

        d) powiadomić opiekunów poszkodowanego ucznia o zdarzeniu,

        e) powiadomić opiekunów sprawcy o zajściu, omówić z nimi zachowanie dziecka

        f) zaproponować pomoc psychologiczno-pedagogiczną uczniom (poszkodowany, sprawca), jeżeli jest taka potrzeba

        • W przypadku gdy, sprawca nie stosuje się do ustaleń i jeśli dziecko jest nadal krzywdzone dyrektor podejmuje stosowne działania prawne (zawiadamia Sąd i/lub Policję)
        • W przypadku , gdy sprawca cyberprzemocy jest nieznany dyrektor , wychowawca lub pedagog po rozpoznaniu sprawy informuje rodziców/ opiekunów prawnych poszkodowanego ucznia
          o możliwości zawiadomienia policji

         

        PROCEDURA POSTĘPOWANIA WOBEC UCZNIA Z ZABURZENIAMI PSYCHICZNYMI, KTÓRY ZACHOWUJE SIĘ AGRESYWNIE W STOSUNKU DO INNYCH LUB SIEBIE:

        • Nauczyciel zostawia klasę pod opieką innego nauczyciela lub pracownika administracji i prowadzi ucznia do pedagoga lub pielęgniarki szkolnej, jeśli uczeń krzywdzi siebie lub innych.
        • Nauczyciel informuje o zaistniałym fakcie lub zdarzeniach wychowawcę klasy
        • Wychowawca lub pedagog po zbadaniu okoliczności zdarzenia informuje dyrektora szkoły( jeśli sytuacja tego wymaga)
        • Jeśli stan zdrowia ucznia lub uczniów wskazuje na zagrożenie zdrowia lub życia dyrektor lub inny pracownik szkoły wzywa pomoc medyczną (po wcześniejszym powiadomieniu rodziców lub opiekunów prawnych)
        • Wychowawca klasy lub pedagog przeprowadzają rozmowę z poszkodowanym uczniem; chorym dzieckiem, będącym sprawcą oraz ewentualnymi świadkami
        • W razie potrzeby wychowawca klasy lub pedagog zawiadamia i wzywa do szkoły rodziców (prawnych opiekunów) chorego dziecka i ewentualnego poszkodowanego
        • Jeśli rodzice/ opiekunowie prawni współpracują ze szkołą ustala się działania wobec chorego ucznia (Zespół Interwencyjny)
        • W razie potrzeby wobec ucznia poszkodowanego ustala się formy pomocy dostosowane do jego potrzeb i sytuacji (Zespół Interwencyjny)
        • Działania koordynuje i monitoruje wychowawca lub pedagog szkolny
        • Jeśli rodzice/ opiekunowie prawni nie współpracują ze szkołą lub podjęte działania są nieskuteczne, a akty agresji są częste dyrektor szkoły powiadamia Sąd

         

        Ad. Art. 22c ust. 1  (STANDARD 4)

        4) zasady przeglądu i aktualizacji standardów;

        § 1

        1. Standardy ochrony małoletnich obowiązujące w placówce podlegają przeglądowi corocznie,
          w terminie ustalonym przez dyrektora placówki, każdorazowo w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego oraz w razie nowelizacji następujących aktów prawnych:
        • Ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1304),
        • Ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1359 ze zm.),
        • Ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1138 ze zm.), w części określonej w Rozdziale XXV „Przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności”.
        1. Przegląd standardów ochrony małoletnich obowiązujących w placówce polega na ustaleniu wypełniania przez standardy wymogów przepisów prawa powszechnie obowiązującego, w szczególności art. 22c Ustawy, o której mowa w ust. 1 pkt 1.
        2. Przeglądu standardów ochrony małoletnich obowiązujących w placówce dokonują dyrektor placówki, osoba przez niego upoważniona lub służby prawne, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 4 Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 900 ze zm.), jeżeli placówka jest objęta wspólną obsługą.
        3. W przypadku gdy przegląd, o którym mowa w ust. 3, wykaże niespełnianie przez standardy ochrony małoletnich wymagań określonych w przepisach, o których mowa w ust. 1, lub też standardy z innych przyczyn okazały się nieaktualne lub nieodpowiadające potrzebom ochrony małoletnich, dokonywana jest ich aktualizacja.
        4. Aktualizacji standardów ochrony małoletnich obowiązujących w placówce dokonują dyrektor placówki lub służby prawne, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 4 Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe, jeżeli placówka jest objęta wspólną obsługą.
        5. W przypadku aktualizacji standardów służby prawne, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 4 Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe, przygotowany projekt jest przyjmowany przez dyrektora w drodze zarządzenia.

        § 2

        1. Każdy ujawnione lub zgłoszone zdarzenie lub incydent zagrażające dobru małoletniego, na temat których placówka posiada wiedzę, zostają odnotowane w księdze zdarzeń zagrażających dobru małoletniemu (ZAŁĄCZNIK NR 7)
        2. Księdze zdarzeń zagrażających dobru małoletniego nadaje się kategorię archiwalną A. Kategorię tę należy uwzględnić w Jednolitym Rzeczowym Wykazie Akt, przyjętym odrębnym zarządzeniem dyrektora.
        3. Każdorazowy wpis do księgi zdarzeń zagrażających dobru małoletniego uruchamia procedurę przeglądu i aktualizacji standardów ochrony małoletnich, o której mowa w § 1.

         

        Ad. Art. 22c ust. 1 (STANDARD 5)

        5) zakres kompetencji osoby odpowiedzialnej za przygotowanie personelu placówki lub organizatora do stosowania standardów, zasady przygotowania tego personelu do ich stosowania oraz sposób dokumentowania tej czynności.

         

        1. Dyrektor szkoły wyznacza osobę/osoby odpowiedzialne za:
        1. przygotowanie personelu do stosowania „Standardów” w uzgodnieniu z dyrektorem;
          (wszyscy pracownicy są przeszkoleni – zaświadczenia, zarządzenie dyrektora
          o wprowadzeniu i stosowaniu standardów nr...)
        2. monitorowanie realizacji „Standardów”
        3. reagowanie na sygnały naruszania „Standardów”;
        4. przygotowywanie raz w roku analizy i wniosków z realizacji;
        5. przeprowadzanie audytu wewnętrznego, opracowanie jego wyników oraz przekazanie wniosków dyrektorowi i pracownikom.
        6. proponowanie zmian w „Standardach”.
        1. Szkoła zapewnia swoim pracownikom podstawową edukację na temat ochrony dzieci przed krzywdzeniem i pomocy dzieciom w sytuacjach zagrożenia, w zakresie:
        1. rozpoznawania symptomów krzywdzenia dzieci (ZAŁĄCZNIK NR 8);
        2. procedur interwencji w przypadku podejrzeń krzywdzenia;
        3. odpowiedzialności prawnej pracowników placówki zobowiązanych do podejmowania interwencji;
        4. procedury „Niebieskiej Karty”
        1. Wszystkie osoby pracujące w szkole oraz działające na rzecz uczniów mają dostęp do szkoleń pomocnych w zdobyciu kompetencji niezbędnych do zapewnianiu uczniom ochrony i przeciwdziałania zagrożeniom uwzględnianych w Planie doskonalenia nauczycieli, Szkolnym programie wychowawczo – profilaktycznym oraz Planie nadzoru pedagogicznego dyrektora.
        2. Udział w formach szkolenia i doskonalenia potwierdzany jest:
        1. zapisami w protokołach zebrań;
        2. zaświadczeniami o ukończonych formach doskonalenia.
        1. Wszyscy pracownicy są zapoznawani przez dyrektora przed dopuszczeniem do pracy z zarządzeniem w/s „Standardów ochrony małoletnich przed krzywdzeniem” oraz podpisują stosowne oświadczenie. (ZAŁĄCZNIKI NR 9, 10)

         

        Ad. Art. 22c ust. 1  (STANDARD 6)

        pkt. 6) zasady i sposób udostępniania rodzicom albo opiekunom prawnym lub faktycznym oraz małoletnim standardów do zaznajomienia się z nimi i ich stosowania.

        1. Udostępnianie i upowszechnianie standardów ochrony dzieci wśród rodziców, opiekunów prawnych i dzieci ma różny charakter i odbywa się w następujących formach:
        1. informowanie za pośrednictwem komunikatów wywieszonych na tablicach ogłoszeń w szkole oraz na stronie internetowej szkoły;
        2. informowanie rodziców na pierwszym zebraniu w danym roku szkolnym o treści obowiązującego dokumentu;
        3. udostępnienie dokumentu w gabinecie dyrektora
        4. przekazywanie dokumentu wraz ze zmianami radzie rodziców i samorządowi uczniowskiemu;
        5. zapoznanie uczniów z dokumentem przez wychowawców na zajęciach z wychowawcą;
        6. uwzględnianie w programie wychowawczo – profilaktycznym organizacji szkoleń i warsztatów dla rodziców i uczniów;
        7. informowanie rady rodziców i samorządu uczniowskiego o wynikach audytu wewnętrznego, wnioskach i sposobach ich wdrażania;
        8. włączenie przedstawicieli rady rodziców i samorządu uczniowskiego do projektowania zmian
          w dokumencie;
        9. zaplanowanie i prowadzenie zajęć z wychowawcą nt. praw dziecka, ich ochrony oraz sposobów reagowania.

         

        Ad. Art. 22c ust. 1

        pkt. 7) osoby odpowiedzialne za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu i udzielenie mu wsparcia;

        1. Dyrektor szkoły
        2. Członkowie zespołu interwencyjnego w składzie:

        a) pedagog szkolny - koordynator

        b) pedagog specjalny

        c) psycholog szkolny

        d) wychowawca ucznia

         

        Ad. Art. 22c ust. 1

        pkt.8) sposób dokumentowania i zasady przechowywania ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego.

        1. W trakcie realizacji standardów ochrony małoletnich wytwarzane i gromadzone są następujące dokumenty:
        1. notatki służbowe sporządzane przez osoby, które zauważyły, że uczeń jest krzywdzony;
        2. notatki służbowe z rozmów z uczniem, ze zgłaszającym fakt krzywdzenia ucznia oraz podejrzanym o krzywdzenie sporządzane przez członków zespołu interwencyjnego
        3. plan pomocy dziecku;
        4. protokoły oraz inne dokumenty zespołu interwencyjnego, zwłaszcza sporządzany przez zespół plan pomocy uczniowi;
        5. pisemne zawiadomienie o podejrzeniu krzywdzenia dziecka do policji, prokuratury;
        6. formularz „Niebieska Karta”;
        7. wniosek o wgląd w sytuację rodziny do Sądu;
        8. pisemna korespondencja z rodzicami/opiekunami prawnymi ucznia;
        9. karta interwencji;
        10. ankiety z audytu wewnętrznego wraz z opracowaniem wyników (dla wszystkich pracowników szkoły, anonimowa);
        11. wnioski z audytu (w protokole zebrań rady pedagogicznej)
        12. projekty zmian w dokumencie powstające między innymi podczas spotkania zespołu interwencyjnego;
        13. zarządzenie dyrektora w/s zmian w dokumencie.
        1. Wytwarzany i gromadzone dokumenty wymienione w pkt. 1 są przechowywane w sposób uniemożliwiający dostęp osobom nieuprawnionym zgodnie z jednolitym rzeczowym wykazem akt w zakresie klasyfikowania i kwalifikowania dokumentacji dotyczącej pomocy psychologiczno – pedagogicznej, zwłaszcza w teczkach uczniów objętych pomocą psychologiczno – pedagogiczną.

        (plany działań wspierających są przechowywane w teczkach uczniów, a standardy, interwencje  w segregatorze u koordynatora)

        1. Zarządzenia dyrektora oraz zgromadzone w trakcie audytu wewnętrznego dokumenty przechowuje się w gabinecie dyrektora.

         

        Ad. Art. 22c ust. 2

        pkt. 1) Wymogi dotyczące bezpiecznych relacji między małoletnimi,
        a w szczególności zachowania niedozwolone:

        1. Małoletni traktują się nawzajem z szacunkiem oraz uwzględniają we wzajemnych kontaktach swoją godność i potrzeby.
        2. Kontaktując się z drugą osobą, należy pamiętać, aby:
        • udzielać odpowiedzi adekwatnych do wieku i sytuacji,
        • nie zawstydzać, nie upokarzać, nie lekceważyć i nie obrażać drugiej osoby,
        • nie podnosić głosu bez potrzeby.

         

        (ZGODNIE ZE STATUTEM SZKOŁY)

         

        pkt. 2) Zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do Internetu.

        • Nie ujawniaj prywatnych informacji: Uczniowie powinni być uczeni, że nie należy ujawniać swoich prywatnych informacji w Internecie, takich jak imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu czy szkoły do której uczęszczają.
        • Nie akceptuj zaproszeń od nieznajomych: Uczniowie powinni być uczeni, że nie powinni akceptować zaproszeń od nieznajomych w Internecie, a także że nie powinni nawiązywać kontaktu z osobami, których nie znają.
        • Nie udostępniaj zdjęć i filmów bez zgody: Uczniowie powinni być uczeni, że nie powinni udostępniać zdjęć i filmów z innych osób bez ich zgody, a także że nie powinni publikować zdjęć, na których widać innych uczniów lub pracowników szkoły bez ich zgody.
        • Zgłaszaj nieodpowiednie treści: Uczniowie powinni być uczeni, że powinni zgłaszać nauczycielom lub rodzicom wszelkie nieodpowiednie treści, które widzą w Internecie, takie jak przemoc, pornografia czy treści rasistowskie.
        • Nie korzystaj z nieodpowiednich stron internetowych: Uczniowie powinni być uczeni, że nie powinni korzystać z nieodpowiednich stron internetowych, takich jak strony z treściami pornograficznymi, narkotykami czy przemocą.
        • Szanuj prawa autorskie: Uczniowie powinni być uczeni, że nie powinni kopiować i udostępniać treści, które są chronione prawami autorskimi bez zgody właściciela tych praw.
        • Ograniczaj czas spędzany w Internecie: Uczniowie powinni być uczeni, że nie powinni spędzać zbyt dużo czasu w Internecie i powinni zachować umiar w korzystaniu z urządzeń elektronicznych.
        • Korzystaj z oprogramowania antywirusowego: Uczniowie powinni być uczeni, że powinni korzystać z oprogramowania antywirusowego na swoich urządzeniach, a także że powinni regularnie aktualizować oprogramowanie.

         

        pkt. 3) Procedury ochrony dzieci przed treściami szkodliwymi i zagrożeniem w sieci Internet oraz utrwalonymi w innej formie.

        • Infrastruktura sieciowa szkoły umożliwia dostęp do Internetu personelowi i uczniom, w czasie zajęć i po za nimi.
        • W szkole podejmowane są działania zabezpieczające uczniów przed dostępem do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla ich prawidłowego rozwoju, w szczególności poprzez zainstalowanie i aktualizowanie oprogramowania zabezpieczającego.
        • Sieć jest monitorowana, tak, aby możliwe było zidentyfikowanie sprawców ewentualnych nadużyć.
        • Rozwiązania organizacyjne na poziomie szkoły bazują na aktualnych standardach bezpieczeństwa.

        Wyznaczona jest osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo sieci w szkole. Do obowiązków tej osoby należy (INFORMATYK):

        1.  zabezpieczenie sieci internetowej szkoły przed niebezpiecznymi treściami poprzez instalację i aktualizację odpowiedniego, nowoczesnego oprogramowania;
        2. aktualizowanie oprogramowania w miarę potrzeb, przynajmniej raz w miesiącu;
        3. przynajmniej raz w miesiącu sprawdzanie, czy na komputerach ze swobodnym dostępem- podłączonych do Internetu nie znajdują się niebezpieczne treści. W przypadku znalezienia niebezpiecznych treści, wyznaczony pracownik stara się ustalić kto korzystał z komputera w czasie ich wprowadzenia. Informację o uczniu, który korzystał z komputera w czasie wprowadzenia niebezpiecznych treści, wyznaczony pracownik przekazuje kierownictwu, które aranżuje dla ucznia rozmowę z psychologiem lub pedagogiem na temat bezpieczeństwa w Internecie. Jeżeli w wyniku przeprowadzonej rozmowy psycholog/pedagog uzyska informacje, że uczeń jest krzywdzony, podejmuje działania opisane w procedurze interwencji.
        • Istnieje regulamin korzystania z Internetu przez uczniów oraz procedura określająca działania, które należy podjąć w sytuacji znalezienia niebezpiecznych treści na komputerze.

        (ZAŁĄCZNIK NR 11 – Regulamin bezpieczeństwa w sieci wraz z procedurą reagowania                           w przypadku wystąpienia w szkole zagrożeń bezpieczeństwa cyfrowego)

        • W przypadku dostępu realizowanego pod nadzorem pracownika szkoły, ma on obowiązek informowania uczniów o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu. Nauczyciel szkoły czuwa także nad bezpieczeństwem korzystania z Internetu przez dzieci podczas zajęć.
        • W miarę możliwości osoba odpowiedzialna za Internet przeprowadza z uczniami cykliczne spotkania dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu.
        • Szkoła zapewnia stały dostęp do materiałów edukacyjnych, dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu, przy komputerach, z których możliwy jest swobodny dostęp do sieci.

         

        Pkt. 4) zasady ustalania planu wsparcia małoletniego po ujawnieniu krzywdzenia.

        1. Wzmocnienia dziecka – poprzez:

        • zapewnienie mu, odpowiednio do potrzeb i w uzgodnieniu z rodzicami, konsultacji psychologiczno – pedagogicznych w opiekującej się szkołą poradni psychologiczno - pedagogicznej, ewentualnie konsultacji psychiatrycznych.

        2. Określenia form pomocy psychologiczno – pedagogicznej na terenie szkoły lub kierowania do instytucji udzielających różnych form pomocy:

        • terapia indywidualna, grupowa, warsztaty rozwijające zainteresowania i uzdolnienia -
          w uzgodnieniu z rodzicami i adekwatnie do potrzeb.

        3. Wspierania rodziny – poprzez kierowanie adekwatnie do potrzeb do instytucji oferujących:

        • poradnictwo, konsultacje psychologiczne, terapię uzależnień, terapię dla sprawców przemocy, grupy wsparcia, warsztaty umiejętności wychowawczych.

        4. Pomocy socjalnej lub materialnej poprzez kierowanie do instytucji oferujących:

        • pomoc socjalną poradnictwo i warsztaty w zakresie metod poszukiwania pracy, organizowanie pomocy finansowej, rzeczowej, ciepłego posiłku, zbiórki odzieży.

        5. Pomocy w rozwiązywaniu konfliktów rodzinnych - poprzez zastosowanie procedur mediacyjnych bądź kierowanie do mediatorów

        6. Wychowawca klasy lub pedagog monitoruje przebieg realizacji planu.

        Ad. Art. 22c ust. 6

        Podmioty, o których mowa w art. 22b oraz w ust. 3, mają obowiązek co najmniej raz na dwa lata dokonywać oceny standardów w celu zapewnienia ich dostosowania do aktualnych potrzeb oraz zgodności z obowiązującymi przepisami. Wnioski z przeprowadzonej oceny należy pisemnie udokumentować.

        1. Koordynator/pełnomocnik przeprowadza raz na dwa lata audyt wewnętrzny dokonujący oceny standardów w celu zapewnienia ich dostosowania do aktualnych potrzeb oraz zgodności z obowiązującymi przepisami. (ZAŁĄCZNIK 12)
        2. W audycie wykorzystywana jest pisemna ankieta kierowana do wszystkich pracowników oraz zgromadzone informacje od uczniów, ich rodziców i pracowników a także dokonuje się analizy zgromadzonej dokumentacji.
        3. Koordynator/pełnomocnik dokonuje opracowania wyników audytu i sporządza raport zawierający wnioski, który przekazuje dyrektorowi szkoły.
        4. Dyrektor szkoły informuje pracowników o wnioskach i ustala sposoby ich wdrażania m.in. poprzez wprowadzenie niezbędnych zmian do dokumentu.
        5.  

        Wskaźniki realizacji standardów.

        1.  Dokument „Standardy ochrony dzieci przed krzywdzeniem” ustanowiony w szkole zawierający wszystkie wymagane zapisy, został podpisany przez dyrektora oraz przedstawiciela rady rodziców i samorządu uczniowskiego (lub inne osoby reprezentujące opiekunów i dzieci).

        2. Oświadczenie o znajomości „Standardów ochrony dzieci przed krzywdzeniem” i zobowiązaniu do ich przestrzegania zostało podpisane przez cały personel, a każda nowo zatrudniona osoba jest zobowiązana do zapoznania się z obowiązującym dokumentem, co potwierdza podpisane oświadczenie.

        3. Wyznaczono osobę odpowiedzialną za monitoring realizacji „Standardów ochrony dzieci przed krzywdzeniem”, której rola oraz zadania są jasno określone. W sposób przyjęty w szkole podano do wiadomości personelu, dzieci oraz opiekunów, kto jest tą osobą wraz z informacją jak się z nią skontaktować.

        4. Tekst „Standardów ochrony dzieci przed krzywdzeniem” został opublikowany na stronie internetowej szkoły oraz jest dostępny w widocznym miejscu w jej siedzibie. Dokument jest szeroko promowany wśród całego personelu, opiekunów i dzieci poprzez działania informacyjne oraz edukacyjne, dostosowane do poszczególnych grup odbiorców, np. opracowana jest wersja „Standardów ochrony dzieci przed krzywdzeniem” w formie zrozumiałej dla dzieci.

        5. Zasady bezpiecznej rekrutacji zostały przyjęte w instytucji i są stosowane w odniesieniu do każdego stanowiska wymagającego kontaktu z dziećmi.

        6. Zasady bezpiecznych relacji pracowników z dziećmi zostały przyjęte w instytucji – podpisane przez przedstawiciela placówki oraz przedstawiciela rady rodziców i samorządu

        uczniowskiego (lub inne osoby reprezentujące opiekunów i dzieci) i udostępnione w postaci

        cyfrowej lub papierowej.

        7. Zakres szkoleniowo-edukacyjny na dany rok został opracowany, podpisany przez kierownictwo instytucji oraz przedstawiciela rady rodziców i samorządu uczniowskiego (lub inne osoby reprezentujące opiekunów i dzieci) oraz jest aktywnie wdrażany m.in. poprzez ujęcie w planie doskonalenia nauczycieli.

        8. Personel szkoły posiada wiedzę w zakresie: rozpoznawania czynników ryzyka i symptomów krzywdzenia dzieci, prawnych aspektów ochrony dzieci, przemocy rówieśniczej,

        zapewniania bezpieczeństwa dzieciom i podejmowania działań profilaktycznych i interwencyjnych.

        9. Szkoła udostępnia materiały edukacyjne dla uczniów oraz scenariusze zajęć, na podstawie

        których personel może prowadzić warsztaty na temat przeciwdziałania krzywdzeniu

        i zapewniania bezpieczeństwa dzieci.

        10. Zajęcia edukacyjne dla dzieci w zakresie praw dziecka, ochrony przed przemocą i wykorzystywaniem (w tym również w Internecie) są wpisywane do programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły.

        11. Szkoła udostępnia materiały edukacyjne (broszury, ulotki, książki) dotyczące praw dziecka, ochrony przed zagrożeniami przemocą i wykorzystywaniem.

        12. Szkoła zapewnia opiekunom dostęp do danych kontaktowych placówek zapewniających

        pomoc i opiekę w trudnych sytuacjach życiowych oraz do przydatnych informacji dotyczących możliwości podnoszenia umiejętności wychowawczych i ochrony dzieci przed krzywdzeniem.

        13. Zarówno pracownicy, jak i uczniowie wiedzą, do kogo należy skierować informację o podejrzeniu krzywdzenia dziecka.

        14. W instytucji opracowano procedurę określającą krok po kroku, jakie działanie należy

        podjąć w sytuacji krzywdzenia dziecka lub zagrożenia jego bezpieczeństwa ze strony

        personelu organizacji, członków rodziny, rówieśników i osób obcych.

        15. Wszyscy pracownicy mają dostęp do spisu instytucji i organizacji, które zajmują się

        interwencją i pomocą w sytuacjach krzywdzenia dzieci (policja, sąd rodzinny, centrum

        interwencji kryzysowej, ośrodek pomocy społecznej, placówki ochrony zdrowia) wraz

        z danymi kontaktowymi.

        16. W widocznym miejscu w szkole wyeksponowane są informacje dla uczniów na temat

        możliwości uzyskania pomocy w trudnej sytuacji, w tym numery bezpłatnych telefonów

        zaufania dla dzieci i młodzieży.

        17. Wewnętrzna informacja w formie pisemnej o realizacji „Standardów ochrony dzieci przed krzywdzeniem” w szkole jest opracowywana raz w roku przez osobę odpowiedzialną za wdrażanie standardów.

        18. Sytuacje związane z zagrożeniem bezpieczeństwa dzieci są poddawane analizie, a wnioski

        i rekomendacje zawarte są w corocznej informacji.

        19. Jeśli z informacji wynika konieczność aktualizacji „Standardów ochrony dzieci przed krzywdzeniem” to stosownie do rekomendacji jest ona aktualizowana.

        20. Raz na dwa lata przeprowadzany jest audyt wewnętrzne dokonujący oceny realizacji standardów w celu zapewnienia ich dostosowania do aktualnych potrzeb oraz zgodności z obowiązującymi przepisami.

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

        ZAŁĄCZNIK NR 1

         

        Oświadczenie o niekaralności i zobowiązaniu do przestrzegania

        podstawowych zasad ochrony dzieci

         

         

         

        ..........................................................................

        miejsce i data

         

         

         

         

        Ja, .......................................................................... nr PESEL ....................................

        oświadczam, że nie byłam/em skazana/y za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, i przestępstwa z użyciem przemocy na szkodę małoletniego i nie toczy się przeciwko mnie żadne postępowanie karne ani dyscyplinarne w tym zakresie.

         

        Ponadto oświadczam, że zapoznałam/-em się z „standardami ochrony dzieci” obowiązującymi w .......................................................................... i zobowiązuję się do ich przestrzegania.

         

         

        ..........................................................................

        podpis

         

        ZAŁĄCZNIK NR 2

        Święte, ……………………….

         

        NOTATKA ZE ZDARZENIA

         

        Imię nazwisko dziecka, klasa …………………………………………………………………………………   Opis sytuacji, zdarzenia:

        ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

        ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

        ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

        ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

        ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

        ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

        ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

        ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

        ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

        ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

        ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

        ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

        ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

        ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

        ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

        ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

        ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

        ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

         

         

        Podpis nauczyciela…………………………………………………………………………….

         

        ZAŁĄCZNIK NR 3

        KARTA INTERWENCJI.

        1. Imię i nazwisko dziecka.

        2. Przyczyna interwencji (forma krzywdzenia).

         

        3. Osoba zawiadamiająca o podejrzeniu krzywdzenia.

         

        4. Opis działań podjętych przez pedagoga/psychologa.

        Data.

        Działanie.

         

         

         

         

         

         

         

         

         

        5. Spotkania z opiekunami dziecka/z kim?

        Data.  

        Opis przebiegu spotkania.

         

         

         

         

         

         

        6.  Forma podjętej interwencji (zakreślić właściwe).

        zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa,

        - wniosek o wgląd w sytuację dziecka/rodziny,

        - inny rodzaj interwencji. Jaki?

        7. Dane dotyczące interwencji (nazwa organu, do którego zgłoszono interwencję) i data interwencji.

         

         

        8. Wyniki interwencji: działania organów wymiaru sprawiedliwości, jeśli placówka uzyskała informacje o wynikach/ działania placówki/działania rodziców.

        Data.

        Działanie.

         

         

         

         

         

         

         

         

        ZAŁĄCZNIK NR 4

        Komentarz do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 września 2023 r. w sprawie procedury „Niebieskie Karty” (Dz. U. 2023r. poz. 1870).

        Konieczność wprowadzenia nowego aktu wykonawczego do ustawy wynika z potrzeby dostosowania przepisów rozporządzenia do nowego brzmienia przepisów ustawy z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw.

        Rozporządzenie określa sposób postepowania przedstawicieli instytucji uprawnionych do realizacji procedury „Niebieskie Karty” w przypadku zgłoszenia przemocy domowej.

         

        Procedura „Niebieskie Karty” jest narzędziem, którego celem jest:

        1. zapewnienie bezpieczeństwa osób doznających przemocy domowej;
        2. skuteczna współpraca przedstawicieli różnych instytucji, które są zobowiązane do reagowania w przypadku wystąpienia przemocy domowej.

         

        W porównaniu do obecnie obowiązującego rozporządzenia, na mocy przepisów ustawy

        z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw:

        1. zmieniono krąg osób uprawnionych do wszczęcia procedury „Niebieskie Karty”, a co za tym idzie, do wypełniania formularza „Niebieska Karta – A”;
        2. doprecyzowano słownictwo używając określeń np. osoba doznająca przemocy domowej, zamiast: ofiara, osoba stosująca przemoc domową, zamiast: sprawca, małoletni, zamiast: dziecko;
        3. wprowadzono również regulacje, dzięki którym, w przypadku osób będących w procedurze „Niebieskie Karty” posługujących się językiem obcym lub w sytuacji wystąpienia okoliczności, które mogą mieć wpływ na zdolność rozumienia i bycie rozumianym, umożliwia się zespołowi interdyscyplinarnemu włączenie do działań tłumacza. Zgodnie z projektowanym przepisem, będzie on miał jednak obowiązek,

        do zachowania poufności wszelkich informacji i danych, które uzyska przy realizacji działań, zgodnie z art. 9c ustawy;

        1.  obok regulacji, które określają zadania podmiotów odpowiedzialnych za realizację procedury „Niebieskie Karty” i terminów koniecznych  do wypełnienia, zawiera również wzory formularzy „Niebieska Karta”, w oparciu o które prowadzi się pracę zarówno z osobą doznająca przemocy domowej, jak również z osobą  tę przemoc stosującą.  W tym zakresie, w porównaniu z obecnie obowiązującym rozporządzeniem, dokonano zmian, modyfikując i upraszczając konstrukcję załączników do rozporządzenia.

        Formularz „Niebieska Karta – A”, stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia, jest wstępną diagnozą i zawiera podstawowe informacje o osobach, które doznały przemocy domowej oraz  informacje, dotyczące osoby, która tą przemoc stosuje.

        FormularzNiebieska Karta – B”, stanowiący załącznik nr 2 do rozporządzenia, otrzymuje osoba doznająca przemocy domowej, lub w przypadku przemocy wobec małoletniego – rodzic, opiekun prawny lub faktyczny albo osoba, która zgłosiła podejrzenie stosowania przemocy domowej. Formularz B jest dokumentem dla osób doznających przemocy domowej, zawierającym definicję przemocy domowej, prawa osoby doznającej przemocy domowej, informację o miejscach gdzie można uzyskać pomoc. Formularza B nie przekazuje się osobie  stosującej przemoc domową.

        W oparciu o dane zebrane na podstawie formularza „Niebieska Karta – C”, stanowiącego załącznik nr 3 do rozporządzenia, grupa diagnostyczno-pomocowa pracuje z osobą doznającą przemocy domowej, opracowując przy udziale i we współpracy z nią indywidualny plan pomocy.

        Formularz „Niebieska Karta – D”, stanowiący załącznik nr 4 do rozporządzenia, jest natomiast narzędziem, które wykorzystywane będzie do pracy w osobą stosującą przemoc domową i zawiera przede wszystkim zestaw możliwych do wykorzystania działań w celu zatrzymania przemocy domowej.

        1. Dokonano zmian o charakterze porządkującym, biorąc pod uwagę zmiany przepisów ustawy, a także wprowadzono przepis przejściowy zabezpieczający wszczętą i niezakończoną procedurę „Niebieskie Karty” przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

        ZAŁĄCZNIK NR 5

         

         

                                                                                                       Komenda Powiatowa Policji w .......

                                                                                                       bądź Prokuratura Rejonowa w .......

         

         

        Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa

         

        Niniejszym zawiadamiam o możliwości popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego .........………………………………………………………...

         

        Uzasadnienie

        (W uzasadnieniu opisać stan faktyczny, w szczególności to, w jaki sposób pracownicy placówki dowiedzieli się o przestępstwie popełnionym na szkodę małoletniego i jakie okoliczności lub dowody świadczą o możliwości popełnienia przestępstwa. Jeżeli okoliczności te stały się wiadome pracownikom placówki, należy podać, w miarę możliwości, następujące dane dotyczące przestępstwa:

        1. datę,
        2. miejsce,
        3. okoliczności przestępstwa,
        4. świadków,
        5. materiał dowodowy o popełnieniu przestępstwa, np. dokumenty, wydruki, nagrania, zaświadczenia).

         

                                                                                                       ...........................................

                                                                                                                        (imię i nazwisko osoby zgłaszającej)

         

         

         

        ZAŁĄCZNIK NR 6

        Wzór

        wniosku o wgląd w sytuację dziecka/rodziny

                     miejscowość, data   

        Sąd Rejonowy w ..................................

        Wydział  Rodzinny i Nieletnich

        adres sądu

         

        Wnioskodawca: imię i nazwisko osoby zgłaszającej

                                adres osoby zgłaszającej

         

        Uczestnicy postępowania: imiona i nazwiska rodziców

        adres zamieszkania rodziny

        rodzice małoletniego: imię i nazwisko dziecka

         

        Wniosek o wgląd w sytuację dziecka

        Niniejszym wnoszę o wgląd w sytuację małoletniego ………………… (imię i nazwisko dziecka, adres zamieszkania) i wydanie odpowiednich zarządzeń opiekuńczych.

         

        Uzasadnienie

         

        Tutaj należy opisać niepokojące sytuacje, co sprawiło, że zdecydowaliśmy się na podjęcie interwencji, dlaczego uważamy, że dobro dziecka jest zagrożone.

         

        Można zamieścić  informacje o osobach, które były/są świadkami niepokojących zdarzeń.

        W związku z powyższym, wnoszę o wydanie odpowiednich zarządzeń w celu zabezpieczenia dobra małoletniego dziecka.

         

         

                                                                                                           podpis składającego wniosek

         

         

         

        ZAŁĄCZNIK NR 7

        do procedury przeglądu i aktualizacji standardów ochrony małoletnich oraz  sposobów dokumentowania i zasad przechowywania ujawnionych lub zgłoszonych incydentów albo zdarzeń

        zagrażających dobru małoletniego.

         

         

        KSIĘGA ZDARZEŃ ZAGRAŻAJĄCYCH DOBRU MAŁOLETNIEGO

         

        Lp.

        Opis zdarzenia

        Data

        zdarzenia

        Podjęte

        czynności

        Czy miała miejsce

        interwencja organów

        zewnętrznych (policji, prokuratury, Sądu)?

        Opis czynności podjętych przez organy zewnętrzne.

        1.

         

         

         

         

         

        2.

         

         

         

         

         

        3.

         

         

         

         

         

        4.

         

         

         

         

         

        5.

         

         

         

         

         

        6.

         

         

         

         

         

        7.

         

         

         

         

         

        8.

         

         

         

         

         

        9.

         

         

         

         

         

        10.

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

        ZAŁĄCZNIK NR 8

         

        JAK ROZPOZNAĆ PRZEMOC WOBEC DZIECKA?

        Występowanie pojedynczego symptomu nie zawsze mówi o tym, że dziecko doświadcza przemocy, jeśli jednak symptom powtarza się, bądź występuje ich kilka równocześnie z dużym prawdopodobieństwem możemy określić, że mamy do czynienia z krzywdzeniem dziecka.

         

        Zareaguj, gdy:

        A. Dziecko jest często brudne, nieprzyjemnie pachnie.

        B. Dziecko kradnie jedzenie, pieniądze itp.

        C. Dziecko żebrze.

        D. Dziecko jest głodne.

        E. Dziecko nie otrzymuje potrzebnej mu opieki medycznej, szczepień, okularów itp.

        F. Dziecko nie ma przyborów szkolnych, odzieży, butów i innych przedmiotów codziennego użytku.

        G. Dziecko ma widoczne obrażenia ciała (siniaki, poparzenia, ugryzienia, złamania kości itp.), których pochodzenie trudno jest wyjaśnić. Obrażenia są w różnej fazie gojenia.

        H. Podawane przez dziecko wyjaśnienia dotyczące obrażeń wydają się niewiarygodne,

        niemożliwe, niespójne itp. Dziecko często je zmienia.

        I. Pojawia się niechęć przed udziałem w lekcjach w-f .

        J. Dziecko nadmiernie zakrywa ciało, niestosownie do sytuacji i pogody.

        K. Dziecko boi się rodzica lub opiekuna, boi się przed powrotem do domu.

        L. Dziecko wzdryga się, kiedy podchodzi do niego osoba dorosła.

        M. Dziecko cierpi na powtarzające się dolegliwości somatyczne: bóle brzucha, głowy, mdłości itp.

        N. Dziecko jest bierne, wycofane, uległe, przestraszone, depresyjne itp. lub zachowuje się agresywnie, buntuje się, samookalecza się itp.

        O. Dziecko osiąga słabsze wyniki w nauce w stosunku do swoich możliwości.

        P. Dziecko ucieka w świat wirtualny (gry komputerowe, Internet itp.).

        Q. Dziecko używa środków psychoaktywnych.

        R. Dziecko nadmiernie szuka kontaktu z innym dorosłym (tzw. „lepkość” dziecka).

        S. Dziecko moczy i zanieczyszcza się bez powodu lub w konkretnych sytuacjach czy też na widok określonych osób.

        T. Dziecko ma otarcia naskórka, bolesność narządów płciowych i/lub odbytu.

        U. W pracach artystycznych, rozmowach, zachowaniu dziecka zaczynają dominować elementy/ motywy seksualne.

        V. Dziecko jest rozbudzone seksualnie niestosownie do wieku.

        W. Dziecko ucieka z domu.

        X. Nastąpiła nagła i wyraźna zmiana zachowania dziecka.

        Y. Dziecko mówi o przemocy, opowiada o sytuacjach, których doświadcza.

        Z. Inne…

         

        Zwróć uwagę, gdy:

        A. Rodzic (opiekun) podaje nieprzekonujące lub sprzeczne informacje lub odmawia wyjaśnienia przyczyn obrażeń dziecka.

        B. Rodzic (opiekun) odmawia, nie utrzymuje kontaktów z osobami zainteresowanymi

        losem dziecka.

        C. Rodzic (opiekun) mówi o dziecku w negatywny sposób, ciągle obwinia, poniża i strofuje dziecko (np.: używając określeń takich, jak „idiota”, „gnojek”, „gówniarz”).

        D. Rodzic (opiekun) poddaje dziecko surowej dyscyplinie lub jest nadopiekuńczy lub zbyt

        pobłażliwy lub odrzuca dziecko.

        E. Rodzic (opiekun) nie interesuje się losem i problemami dziecka.

        F. Rodzic (opiekun) często nie potrafi podać miejsca, w którym aktualnie przebywa dziecko.

        G. Rodzic (opiekun) jest apatyczny, pogrążony w depresji.

        H. Rodzic (opiekun) zachowuje się agresywnie.

        I. Rodzic (opiekun) ma zaburzony kontakt z rzeczywistością np.: reaguje nieadekwatnie do sytuacji, wypowiada się niespójnie.

        J. Rodzic (opiekun) nie ma świadomości lub neguje potrzeby dziecka.

        K. Rodzic (opiekun) faworyzuje jedno z rodzeństwa.

        L. Rodzic (opiekun) przekracza dopuszczalne granice w kontakcie fizycznym z dzieckiem

        (na przykład podczas zabawy).

        M. Rodzic (opiekun) nadużywa alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających.

        N. Inne…

         

        Jak rozmawiać z dzieckiem krzywdzonym:

        1. Zadbaj o sprzyjające warunki rozmowy:

        a. oddzielny pokój,

        b. z dala od osób postronnych,

        c. brak pośpiechu.

        2. Przyjmij pozycję ciała dostosowaną do pozycji dziecka – usiądź lub przykucnij.

        3. Używaj języka zrozumiałego dla dziecka.

        4. Okazuj dziecku szacunek, akceptację i empatyczne zrozumienie.

        5. Bądź cierpliwy – dziecko może zaprzeczać prawdzie.

        6. Nie naciskaj na dziecko – wyznanie całej prawdy może łączyć się z ogromnym lękiem.

        7. Unikaj naprowadzania dziecka na odpowiedzi, które chciałbyś usłyszeć.

        8. Okaż zrozumienie, że nie łatwo jest mówić o trudnych sprawach, zwłaszcza jeśli dotyczą rodziny.

        9. Pochwal za odwagę podjęcia rozmowy tj. nie za treść rozmowy, lecz za to, że mówi.

        10. Bądź świadomy oznak zaniepokojenia dziecka o los rodziców – nie wypowiadaj przy nim

        negatywnych opinii o rodzicach.

        11. Nazwij przemoc – przemocą i pokaż dziecku, że nie jest winne tego, co zrobił dorosły.

        12. Wesprzyj dziecko – utwierdź w przekonaniu, że nie tylko je to spotkało, że wiele dzieci

        przeżywa podobne problemy.

        13. Wyjaśnij dziecku w przystępny sposób, co zamierzasz dalej robić.

         

        Pamiętaj, jak trudna jest sytuacja dziecka ze względu na:

        - wstyd,

        - poczucie winy,

        - strach przed ponownym skrzywdzeniem,

        - tajemnicę,

        - lojalność wobec sprawcy przemocy.

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

        ZAŁĄCZNIK NR 9

        Zasady bezpiecznej rekrutacji pracowników.

        Ustawa o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich z dnia z dnia 13 maja 2016 r.

        (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1304, 1606).

        Art. 12

        Prawo do uzyskania informacji o osobie ujętej w Rejestrze, której dane zostały zgromadzone w Rejestrze z dostępem ograniczonym, przysługuje:

        6) pracodawcom – przed nawiązaniem z osobą stosunku pracy związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi, w zakresie uzyskania informacji, czy dane tej osoby są zgromadzone w tym Rejestrze - Nowe brzmienie pkt 6 i 7 w art. 12 wejdzie w życie z dn. 15.02.2024 r. (Dz. U. z 2023 r. poz. 1606).

        Na podstawie wyżej wymienionej ustawy:

        1. Przed nawiązaniem stosunku pracy lub przed dopuszczeniem do działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem lub opieką nad dziećmi, dyrektor szkoły postępuje zgodnie z dotychczasowymi przepisami, a ponadto sprawdza, czy dana osoba widnieje:
        • w Rejestrze Sprawców na Tle Seksualnym z dostępem ograniczonym;
        • w Rejestrze osób w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego później lat 15 wydała postanawianie o wpisie w Rejestrze;
        • przedkłada do złożenia oświadczenie o niekaralności i zobowiązania do przestrzegania podstawowych zasad ochrony dzieci według załączonego wzoru.

         

        Zasady bezpiecznej rekrutacji personelu w przepisach prawa.

        1. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. U. UE. L. z 2016r. Nr 119, str. 1 z późn. zm.).
        2. Art. 22 ust. 1 oraz Art. 22 ust. 12 Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1510,1700, 2140, z 2023 r. poz. 240, 641.).
        3. Ustawa z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (t.j. Dz. U. z 2023r. poz.1304, 1606).
        4. Ustawa z dnia 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym (t.j. Dz. U. z 2021r. poz. 1709, z 2022r. poz. 1700, 1933.).
        5. Ustawa z dnia 21 listopada 2008r. o pracownikach samorządowych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 530).
        6. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1762, z 2022r. poz. 935, 1116, 1700, 1730, z 2023r. 641).

         

         

         

         

         

         

        ZAŁĄCZNIK NR 10

         

        Zarządzenie Dyrektora Szkoły ……

        z dnia………………………………..

                                                     w sprawie ochrony dzieci przed krzywdzeniem

                                                                                                                

        Na podstawie Art. 22 b pkt. 1 Ustawy z dnia 28 lipca 2023r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2023r. po. 1606) ustalam co następuje:

         

        §1

        Wprowadzam „Standardy małoletnich przed krzywdzeniem” wraz z wzorami druków w brzmieniu załącznika do niniejszego zarządzenia.

         

        §2

        Powołuję koordynatora ds realizacji „Standardów ochrony małoletnich przed krzywdzeniem”:

        ………………………………………………………………………………………………………….

         

        §3

        Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ……………… i obowiązuje wszystkich pracowników szkoły.

         

                                                                                                                         

         

                                                                                                                         Podpis Dyrektora

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

        ZAŁĄCZNIK NR 11 – Regulamin bezpieczeństwa w sieci wraz z procedurą reagowania w przypadku wystąpienia w szkole zagrożeń bezpieczeństwa cyfrowego

        PROCEDURY REAGOWANIA W PRZYPADKU WYSTĄPIENIA                             W SZKOLE ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA CYFROWEGO

        Dostęp do treści szkodliwych, niepożądanych, nielegalnych - procedura reagowania

        W przypadku zagrożenia łatwym dostępem do treści szkodliwych, niedozwolonych, nielegalnych i niebezpiecznych dla zdrowia (pornografia, treści obrazujące przemoc                          i promujące działania szkodliwe dla zdrowia i życia dzieci, popularyzujące ideologię faszystowską  i  działalność  niezgodną  z  prawem,  nawoływanie  do  samookaleczeń                     i samobójstw, korzystania z narkotyków; niebezpieczeństwo werbunku dzieci i młodzieży do organizacji nielegalnych i terrorystycznych) należy:

        1. W pierwszej kolejności zabezpieczyć dowody w formie elektronicznej (pliki      z treściami niedozwolonymi, zapisy rozmów w komunikatorach, e-maile, zrzuty ekranu), znalezione w Internecie lub w komputerze dziecka.
        2. Poinformować  wszystkich  rodziców  lub  opiekunów  dzieci  uczestniczących             w zdarzeniu o sytuacji i roli ich dzieci.
        3. Dzieci - ofiary i świadków zdarzenia – należy od pierwszego etapu interwencji - otoczyć opieką psychologiczno-pedagogiczną.
        4. Należy ustalić okoliczności uzyskania przez ofiarę dostępu do ww. treści.
        5. Należy koniecznie powiadomić rodziców lub opiekunów prawnych ofiar i świadków incydentu o zdarzeniu i uzgodnić z nimi podejmowane działania i formy wsparcia dziecka.
        6. W przypadku, gdy informacja na temat zdarzenia dotrze do środowiska rówieśniczego ofiary  w  klasie,  czy  szkole,  wskazane  jest  podjęcie  działań  edukacyjnych i wychowawczych.
         
        1. W przypadku naruszenia prawa np. rozpowszechniania materiałów pornograficznych           z udziałem nieletniego lub prób uwiedzenia małoletniego w wieku do 15 lat przez osobę dorosłą należy – w porozumieniu z rodzicami dziecka - niezwłocznie powiadomić Policję.
        2. Decyzja o możliwości skorzystania przez ofiarę ze specjalistycznej opieki psychologicznej musi zostać podjęta w porozumieniu z rodzicami/opiekunami prawnymi dziecka.

        Cyberprzemoc – procedura reagowania

        1. Należy zabezpieczyć wszystkie dowody związane z aktem cyberprzemocy (np. zrobić kopię materiałów, zanotować datę i czas otrzymania materiałów, dane nadawcy, adresy stron www, historię połączeń, etc.). W trakcie zbierania materiałów należy zadbać                         o bezpieczeństwo osób zaangażowanych w problem.
        2. Jeśli ustalenie sprawcy nie jest możliwe, a w ocenie kadry pedagogicznej jest to konieczne, należy skontaktować się z Policją. Bezwzględnie należy zgłosić rozpowszechnianie nagich zdjęć osób poniżej 18 roku życia (art. 202 par. 3 KK).
        3. Wychowawca powinien przeprowadzić rozmowę z uczniem – sprawcą cyberprzemocy o jego zachowaniu. Rozmowa taka ma służyć ustaleniu okoliczności zdarzenia, jego wspólnej analizie, a także próbie rozwiązania sytuacji konfliktowej.
        4. W pierwszej kolejności należy udzielić wsparcia ofierze. Należy poinformować ucznia o krokach, jakie może podjąć szkoła i sposobach, w jaki może zapewnić mu bezpieczeństwo.
        5. Należy zadbać o bezpieczeństwo świadków zdarzenia, zwłaszcza, jeśli byli oni osobami ujawniającymi cyberprzemoc.
        6. Szkoła powinna powiadomić odpowiednie służby (np. sąd rodzinny), gdy wykorzysta wszystkie dostępne jej środki wychowawcze (rozmowa z rodzicami, konsekwencje z statutu i/lub regulaminu wobec ucznia) i interwencje pedagogiczne, a ich zastosowanie nie przynosi pożądanych rezultatów (np. nie ma zmian postawy ucznia).
        7. Dyrektor powinien powiadomić Policję w sytuacji, w której zostało naruszone prawo (np. groźby karalne, świadome publikowanie nielegalnych treści, rozpowszechnianie nagich zdjęć z udziałem małoletnich).
        8. Dyrektor powinien skontaktować się z dostawcą usługi w celu usunięcia z sieci kompromitujących lub krzywdzących materiałów.
         

        ZAGROŻENIA DLA ZDROWIA DZIECI W ZWIĄZKU Z NADMIERNYM KORZYSTANIEM Z INTERNETU

        1. Ustalić skutki zdrowotne i psychiczne, jakie nadmierne korzystanie z zasobów

        Internetu wywołało u dziecka (np. gorsze oceny w nauce, niedosypianie, niedojadanie, rezygnacja z dawnych zainteresowań, załamanie się relacji z rodziną czy

        rówieśnikami).

        1. Wybrać odpowiednią ścieżkę rozwiązywania problemu - z udziałem specjalistów (lekarzy, terapeutów) lub bez – wyłącznie w szkole.
        2. Otoczyć dziecko zindywidualizowaną opieką - każde dziecko, u którego podejrzewa się nałóg korzystania z Internetu powinno zostać profesjonalnie zdiagnozowane przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną.
        3. Zapewnić komfort psychiczny - o jego sytuacji i specyfice uwarunkowań osobistych muszą zostać powiadomieni wszyscy uczący go i oceniający nauczyciele.
        4. Powiadomić rodziców lub opiekunów prawnych dziecka, o ile nie wiedzą o problemie swojego dziecka, i omówić z nimi wspólne rozwiązania.
        5. Zwrócić w rozmowie uwagę rówieśnikom dziecka na negatywne aspekty nadmiernego korzystania z zasobów Internetu oraz zaapelować o codzienne wsparcie dla dziecka

        dotkniętego problemem, a także o informowanie wychowawcy w przypadku wystąpienia kolejnych przypadków u innych dzieci.

        1. Skierować dziecko, w bliskiej współpracy z rodzicami do placówki specjalistycznej oferującej program terapeutyczny z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom -

        w przypadku zdiagnozowania zaawansowanego uzależnienia od korzystania

        z zasobów Internetu. W części przypadków może się okazać konieczna diagnoza i terapia lekarska.

         

         NAWIĄZYWANIE NIEBEZPIECZNYCH KONTAKTÓW W INTERNECIE - UWODZENIE, ZAGROŻENIE PEDOFILIĄ

         

        1. Zapewnić ofierze poczucie bezpieczeństwa.
        2. Poinformować Dyrektora, którego obowiązkiem w przypadku uwiedzenia dziecka do lat 15 – jest powiadomienie Policji lub sądu rodzinnego.
        3. Powiadomić rodziców.
        4. Udzielić profesjonalnej opieki terapeutycznej i/lub lekarskiej ( wszelkie działania wobec dziecka winny być uzgadniane z rodzicami/opiekunami prawnymi i

        inicjowane za ich zgodą).

        1. Jeżeli zgłaszającym zagrożenie był rówieśnik ofiary, należy również objąć go opieką psychologiczną.
        2. W trudnych przypadkach - skierować ofiarę na terapię do placówki specjalistycznej opieki psychologicznej.

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

        ZAŁĄCZNIK NR 12

        Audyt wewnętrzny – ankieta

         

        TAK

        NIE

        1. Czy znasz standardy ochrony dzieci przed krzywdzeniem obowiązujące w szkole?

         

         

        2. Czy potrafisz rozpoznawać symptomy krzywdzenia dzieci?

         

         

        3. Czy wiesz, jak reagować na symptomy krzywdzenia dzieci?

         

         

        4. Czy zdarzyło Ci się zaobserwować naruszenie zasad zawartych w dokumencie „Standardy ochrony dzieci przed krzywdzeniem” przez innego pracownika?

         

         

        4a. Jeśli tak – jakie zasady zostały naruszone? (odpowiedź opisowa).

         

         

        5. Czy masz jakieś uwagi/poprawki/sugestie dotyczące zapisów w dokumencie „Standardy ochrony dzieci przed krzywdzeniem? (odpowiedź opisowa).

         

         

         

         

         

         

        ZAŁĄCZNIK NR 13

        1 Przemoc z uszczerbkiem na zdrowiu oznacza spowodowanie choroby lub uszkodzenia ciała (np. złamanie, zasinienie, wybicie zęba, zranienie), a także m.in. pozbawienie wzroku, słuchu, mowy, wywołanie innego ciężkiego kalectwa, trwałej choroby psychicznej, zniekształcenia ciała itp.

         

        2 W rozmowie z konsultantem podaj swoje dane osobowe, dane dziecka, dane osoby podejrzewanej o krzywdzenie oraz wszelkie znane Ci fakty w sprawie.

         

        3 Zawiadomienie możesz zaadresować do najbliższej dla Ciebie jednostki. W zawiadomieniu podaj swoje dane osobowe, dane dziecka i dane osoby podejrzewanej o krzywdzenie oraz wszelkie znane Ci fakty w sprawie – opisz, co dokładnie się zdarzyło i kto może mieć o tym wiedzę. Zawiadomienie możesz też złożyć anonimowo, ale podanie przez Ciebie danych umożliwi organowi szybsze uzyskanie potrzebnych informacji.

         

        1 Przemoc z uszczerbkiem na zdrowiu oznacza spowodowanie choroby lub uszkodzenia ciała (np. złamanie, zasinienie, wybicie zęba, zranienie), a także m.in. pozbawienie wzroku, słuchu, mowy, wywołanie innego ciężkiego kalectwa, trwałej choroby psychicznej, zniekształcenia ciała itp.

         

        2 Zawiadomienie możesz zaadresować do najbliższej dla Ciebie jednostki. W zawiadomieniu podaj swoje dane osobowe, dane dziecka i dane osoby podejrzewanej o krzywdzenie oraz wszelkie znane Ci fakty w sprawie – opisz, co dokładnie się zdarzyło i kto może mieć o tym wiedzę. Zawiadomienie możesz też złożyć anonimowo, ale podanie przez Ciebie danych umożliwi organowi szybsze uzyskanie potrzebnych informacji.

         

        3 Wniosek złóż na piśmie do sądu rodzinnego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dziecka. We wniosku podaj wszystkie znane Ci dane dziecka (imię i nazwisko, adres zamieszkania, imiona i nazwiska rodziców) oraz wszystkie okoliczności, które mogą być istotne dla rozstrzygnięcia sprawy (opisz, co niepokojącego dzieje się w rodzinie, co zaobserwowałaś/eś)

         

         

        1 Przemoc z uszczerbkiem na zdrowiu oznacza spowodowanie choroby lub uszkodzenia ciała (np. złamanie, zasinienie, wybicie zęba, zranienie), a także m.in. pozbawienie wzroku, słuchu, mowy, wywołanie innego ciężkiego kalectwa, trwałej choroby psychicznej, zniekształcenia ciała itp.

         

        2 W rozmowie z konsultantem podaj swoje dane osobowe, dane dziecka, dane osoby podejrzewanej o krzywdzenie oraz wszelkie znane Ci fakty w sprawie.

         

        3 Zawiadomienie możesz zaadresować do najbliższej dla Ciebie jednostki. W zawiadomieniu podaj swoje dane osobowe, dane dziecka i dane osoby podejrzewanej o krzywdzenie oraz wszelkie znane Ci fakty w sprawie – opisz, co dokładnie się zdarzyło i kto może mieć o tym wiedzę. Zawiadomienie możesz też złożyć anonimowo, ale podanie przez Ciebie danych umożliwi organowi szybsze uzyskanie potrzebnych informacji.

         

        4 Ośrodek powiadom na piśmie lub mailowo. Pamiętaj o podaniu wszystkich znanych Ci danych dziecka (imię i nazwisko, adres zamieszkania, imiona i nazwiska rodziców), opisz wszystkie niepokojące okoliczności występujące w rodzinie i wszystkie znane Ci fakty.

         

        5 Wniosek złóż na piśmie do sądu rodzinnego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dziecka. We wniosku podaj wszystkie znane Ci dane dziecka (imię i nazwisko, adres zamieszkania, imiona i nazwiska rodziców) oraz wszystkie okoliczności, które mogą być istotne dla rozstrzygnięcia sprawy (opisz, co niepokojącego dzieje się w rodzinie, co zaobserwowałaś/eś).

         

         

      • STATUT  SZKOŁY PODSTAWOWEJ W ŚWIĘTEM

      •  

        Spis treści

         

        Rozdział 1. 3

         

        Postanowienia ogólne. 3

        Rozdział 2. 4

        Cele i zadania szkoły. 4

        Rozdział 3. 9

        Działalność edukacyjna szkoły i pomoc psychologiczno-pedagogiczna. 9

        Rozdział 4. 14

        Bezpieczeństwo w szkole i poza nią. 14

        Rozdział 5. 17

        Zasady i formy współpracy z rodzicami 17

        Rozdział 6. 20

        Organy szkoły. 20

        Organ prowadzący. 21

        Dyrektor Szkoły. 21

        Rada Pedagogiczna. 23

        Samorząd Uczniowski 24

        Rada Rodziców.. 26

        Sposób rozwiązywania sporów między organami 26

        Rozdział 7. 27

        Organizacja szkoły. 27

            Oddział przedszkolny i Punkt przedszkolny……………………………………………… 23

        Organizacja zajęć dodatkowych. 28

        Nauczanie religii 28

        Organizacja doradztwa zawodowego. 29

        Biblioteka. 30

        Świetlica 33

        Organizacja współdziałania ze stowarzyszeniami lub innymi organizacjami w zakresie działalności innowacyjnej 34

        Rozdział 8. 35

        Nauczyciele i inni pracownicy szkoły. 35

        Nauczyciele. 35

        Nauczyciel – wychowawca. 37

        Pracownicy obsługi 39

         

        Rozdział 9. 39

        Uczniowie. 39

        Szkolny katalog praw ucznia. 40

        Tryb składania i rozpatrywania skarg w przypadku naruszenia praw ucznia. 41

        Szkolny katalog obowiązków ucznia. 42

        Kary i nagrody, tryb odwołania od kar i nagród. 43

        Rozdział 10. 46

        Wewnątrzszkolne Zasady Oceniania. 46

        Zasady szkolnego systemu oceniania. 46

        Kryteria oceniania: 47

        Ocenianie klasyfikacyjne semestralne i końcowe. 54

        Indywidualizacja pracy z uczniem, dostosowanie wymagań. 56

        Sposoby informacji o ocenach i udostępniania dokumentacji 58

        Tryb wystawiania oceny śródrocznej i końcoworocznej 59

        Klasyfikacja i egzamin klasyfikacyjny. 60

        Promocja do kolejnej klasy. 61

        Egzamin poprawkowy. 63

        Egzamin zewnętrzny (ósmoklasisty) 64

        Ocenianie zachowania ucznia. 65

        Szczegółowe kryteria oceniania zachowania uczniów: 68

        Rozdział 11. 72

        Ceremoniał szkoły. 72

        Postanowienia końcowe. 76

        Rozdział 1

        Postanowienia ogólne

        §1

        1. Szkoła Podstawowa w Świętem, zwana w dalszej części Statutu „Szkołą”, w rozumieniu ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 11 stycznia 2017 r. poz. 59) oraz rozporządzeń wykonawczych do ustawy, jest szkołą, która:
          1. zapewnia bezpłatne nauczanie w zakresie ramowych planów nauczania,
          2. przeprowadza rekrutację uczniów w oparciu o zasadę powszechnej dostępności,
          3. zatrudnia nauczycieli posiadających kwalifikacje określone w odrębnych przepisach,
          4. realizuje ustalone dla szkoły podstawowej:
            1. programy nauczania uwzględniające podstawę programową kształcenia ogólnego,
            2. ramowy plan nauczania,
          5. realizuje zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów oraz przeprowadzania egzaminów,
          6. umożliwia uzyskanie świadectw promocyjnych i ukończenia szkoły,
          7. ukończenie szkoły podstawowej umożliwia dalsze kształcenie w szkołach ponadpodstawowych,
          8. w szkole organizuje się roczne przygotowanie przedszkole oraz inne formy wychowania przedszkolnego- punkt przedszkolny.

        § 2

        1. Nazwa szkoły brzmi: Szkoła Podstawowa  w Świętem.
        2. Szkoła Podstawowa, zwana dalej Szkołą, jest niepubliczną, na prawach publicznej, ośmioletnią szkołą podstawową dla dzieci i młodzieży.
        3. Z dniem 1 września 2017 roku do Szkoły włącza się Gimnazjum w Świętem, które wygaśnie dnia 31 sierpnia 2019 roku.
        4. Organem prowadzącym Szkołę jest Stowarzyszenie kulturalno- oświatowe na rzecz rozwoju wsi Święte i okolic z siedzibą w Świętem, Święte 1, 87- 702 Koneck zwane dalej Organem Prowadzącym.
        5. Szkoła działa zgodnie z aktualnie obowiązującymi aktami prawnymi.
        6. Siedziba Szkoły znajduje się w Świętem 1, 87-702 Koneck.
        7. Szkoła posiada stronę internetową, adres: http://szkolaswiete.szkolnastrona.pl, adres poczty elektronicznej sp_swiete@wp.pl, telefon: 788 699 577.

         

        § 3

        1. Szkoła została wpisana do ewidencji szkół i placówek niepublicznych dnia 31 sierpnia 2001 roku z późniejszą zmianą z 9 sierpnia 2017 roku.
        2. Szkoła używa pieczęci urzędowych z nazwą szkoły w pełnym brzmieniu Szkoła Podstawowa w Świętem.
        3. Szkoła zapewnia uczniom naukę co najmniej jednego języka obcego (w klasach VII –VIII obowiązkowo 2 języków).
        4. Dziecko może spełniać obowiązek szkolny poza szkołą pod warunkiem uzyskania przez rodziców zezwolenia dyrektora szkoły. Rodzice na podstawie pisemnego oświadczenia są zobowiązani do zapewnienia dziecku warunków umożliwiających realizację podstawy programowej obowiązującej na danym etapie edukacyjnym.
        5. Wychowanie i nauczanie w Szkole Podstawowej w Świętem opiera się na chrześcijańskim systemie wartości, służy rozwijaniu w uczniach poczucia odpowiedzialności za siebie i innych, szacunku dla każdego człowieka.
        6. Pierwotne i największe prawa wychowawcze posiadają rodzice w stosunku do swoich dzieci. Nauczyciele wspierają rodziców w dziedzinie wychowania.
        7. Obsługę finansowo-księgową prowadzi organ prowadzący szkołę. 

        Rozdział 2

        Cele i zadania szkoły

        § 4

        1. Szkoła realizuje zadania wynikające z przepisów prawa oraz uwzględniające Program wychowawczo – profilaktyczny oparty o wartości chrześcijańskie i Plan pracy szkoły, które uchwala Rada Pedagogiczna w porozumieniu z Radą Rodziców. Szkoła w szczególności realizuje następujące zadania:
          1. prowadzi uczniów do nabywania i rozwijania umiejętności poprawnego i swobodnego wypowiadania się, czytania i pisania, wykonywania elementarnych działań arytmetycznych, posługiwania się prostymi narzędziami i kształtowania nawyków społecznego współżycia,
          2. rozwija poznawcze możliwości uczniów tak, aby mogli oni przechodzić od dziecięcego do bardziej dojrzałego i uporządkowanego rozumienia świata,
          3. zapewnia opanowanie wymaganych pojęć i zdobywanie rzetelnej wiedzy na poziomie umożliwiającym co najmniej kontynuację nauki na następnym etapie kształcenia,
          4. rozwija i przekształca spontaniczną motywację poznawczą w motywację świadomą, zapewnia dochodzenie do rozumienia, a nie tylko do pamięciowego opanowania przekazywanych treści, przygotowuje do podejmowania zadań wymagających systematycznego i dłuższego wysiłku intelektualnego oraz fizycznego,
          5. rozwija zdolności myślenia analitycznego i syntetycznego, traktowania wiadomości przedmiotowych stanowiących wartość poznawczą samą w sobie, w sposób integralny prowadzący do lepszego rozumienia świata, ludzi i siebie,
          6. dba o rozwój moralny i duchowy dziecka przyjmując personalistyczną koncepcję osoby. Kształtuje i rozwija postawy uczniów w oparciu o chrześcijański system wartości                   z zapewnieniem wolności sumienia i przekonań religijnych każdego ucznia,
          7. rozbudza i rozwija wrażliwość estetyczną i moralną dziecka oraz jego indywidualne zdolności twórcze,
          8. rozwija zdolność odróżniania świata rzeczywistego od wyobrażonego oraz postaci realistycznych od fantastycznych,
          9. rozwija umiejętności dziecka poznawania siebie oraz otoczenia rodzinnego, społecznego, kulturowego, technicznego i przyrodniczego dostępnego jego doświadczeniu,
          10. zapewnia opiekę i wspomaga rozwój dziecka w przyjaznym, bezpiecznym i zdrowym środowisku w poczuciu więzi z rodziną,
          11. uwzględnia indywidualne potrzeby dziecka i troszczy się o zapewnienie mu równych szans oraz stwarza warunki do indywidualnego i grupowego działania na rzecz innych dzieci,
          12. stwarza przyjazną atmosferę i pomaga dziecku w dobrym funkcjonowaniu
            w społeczności szkolnej,
          13. kształtuje potrzeby i umiejętności dbania o własne ciało, zdrowie i sprawność fizyczną, wyrabia czujność wobec zagrożeń dla zdrowia fizycznego, psychicznego                                    i duchowego,
          14. prowadzi działalność wychowawczą i zapobiegawczą wśród dzieci i młodzieży zagrożonych uzależnieniem, realizowaną w szczególności przez:
            1. diagnozowanie zagrożeń związanych z uzależnieniem,
            2. współpracę z rodzicami dzieci zagrożonych uzależnieniem,
            3. informowanie i przygotowywanie nauczycieli i rodziców do przeciwdziałania narkomanii,
          15. kształtuje świadomość ekologiczną,
          16. wzmacnia poczucie tożsamości kulturowej, historycznej i narodowej oraz umożliwia poznawanie dziedzictwa kultury narodowej postrzeganej w perspektywie kultury europejskiej,
          17. kultywuje tradycje narodowe i regionalne,
          18. rozbudza i rozwija uczucie patriotyczne,
          19. umożliwia poznanie regionu i jego kultury, wprowadza w życie kulturalne wspólnoty lokalnej,
          20. umożliwia kulturalne spędzenie czasu wolnego,
          21. umacnia wiarę dziecka we własne siły i w zdolność osiągania wartościowych                                        i trudnych celów oraz umożliwia rozwijanie uzdolnień i indywidualnych zainteresowań uczniów;
          22. stwarza warunki do rozwijania samodzielności, obowiązkowości, podejmowania odpowiedzialności za siebie i najbliższe otoczenie,
          23. zapewnia warunki do harmonijnego rozwoju fizycznego i psychicznego oraz zachowań prozdrowotnych, a także stwarza warunki do rozwoju wyobraźni i ekspresji werbalnej, plastycznej, muzycznej i ruchowej,
          24. zapewnia dowóz dzieci i uczniów do szkoły i odwóz ze szkoły busem szkolnym.

         

        §5

        1. Szkoła realizuje zadania wymienione w § 4, z uwzględnieniem optymalnych warunków rozwoju i potrzeb uczniów, zasad bezpieczeństwa oraz zasad promocji i ochrony zdrowia w czasie zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych, a w szczególności:
          1. umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do uzyskania świadectwa ukończenia szkoły. Szkoła tak organizuje działania wychowawcze, aby cele i zadania zawarte w Statucie mogły być realizowane. Sprawuje opiekę nad uczniami zgodnie                z ich potrzebami i możliwościami szkoły w szczególności poprzez:
            1. dobrowolne i nieodpłatne udzielanie pomocy psychologicznej i pedagogicznej
              za pośrednictwem pedagoga, logopedy, a w miarę potrzeb innych specjalistów,
            2. organizowanie nauczania indywidualnego,
            3. zapewnianie uczniom niepełnosprawnym możliwości uczęszczania do szkoły,
            4. umożliwianie rozwijania zainteresowań uczniów w ramach zajęć pozalekcyjnych np. koła zainteresowań, zajęcia sportowe, nauczanie języków obcych i inne,
            5. udzielanie pomocy uczniom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej                           lub losowej,
            6. organizowanie dobrowolnych i nieodpłatnych zajęć gimnastyki korekcyjnej                           dla uczniów z wadami postawy.
          2. wyznacza nauczyciela wychowawcę dla każdego oddziału, który sprawuje szczególną

        opiekę wychowawczą nad każdym dzieckiem, a w szczególności:

            1. zobowiązuje wychowawcę do wypracowania wspólnie z uczniami reguł zachowania w szkole i spisania ich w formie kontraktu,
            2. zobowiązuje każdego nauczyciela do eliminowania zachowań agresywnych poprzez szukanie ich źródła w domu rodzinnym, środowisku rówieśniczym                                                    i szkole,
            3. zapewnia opiekę nad uczniami z uwzględnieniem obowiązujących w szkole przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
            4. organizuje szkolenia w zakresie BHP dla wszystkich pracowników szkoły, zapewnia przeszkolenie dla wszystkich nauczycieli i pracowników niepedagogicznych                           w zakresie udzielania pierwszej pomocy,
            5. za zgodą rodziców może ubezpieczać uczniów od następstw nieszczęśliwych wypadków,
            6. zapewnia opiekę nauczyciela prowadzącego zajęcia lekcyjne i pozalekcyjne,                  w tym nauczyciela wyznaczonego na zastępstwo,
            7. zapewnia opiekę ciągłą dzieciom z punktu przedszkolnego i uczniom szkoły podstawowej korzystającym ze świetlicy do chwili odjazdu do domu
            8. zapewnia opiekę uczniom podczas pobytu w szkole zgodnie z tygodniowym planem zajęć,
            9. zapewnia opiekę nauczyciela dyżurującego podczas przerw według ustalonego harmonogramu dyżurów,
            10. zapewnia opiekę podczas zajęć poza terenem szkoły zgodnie z obowiązującym zarządzeniem dotyczącym organizacji wyjść i wycieczek szkolnych,
          1. wspiera nauczycieli i rodziców w działaniach wyrównujących szanse edukacyjne uczniów,
          2. realizuje profilaktykę w zakresie zagrożeń uzależnieniami zgodnie ze programem profilaktyki.

         

        § 6

        1. Nauczyciele prowadzący zajęcia w danym oddziale tworzą zespół nauczycielski, którego przewodniczącym jest wychowawca danego oddziału. Do zadań zespołu należy
          w szczególności:
          1. dobór, monitorowanie, diagnozowanie zestawów programów nauczania dla danego oddziału,
          2. integrowanie treści między przedmiotowych,
          3. analizowanie i monitorowanie postępów i osiągnięć uczniów z danego oddziału oraz ustalanie wniosków do dalszej pracy,
          4. organizowanie szkolnych i pozaszkolnych konkursów wiedzy,
          5. uzgadnianie wspólnych działań związanych z organizowaniem wycieczek i imprez,
          6. doskonalenie pracy nauczycieli poprzez konsultacje, wymianę doświadczeń, otwarte zajęcia, lekcje koleżeńskie, opracowywanie narzędzi badawczych,
          7. zespołowe diagnozowanie wybranych zagadnień, szczególnie dotyczących realizacji programów nauczania, wewnątrzszkolnego oceniania, programu wychowawczo- profilaktycznego i planu pracy szkoły,
          8. analizowanie wyników klasyfikowania i promowania uczniów w danym oddziale,
          9. analizowanie opinii i orzeczeń wydanych przez poradnie
            psychologiczno-pedagogiczne i przekazanych szkole przez rodziców uczniów,
          10. ustalanie form pomocy psychologiczno-pedagogicznej i przedstawianie dyrektorowi propozycji w tym zakresie,
          11. współpraca z rodzicami uczniów w zakresie spraw dydaktycznych, wychowawczych
            i opiekuńczych,
          12. współpraca z poradnią psychologiczno-pedagogiczną
          13. współpraca z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej.
        2. Dyrektor może tworzyć zespoły, zgodnie z potrzebami szkoły.
        3. Spotkania zespołów odbywają się w miarę potrzeb, jednak nie rzadziej niż trzy razy                         w roku szkolnym. W razie potrzeb zespoły dokumentują swoje zebrania.
        4. Zespoły opracowują plany pracy na dany rok i zapoznają z nimi radę pedagogiczną.
        5. Po zakończonych zajęciach w danym roku szkolnym zespoły na radzie podsumowującej rok szkolny przedstawiają wnioski do dalszej pracy.

         

         

        Rozdział 3

        Działalność edukacyjna szkoły i pomoc psychologiczno-pedagogiczna

        §7

        1. Podstawowymi formami działalności dydaktyczno-wychowawczej szkoły są:
          1. obowiązkowe zajęcia edukacyjne,
          2. zajęcia korekcyjno- kompensacyjne, wyrównawcze, logopedyczne i wczesnego wspomagania rozwoju
          3. koła zainteresowań i koła przedmiotowe,
          4. lekcje religii lub etyki.
        2. Pomocy psychologiczno-pedagogicznej udziela się:
          1. uczniowi,
            1. z niepełnosprawnością,
            2. z niedostosowaniem społecznym i z zagrożeniem niedostosowania społecznego,
            3. ze szczególnymi uzdolnieniami,
            4. ze specyficznymi trudnościami w uczeniu,
            5. z zaburzeniami komunikacji językowej,
            6. z chorobami przewlekłymi,
            7. w sytuacji kryzysowej lub traumatycznej,
            8. z niepowodzeniami edukacyjnymi,
            9. z problemami wynikającymi z zaniedbań środowiskowych,
            10. z trudnościami adaptacyjnymi
          2. rodzicom,
          3. nauczycielom.
        3. Podstawowymi formami pomocy psychologiczno-pedagogicznej szkoły są:
          1. zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze i specjalistyczne organizowane dla uczniów mających trudności w nauce oraz inne zajęcia wspomagające rozwój dziecka (zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, indywidualne, logopedyczne, wczesnego wspomagania rozwoju),
          2. zajęcia rozwijające uzdolnienia,
          3. zajęcia związane z wyborem kierunku kształcenia i zawodu,
          4. porady i konsultacje z pedagogiem i psychologiem.
        4. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest organizowana i udzielana we współpracy:
          1. rodzicami uczniów,
          2. poradniami psychologiczno-pedagogicznymi w tym poradniami specjalistycznymi,
          3. placówkami doskonalenia nauczycieli,
          4. innymi szkołami,
          5. organizacjami pozarządowymi oraz innymi instytucjami działającymi na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży.
        5. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w szkole jest udzielana z inicjatywy:
          1. ucznia,
          2. rodziców ucznia na ich pisemny wniosek,
          3. dyrektora szkoły,
          4. nauczyciela, wychowawcy grupy wychowawczej lub specjalisty, prowadzących zajęcia z uczniem,
          5. poradni psychologiczno-pedagogicznej,
          6. asystenta rodziny,
          7. kuratora sądowego.
        6. Rodzice mają prawo do niewyrażenia zgody na udzielenie dziecku pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Brak zgody wyrażają na piśmie. Udzielenie uczniowi pomocy psychologiczno-pedagogicznej wymaga pisemnej zgody rodzica.
        7. Pomoc psychologiczno – pedagogiczna w szkole jest realizowana przez każdego nauczyciela w bieżącej pracy z uczniem. Polega ona w szczególności na: 

        1) dostosowaniu wymagań edukacyjnych do możliwości psychofizycznych ucznia i jego potrzeb;

        2) rozpoznawaniu sposobu uczenia się ucznia i stosowanie skutecznej metodyki nauczania;

        3)  indywidualizacji pracy na zajęciach obowiązkowych i dodatkowych;

        4) dostosowanie warunków  nauki do potrzeb psychofizycznych ucznia;

        8.Organizacja pomocy psychologiczno – pedagogicznej dla uczniów z orzeczeniami.

        1)W szkole powołuje się zespół ds. pomocy psychologiczno – pedagogicznej uczniom posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenie                                          o niedostosowaniu społecznym lub zagrożeniem niedostosowania społecznego.      

        2) W skład zespołu wchodzą:  nauczyciele i specjaliści zatrudnieni w szkole.                

        3) Dla uczniów, o których mowa w pkt 8, zespół na podstawie orzeczenia opracowuje Indywidualny program edukacyjno – terapeutyczny na okres wskazany w orzeczeniu.

        4) Indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny ( IPET) zawiera:

        a)  zakres dostosowania wymagań edukacyjnych wynikających z programu nauczania do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia, o którym mowa w przepisach w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów oraz przeprowadzania sprawdzianów w szkołach publicznych;

        b) rodzaj i zakres zintegrowanych działań nauczycieli i specjalistów prowadzących zajęcia z uczniem, z tym, że  w przypadku:                                                                                                      

        -ucznia niepełnosprawnego — zakres działań o charakterze rewalidacyjnym,                               - ucznia niedostosowanego społecznie — zakres działań o charakterze resocjalizacyjnym,                                                                                                                     - ucznia zagrożonego niedostosowaniem społecznym — zakres działań o charakterze socjoterapeutycznym;

              5) Formy i metody pracy z uczniem;

        a) formy, sposoby i okres udzielania uczniowi pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz wymiar godzin, w którym poszczególne formy pomocy będą realizowane, ustalone przez dyrektora szkoły zgodnie z przepisami;

        b) działania wspierające rodziców ucznia oraz zakres współdziałania z  poradniami psychologiczno – pedagogicznymi , w tym poradniami specjalistycznymi, placówkami doskonalenia nauczycieli, organizacjami pozarządowymi oraz innymi instytucjami działającymi na rzecz rodziny i dzieci;

        c) zajęcia rewalidacyjne i resocjalizacyjne oraz inne zajęcia odpowiednie ze względu na indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne ucznia.

              6) Zespół, o którym mowa w pkt. 8, przy ustalaniu form i czasu trwania pomocy                      uczniowi współpracuje z rodzicami ucznia lub w razie potrzeb z poradnią psychologiczno –pedagogiczną .

              7) Wymiar godzin poszczególnych form udzielania uczniom pomocy psychologiczno –pedagogicznej ustala dyrektor szkoły.

              8) O ustalonych dla ucznia formach, okresie udzielania pomocy psychologiczno –pedagogicznej oraz wymiarze godzin, w których poszczególne formy będą realizowane zawiadamia się rodziców w formie pisemnej. Informacje przekazuje się na spotkaniu                                z wychowawcą klasy, zaś rodzic potwierdza otrzymanie informacji podpisem w IPET.

              9) Nauczyciele pracujący z uczniem, dla którego został opracowany Indywidualny Program Edukacyjno – Terapeutyczny (IPET) mają obowiązek znać jego treść oraz stosować się do zaleceń zawartych w nim. Zaleca się, by nauczyciele prowadzili notatki z zapisem postępu w rozwoju ucznia, w oparciu o które będzie dokonywana ocena efektywności działań.

        9.Organizacja pomocy psychologiczno – pedagogicznej pozostałym uczniom.

        1) Niniejszy punkt określa  zasady organizacji i świadczenia pomocy psychologiczno –pedagogicznej uczniom:

        a)     posiadającym opinię poradni psychologiczno – pedagogicznej,  w tym poradni specjalistycznej o specyficznych trudnościach w uczeniu się lub inną opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej;

        b)    posiadającego orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania - na podstawie tego orzeczenia;

        c)     nieposiadającego orzeczenia lub opinii, ale dla których  na podstawie rozpoznania indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz indywidualnych możliwości psychofizycznych ucznia dokonanego przez nauczycieli i specjalistów, o którym mowa w przepisach w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach koniecznym jest zorganizowanie zinstytucjonalizowanej formy pomocy lub pomocy doraźnej w bieżącej pracy z uczniem.

        2) Nauczyciele pracujący z grupą uczniów prowadzą wnikliwą obserwację pedagogiczną, która polega na obserwacji zachowań,  obserwacji relacji poszczególnych uczniów z innymi ludźmi, analizują  postępy w rozwoju związane z edukacją i rozwojem społecznym, analizują wytwory ucznia, opinie z poradni.  Na podstawie wyników obserwacji nauczyciele wstępnie definiują trudności, zdolności lub zaburzenia.

         3)W przypadku stwierdzenia, że uczeń ze względu na potrzeby rozwojowe lub edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne wymaga objęcia pomocą psychologiczno –pedagogiczną odpowiednio nauczyciel, wychowawca lub specjalista udziela tej pomocy   w bieżącej pracy                   z uczniem informuje o tym wychowawcę klasy.

        4) Wychowawca klasy przekazuje tę informację pozostałym nauczycielom pracującym                                  z uczniem, w przypadku, gdy stwierdzi taką potrzebę. Wychowawca klasy przekazuje informację na najbliższym posiedzeniu rady pedagogicznej.

        5) Wychowawca klasy informuje rodziców ucznia o potrzebie objęcia pomocą psychologiczno – pedagogiczną ich dziecka. Informacja jest przekazywana w trakcie indywidualnej rozmowy                 z rodzicem.

         6) Po dokonanych ustaleniach zespołu nauczycielskiego lub zebraniu opinii od poszczególnych nauczycieli, wychowawca proponuje formy pomocy psychologiczno –pedagogicznej świadczonej poszczególnym uczniom. Propozycję przedstawia dyrektorowi szkoły.

        7) O ustalonych dla ucznia formach, okresie udzielania pomocy psychologiczno –pedagogicznej oraz wymiarze godzin, w których poszczególne formy będą realizowane zawiadamia się rodziców w formie pisemnej.  Informacje przekazuje się na spotkaniu z wychowawcą klasy, zaś rodzic potwierdza otrzymanie informacji podpisem.

         8)Współdziałanie wszystkich nauczycieli prowadzących zajęcia z danym uczniem pozwoli                 na opracowanie, przyjęcie i realizację spójnego i konsekwentnego planu oddziaływań edukacyjnych lub terapeutycznych. Proponowana forma współpracy umożliwi także ustalenie działań o znaczeniu priorytetowym wobec danego ucznia.

         9)Wymiar godzin poszczególnych form udzielania uczniom pomocy psychologiczno –pedagogicznej ustala dyrektor szkoły, biorąc pod uwagę wszystkie godziny, które w danym roku szkolnym mogą być przeznaczone na realizację tych form.

         10) Rodzic ma prawo do odmowy świadczenia pomocy  psychologiczno – pedagogicznej swojemu dziecku wyrażonej na piśmie.

         11)Wychowawca klasy prowadzi niezbędną dokumentację związaną
        z organizacją pomocy psychologiczno – pedagogicznej uczniom swojej klasy.

         12) Nauczycielom pracującym z uczniem objętym pomocą psychologiczno – pedagogiczną zaleca się prowadzenie notatek z zapisem postępu w rozwoju ucznia.

        1. Zadania i obowiązki logopedy.

        1)    Do zadań logopedy należy:

        a) diagnozowanie logopedyczne, w tym prowadzenie badań przesiewowych w celu ustalenia stanu mowy uczniów;

        b) prowadzenie zajęć logopedycznych indywidualnych lub w grupach;

        c) podejmowanie działań logopedycznych zapobiegających powstawaniu zaburzeń komunikacji językowej we współpracy z rodzicami ucznia;

        d) utrzymywanie stałego kontaktu z rodzicami ucznia wymagającego intensywnych ćwiczeń – udzielanie  instruktażu dla rodziców;

        e) udzielanie instruktażu nauczycielom, dotyczących prowadzenia prostych ćwiczeń logopedycznych, usprawniających narządy artykulacyjne, aparat oddechowy i fonacyjny                  u dzieci wymagających pomocy logopedycznej;

        f) prowadzenie pomocy psychologiczno – pedagogicznej wg potrzeb;

        g) udział w pracach zespołu  ds. pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczniom                                           z orzeczeniami;

        h) stała współpraca z nauczycielami prowadzącymi zajęcia korekcyjno –kompensacyjne;

        i) prowadzenie dokumentacji pracy.

         

         

        Rozdział 4

        Bezpieczeństwo w szkole i poza nią

        § 8

        1. Szkoła dba o bezpieczeństwo uczniów i ochrania ich zdrowie poprzez:
          1. zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu w Szkole,
          2. kontrole obiektów należących do Szkoły, ich remonty i modernizacje,
          3. dyżury nauczycieli przed lekcjami i po lekcjach oraz w czasie przerw zgodnie
            z przyjętym w danym roku szkolnym harmonogramem,
          4. zapewnianie nadzoru pedagogicznego na wszystkich odbywających się w Szkole zajęciach,
          5. rozpoznawanie problemów, samodoskonalenie pracowników Szkoły w zakresie ochrony uczniów przed przejawami patologii społecznych, uzależnień i przemocy,
          6. przy organizacji imprez i wycieczek poza terenem Szkoły liczbę opiekunów oraz sposób zorganizowania opieki ustala się indywidualnie, uwzględniając wiek, stopień rozwoju psychofizycznego, stan zdrowia i ewentualną niepełnosprawność uczniów powierzonych opiece oraz specyfikę imprez i wycieczek, a także warunki, w jakich będą się one odbywać,
          7. zapoznanie pracowników (szkolenia wstępne i okresowe) oraz uczniów
            z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ruchu drogowego,
          8. omawianie zasad bezpieczeństwa podczas lekcji wychowawczych,
          9. dostosowanie wyposażenia pomieszczeń do zasad ergonomii,
          10. zapewnienie opieki medycznej poprzez współpracę z ZOZ i pracę pielęgniarki szkolnej,
          11. zapewnienie uczniom warunków do drugiego śniadania i, ciepłego napoju,
          12. utrzymanie zaplecza gospodarczego i urządzeń sanitarnych w stałej czystości pełnej sprawności,
          13. uwzględnienie w tygodniowym rozkładzie zajęć dydaktyczno-wychowawczych równomiernego obciążenia zajęciami w poszczególnych dniach tygodnia
            z zachowaniem zasady ich różnorodności,
          14. zapewnienie uczniom bezpieczeństwa podczas przywozów i odwozów busem szkolnym.
        2. Szkoła realizuje zadania wynikające z programu wychowawczo-profilaktycznego, który stanowi załącznik do statutu szkoły.
        3. Program wychowawczo-profilaktyczny ma na celu wspierać prawidłowy rozwój dziecka i kształtować właściwe postawy oraz zapobiegać zaburzeniom tego rozwoju                                    lub minimalizować skutki tych zaburzeń.

        § 9

        1. Z uwagi na bezpieczeństwo w szkole i poza nią wprowadza się procedurę zwalniania uczniów z zajęć lekcyjnych.
        2. Uczeń może zostać zwolniony z zajęć lekcyjnych:
          1. na pisemną lub osobistą prośbę rodziców, będącej wynikiem zgłoszenia się do szkoły rodzica i uzgodnienia czasu zwolnienia ucznia z wychowawcą lub nauczycielem przedmiotu. W przypadku nieobecności wychowawcy klasy i nauczyciela przedmiotu uprawniony do zwolnienia ucznia jest wicedyrektor lub dyrektor,
          2. w przypadku choroby, złego samopoczucia, po uprzednim powiadomieniu rodziców
            przez ucznia, nauczyciela, innego pracownika szkoły i odebraniu ucznia przez rodzica lub osobę pisemnie przez niego upoważnioną.
        3. W przypadku, gdy nauczyciel zauważy objawy złego samopoczucia ucznia lub uczeń sam zgłosi nauczycielowi taki fakt, nauczyciel informuje rodziców i dyrektora szkoły. Ucznia odbiera rodzic najszybciej jak to możliwe.
        4. W sytuacji, kiedy po odbiór ucznia zgłosi się rodzic, którego zachowanie wyraźnie wskazuje na spożycie alkoholu lub innych środków odurzających, wzywa się policję.
        5. W przypadkach zagrażających zdrowiu i życiu ucznia niezwłocznie wzywa się lekarza.
        6. Dopuszcza się możliwość zwalniania uczniów (całej klasy) z ostatniej godziny lekcyjnej                        lub odwoływania zajęć z pierwszej godziny lekcyjnej, zgodnie z planem zajęć,
          w przypadkach podyktowanych nieobecnością nauczycieli lub z innych ważnych przyczyn uniemożliwiających zorganizowanie zastępstwa za nieobecnego nauczyciela.
        7. Informację o zwolnieniu z zajęć lub ich odwołaniu podaje się uczniom i ich rodzicom najpóźniej dzień wcześniej. W szczególnych przypadkach o zwolnieniu informuje                            się rodziców drogą telefoniczną. Informację przekazuje się ustnie w zeszycie przedmiotowym i zobowiązuje się uczniów do przekazania tej informacji rodzicom.
        8. Za przekazanie informacji odpowiedzialny jest wychowawca, a w przypadku jego nieobecności inny nauczyciel wskazany przez dyrektora lub sam dyrektor.

         

        § 10

        1. W celu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku podczas zajęć w sali sportowej drzwi powinny być zamknięte.
        2. Uczniom nie wolno samodzielnie przebywać w sali sportowej.
        3. Wszyscy uczniowie mają obowiązek dostosowania się do poleceń nauczycieli dyżurujących podczas przerw międzylekcyjnych oraz pracowników obsługi.
        4. Uczniom nie wolno w czasie przerw opuszczać terenu szkoły bez zgody nauczyciela.
        5. Dyżurującemu nauczycielowi nie wolno zejść z dyżuru do czasu zastąpienia go przez innego nauczyciela.
        6. Dyżur musi być pełniony aktywnie, nauczyciele dyżurujący mają obowiązek zapobiegać niebezpiecznym zabawom i zachowaniom na korytarzach i w pomieszczeniach sanitarnych.
        7. Dyrektor szkoły w porozumieniu z Radą Pedagogiczną, Samorządem Uczniowskim, Radą Rodziców może ustalić harmonogram dyżurów uczniowskich w czasie przerw    
          w wyznaczonym miejscu. Dyżur ten pełniony jest przez uczniów według grafiku ustalonego przez Samorząd Uczniowski w porozumieniu z wychowawcami klas.

         

        § 11

        1. Szkoła zapewnia uczniom opiekę pedagogiczną oraz pełne bezpieczeństwo w czasie organizowanych przez nauczycieli zajęć na terenie szkoły oraz poza jej terenem.
          1. podczas zajęć obowiązkowych, nadobowiązkowych i pozalekcyjnych                                           za bezpieczeństwo uczniów odpowiada nauczyciel prowadzący zajęcia. Nauczyciel                    ten zobowiązany jest również do niezwłocznego poinformowania dyrektora szkoły                            o każdym wypadku, mającym miejsce podczas zajęć,
          2. podczas zajęć poza terenem szkoły pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo uczniów ponosi nauczyciel prowadzący zajęcia, a podczas wycieczek i imprez szkolnych – kierownik wycieczki lub imprezy wraz z opiekunami.

         

        § 12

        1. Nauczyciele zobowiązani są do:
          1. przestrzegania zasad bezpieczeństwa uczniów na prowadzonych przez siebie zajęciach,
          2. do systematycznego kontrolowania pod względem BHP miejsca, w którym są prowadzone zajęcia,
          3. samodzielnego usuwania dostrzeżonego zagrożenia lub niezwłocznego zgłoszenia               o zagrożeniu dyrektorowi lub wicedyrektorowi szkoły,
          4. kontroli obecności uczniów na każdych zajęciach edukacyjnych i niezwłocznego reagowania na nagłą, niezapowiedzianą nieobecność,
          5. pełnienia dyżurów na przerwach w wyznaczonych miejscach wg harmonogramu opracowanego przez dyrekcję szkoły,
          6. wprowadzania uczniów do sal i pracowni oraz przestrzeganie regulaminów obowiązujących w tych pomieszczeniach,
          7. zamykania sal lekcyjnych i innych pomieszczeń po zakończeniu danej jednostki lekcyjnej oraz pozostawienia klucza w pokoju nauczycielskim w wyznaczonym do tego miejscu.
        2. W pracowniach o zwiększonym ryzyku wypadku (informatyka, fizyka, chemia, technika) opiekun pracowni opracowuje regulamin pracowni i na pierwszych zajęciach lekcyjnych
          w danym roku szkolnym zapoznaje z nim uczniów,
        3. Sali gimnastycznej i na boisku obowiązuje nauczyciela prowadzącego zajęcia
          i uczniów przestrzeganie regulaminu sali gimnastycznej i boiska oraz przepisów BHP.

         

        Rozdział 5

        Zasady i formy współpracy z rodzicami

        § 13

        1. Rodzice i nauczyciele współpracują ze sobą w zakresie nauczania, wychowania, profilaktyki i opieki nad uczniami.

        1) Zasady współpracy z rodzicami określają:

        a) miejscem kontaktów rodziców z wychowawcami klas, nauczycielami przedmiotów  i dyrektorem jest szkoła.

        b) kontakty rodziców z nauczycielami odbywają się według harmonogramu przedstawionego na pierwszym spotkaniu z rodzicami, tj. we wrześniu każdego roku szkolnego.

        c) szkoła organizuje kontakty z rodzicami w formie:

        - zebrań ogólnych,

        - zebrań klasowych,

        - indywidualnych konsultacji,

        - spotkań okolicznościowych,

        - wezwań rodziców,

        - rozmów telefonicznych.

        d) ustalenie terminu kontaktu innego niż zebranie powinno odbyć się poprzez wcześniejsze ustalenia z nauczycielem, np.: telefoniczne, poprzez dzienniczek ucznia lub inny sposób ustalony z nauczycielem (e-mail itp.).

        e) obecność rodziców na zebraniach klasowych jest obowiązkowa.

        f) w przypadku nieobecności rodzic ma obowiązek skontaktowania się z wychowawcą w terminie nie przekraczającym dwóch tygodni od daty zebrania.

        g) po niespełnieniu przez rodziców warunków określonych w podpunkcie e) wychowawca wzywa pisemnie rodziców do szkoły.

        h) w sytuacjach uzasadnionych wychowawczo, szkoła wzywa rodziców poza ustalonymi terminami.

        i) celem właściwego obiegu informacji rodzice są zobowiązani przekazać wychowawcy klasy numery kontaktowe telefonów.

        j) nauczyciel nie udziela informacji rodzicom w trakcie prowadzonych przez siebie zajęć szkolnych, w tym również dyżurów na korytarzach i boisku szkolnym.

        k) miejscem kontaktów nauczycieli i rodziców na terenie szkoły są klasopracownie szkolne. Miejscem kontaktów dyrektora szkoły i rodziców na terenie szkoły jest gabinet dyrektora.

        l) rodzic powinien poinformować wychowawcę o stanie zdrowia dziecka celem uniknięcia zagrożeń podczas sprawowania opieki nad dzieckiem przez szkołę.

        ł) nieobecność dziecka na zajęciach lekcyjnych rodzic usprawiedliwia pisemnie w terminie nie przekraczającym jednego tygodnia o nieobecności. Po przekroczeniu tego terminu nieobecność będzie traktowana przez wychowawcę jako nieusprawiedliwiona

        m) jeżeli nieobecność dziecka przekracza 3 dni rodzic ma obowiązek skontaktować się ze szkołą celem wyjaśnienia okoliczności. W przypadku, kiedy rodzice nie skontaktują się ze szkołą wychowawca telefonicznie lub pisemnie informuje rodziców o nieobecności dziecka.

        n) zwolnienie ucznia z zajęć następuje tylko na pisemną prośbę rodzica, przedstawioną najpóźniej w dniu zwolnienia z podaniem istotnej przyczyny oraz wyrażeniem zgody   na samodzielny powrót dziecka do domu.

        o) zwolnić z zajęć może tylko i wyłącznie wychowawca, dyrektor.

        p) wyklucza się następujące zachowania rodziców:

        - uzyskiwanie informacji o uczniu od nauczyciela na ulicy,

        - przeszkadzanie w czasie lekcji,

        - zajmowanie przerw nauczycielowi dyżurującemu,

        - telefonowanie pod prywatny numer nauczyciela.

        r) wszystkie uwagi i wnioski dotyczące pracy szkoły rodzice kierują kolejno do:

        - wychowawcy klasy,

        - dyrektora szkoły

        - Rady Pedagogicznej

        - organu prowadzącego szkołę za wiedzą dyrektora szkoły.

        s) na początku każdego roku szkolnego na zebraniach klasowych wychowawcy klas  i nauczyciele przedmiotów zapoznają rodziców ze statutem szkoły, programem wychowawczo- profilaktycznym szkoły, wewnątrzszkolnymi zasadami oceniania, przedmiotowymi systemami oceniania, regulaminami i innymi dokumentami obowiązującymi w szkole. Zapoznanie się z w/w dokumentacją rodzic potwierdza swoim podpisem w dzienniku lekcyjnym.

        t) wszelkie wewnętrzne i zewnętrzne dokumenty regulujące funkcjonowanie szkoły są do wglądu rodziców u wychowawcy, w gabinecie dyrektora szkoły.

        1. Rodzice mają prawo do:
          1. znajomości zadań i zamierzeń dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych
            w klasie i szkole,
          2. znajomości przepisów dotyczących Wewnątrzszkolnych Zasad Oceniania,
          3. uzyskiwania informacji i porad w sprawach wychowania i dalszego kształcenia dzieci,

        a) wychowawcy klas udostępniają informacje o instytucjach wspierających dziecko i rodzinę (np. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, telefon zaufania i inne) w szczególności dotyczącej sposobów kontaktu oraz zakresu udzielanej przez nie pomocy.

        b) rodzice w pracy opiekuńczej i wychowawczej uzyskują wsparcie przez:

        -  pedagogizację rodziców –prelekcje wychowawcy,  psychologa lub innego zaproszonego przez wychowawcę specjalisty,

        - udzielanie pomocy rodzicom w rozwiązywaniu indywidualnych problemów wychowawczych na życzenie rodziców przez wychowawcę,

        - udzielanie pomocy rodzinom tego potrzebującym

        c) aktywizowanie i motywowanie rodziców do podejmowania działań na rzecz uczniów i szkoły odbywać się powinno poprzez:

        - udział w imprezach klasowych i szkolnych,

        - współorganizowanie wycieczek,

        - udział w drobnych remontach, upiększaniu klasy, budynku szkolnego itp.

        - udział w realizowaniu programów wychowawczo-profilaktycznych,

        - angażowanie rodziców w promocję szkoły w środowisku lokalnym,

        - pozyskiwanie sponsorów spośród rodziców,

        - wręczanie rodzicom listów gratulacyjnych, podziękowań przez dyrektora szkoły.

        d) sposoby dokumentowania współpracy rodziców ze szkołą.

        - wpis tematyki zebrań z rodzicami w dzienniku.

        - podpis listy obecności na spotkaniach z rodzicami w dzienniku                                                                         - protokoły zebrań z rodzicami

          1. wyrażania i przekazywania organom sprawującym nadzór pedagogiczny opinii na temat pracy szkoły,
          2. uzyskiwania rzetelnej informacji na temat swego dziecka, jego postępów w nauce.
        1. Rodzice mają obowiązek zapewnić dzieciom punktualne przybycie do szkoły i odebranie po zajęciach. W szczególnych przypadkach  szkoła pomaga w dotarciu do szkoły uczniom, którzy mieszkają w znacznej odległości (powyżej 3 km).

        Rozdział 6

        Organy szkoły

        §14

        1. Organami Szkoły są:
          1. Stowarzyszenie kulturalno- oświatowe na rzecz rozwoju wsi Święte i okolic – organ prowadzący Szkołę,
          2. Dyrektor Szkoły,
          3. Rada Pedagogiczna,
          4. Samorząd Uczniowski,
          5. Rada Rodziców.

        §15

        1. Organy Szkoły współpracują ze sobą przy podejmowaniu ważniejszych decyzji dotyczących działalności Szkoły poprzez:
          1. uczestnictwo swych przedstawicieli na zebraniach plenarnych,
          2. opiniowanie projektów i nowelizacji Statutu Szkoły i uchwał Rady Pedagogicznej,
          3. informowanie o podjętych działaniach poprzez Dyrektora Szkoły.
        2. Rada Pedagogiczna może występować do Organu Prowadzącego z wnioskami o odwołanie  z funkcji Dyrektora lub do Dyrektora o odwołanie nauczyciela z innej funkcji kierowniczej  w Szkole, po zasięgnięciu opinii Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego.
        3. Dyrektor szkoły może wstrzymać wykonanie uchwał organów Szkoły niezgodnych
          z przepisami prawa lub interesem Szkoły. W takim przypadku, w terminie 2 tygodni uzgadnia sposób postępowania w sprawie będącej przedmiotem sporu. W przypadku braku uzgodnienia przekazuje sprawę do rozstrzygnięcia Organowi prowadzącemu Szkołę.

         

        §16

        Organ prowadzący

        1. Organ prowadzący szkołę:
          1. nadaje szkole statut,
          2. powołuje i odwołuje dyrektora szkoły,
          3. zarządza majątkiem szkoły.
        2. Organ prowadzący decyduje (po zasięgnięciu opinii dyrektora szkoły) w sprawach:
          1. zatrudnienia i zwalniania nauczycieli i innych pracowników szkoły,
          2. wynagradzania i premiowania nauczycieli i innych pracowników szkoły,
          3. wewnętrznej organizacji szkoły.
        3. Do kompetencji prowadzącego szkołę należy:
          1. zatwierdzanie uchwał rady pedagogicznej w sprawie innowacji eksperymentów pedagogicznych,
          2. rozstrzyganie ewentualnych sporów między radą pedagogiczną a dyrektorem szkoły,
          3. rozpatrywanie odwołań uczniów bądź ich rodziców od sankcji nałożonych na ucznia  za nieprzestrzeganie postanowień Statutu.

         

        §17

        Dyrektor Szkoły

        1. Dyrektora szkoły powołuje prowadzący szkołę na okres 5 lat, spośród kandydatów posiadających pełne kwalifikacje pedagogiczne do nauczania w szkołach podstawowych oraz odpowiednie doświadczenia w pracy pedagogicznej w oświacie.
        2. Do obowiązków dyrektora należy opracowanie dokumentów
          programowo-organizacyjnych szkoły oraz kierowanie całokształtem działania szkoły,  a w szczególności:
          1. przyjmowanie uczniów oraz prowadzenie ich spraw w oparciu o przepisy Ministerstwa Edukacji Narodowej, informowanie dyrektorów szkół rejonowych
            o realizowaniu przez ich uczniów obowiązku szkolnego w tutejszej szkole,
          2. sprawowanie opieki nad uczniami,
          3. oraz tworzenie warunków do harmonijnego ich rozwoju, współdziałanie z samorządem uczniowskim, jeżeli samorząd funkcjonuje w szkole, zapewnienie bezpieczeństwa  i higieny pracy i nauki,
          4. pełnienie nadzoru pedagogicznego nad działalnością nauczycieli, wychowawców, organizowanie doskonalenia zawodowego kadry pedagogicznej oraz ocenianie tej kadry,
          5. organizowanie współpracy z rodzicami,
          6. dbałość o powierzone przez prowadzącego mienie szkoły, ścisłe realizowanie działań wynikających z przepisów o ochronie przeciwpożarowej,
          7. wnioskowanie do prowadzącego szkołę w sprawie rozwoju bazy
            materialno-technicznej szkoły,
          8. realizowanie zarządzeń prowadzącego szkołę oraz uchwał rady pedagogicznej, zgodnie  z jej kompetencjami stanowiącymi,
          9. okresowe informowanie prowadzącego szkołę o wynikach jej działania,
          10. organizowanie uczniowi pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
        3. Dyrektor szkoły ma prawo do:
          1. wydawania poleceń służbowych wszystkim pracownikom szkoły,
          2. wnioskowania do prowadzącego szkołę w sprawie zatrudnienia i zwalniania pracowników szkoły,
          3. wnioskowania do prowadzącego szkołę w sprawie premiowania i nagradzania pracowników, a także udzielania kar porządkowych zgodnie z obowiązującymi regulaminami,
          4. przyjmowania uczniów do szkoły,
          5. oceny pracy nauczycieli,
          6. decydowania o wewnętrznej organizacji pracy szkoły i jej funkcjonowania bieżącego,
          7. współdecydowania z prowadzącym szkołę o wykorzystaniu środków finansowych przyznanych na działalność szkoły,
          8. wnioskowania do prowadzącego szkołę w sprawie zmian w statucie,
          9. powołania po uzgodnieniu z prowadzącym szkołę wicedyrektora, któremu może przydzielić część swoich zadań,
          10. reprezentowania szkoły na zewnątrz i podpisywania dokumentów i korespondencji.
        4. Dyrektor szkoły odpowiada przed prowadzącym szkołę za:
          1. poziom uzyskiwanych przez szkołę wyników nauczania i wychowania oraz za opiekę nad uczniami,
          2. zgodność funkcjonowania szkoły z przepisami prawa oświatowego i niniejszego statutu,
          3. bezpieczeństwo osób znajdujących się w obiekcie szkoły i podczas organizowanych przez szkołę zajęć oraz za stan sanitarny i stan ochrony przeciwpożarowej obiektów szkolnych,
          4. prowadzenie zgodnie z przepisami dokumentacji pracowniczej (w zakresie określonym przez pracodawcę) i uczniowskiej,
          5. bezpieczeństwo pieczęci i druków ścisłego zarachowania.
        5. Dyrektor może być odwołany ze stanowiska przed upływem pięciu lat:
          1. przez prowadzącego szkołę zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy,
          2. na własną prośbę.
        6. W przypadku nieobecności dyrektora funkcję pełni upoważniony pisemnie członek Rady Pedagogicznej.

         

        §18

        Rada Pedagogiczna

         

        1. Rada Pedagogiczna jest kolegialnym organem szkoły, realizującym zadania wynikające
          z Ustawy Prawo Oświatowe. W formie uchwał zatwierdza, opiniuje i wnioskuje
          w sprawach związanych z działalnością dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą szkoły.
        2. Radę Pedagogiczną tworzą i biorą udział w jej posiedzeniach wszyscy pracownicy pedagogiczni, bez względu na wymiar czasu pracy i formę zatrudnienia.
        3. Przewodniczącym Rady Pedagogicznej jest dyrektor szkoły, który przygotowuje
          i prowadzi zebranie.
        4. W posiedzeniach Rady Pedagogicznej mogą brać udział, na zaproszenie jej przewodniczącego za zgodą lub na wniosek Rady Pedagogicznej, zaproszeni goście. Mają oni głos doradczy.
        5. Uchwały Rady Pedagogicznej zapadają zwykłą większością głosów, w głosowaniu jawnym, w obecności co najmniej ½ członków rady.
        6. Posiedzenia Rady Pedagogicznej są protokołowane.
        7. Członkowie Rady Pedagogicznej są zobowiązani do nieujawniania spraw, które mogłyby naruszyć dobro osobiste uczniów, ich rodziców, a także nauczycieli i innych pracowników szkoły.
        8. Do kompetencji Rady Pedagogicznej należy:
          1. zatwierdzanie planów pracy szkoły formalnie wnoszonych przez dyrektora,
          2. podejmowanie uchwał w sprawie wyników klasyfikacji i promocji uczniów,
          3. ustalenie szczegółowych kryteriów oceniania zachowania uczniów,
          4. wyrażanie zgody na egzaminy klasyfikacyjne z przyczyn nieusprawiedliwionych,
          5. podejmowanie uchwały w sprawie wniosku do prowadzącego szkołę o przeniesienie ucznia do szkoły rejonowej drogą administracyjną,
          6. podejmowanie uchwał w sprawie innowacji i eksperymentów pedagogicznych
            w szkole, wymagających jednak uzgodnienia z prowadzącym szkołę,
          7. okresowe analizowanie stanu nauczania i wychowania oraz materialnych
            i organizacyjnych warunków pracy szkoły,
          8. współpraca z rodzicami,
          9. wnioskowanie o nagradzanie i wyróżnianie uczniów oraz udzielanie im kar.
        9. Rada pedagogiczna opiniuje:
          1. arkusz organizacyjny szkoły,
          2. tygodniowy rozkład zajęć w szkole,
          3. przydziału godzin nauczania i innych czynności nauczycieli.
        10. Rada pedagogiczna ma prawo:
          1. wnioskować do prowadzącego szkołę w sprawie zmian w statucie,
          2. występować z wnioskiem do organu prowadzącego szkołę o odwołanie z funkcji dyrektora,
          3. wystąpić z wnioskiem w sprawie zmian  organizacji pracy szkoły.
        11. Rada pedagogiczna jest zobowiązana do:
          1. przestrzegania postanowień prawa szkolnego i wewnętrznych zarządzeń,
          2. czynnego udziału w zebraniach rady,
          3. samokształcenia,
          4. realizacji uchwał rady,
          5. składania radzie sprawozdań z wykonania przydzielonych zadań.
        12. W przypadku wstrzymania przez dyrektora szkoły realizacji uchwały Rady Pedagogicznej – sprawę rozstrzyga organ prowadzący szkołę w ciągu 14 dni.

         

        §19

        Samorząd Uczniowski

        1. W szkole działa Samorząd Uczniowski, zwany dalej „samorządem”.
        2. Samorząd tworzą wszyscy uczniowie tej szkoły, a uczniowie poszczególnych klas tworzą samorządy klasowe.
        3. Zarząd samorządu jest reprezentantem ogółu uczniów. W jego skład wchodzą: przewodniczący, zastępca przewodniczącego, skarbnik, którzy wybierani są w głosowaniu tajnym, równym i powszechnym.
        4. Do zadań samorządu należy:
          1. rozwijanie demokratycznych form współżycia, współdziałania uczniów i nauczycieli,
          2. kształtowanie umiejętności zespołowego działania, stworzenie warunków do aktywności społecznej, samokontroli, samooceny i samodyscypliny,
          3. organizowanie społeczności uczniowskiej do jak najlepszego spełniania obowiązków szkolnych,
          4. przedstawianie władzom opinii i potrzeb uczniów,
          5. współdziałanie z władzami szkoły w zapewnieniu uczniom należytych warunków            do nauki oraz współdziałanie w rozwijaniu w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych różnych form zajęć pozalekcyjnych,
          6. dbanie o mienie szkoły,
          7. zapobieganie konfliktom między uczniami a nauczycielami, a w przypadku pojawienia się takiego konfliktu zgłaszanie go poprzez opiekuna samorządu dyrektorowi szkoły lub Radzie Pedagogicznej,
          8. dbanie – w całokształcie swojej działalności – o dobre imię i honor szkoły.
        5. Samorząd jest uprawniony do:
          1. przedstawiania Radzie Pedagogicznej wniosków i opinii we wszystkich sprawach szkoły, w szczególności dotyczących podstawowych praw uczniów,
          2. przedstawiania propozycji do tygodniowego rozkładu zajęć pozalekcyjnych szkoły wynikających z potrzeb i zainteresowań uczniów,
          3. wyrażania opinii dotyczących problemów dzieci i młodzieży,
          4. udział w formowaniu przepisów wewnątrzszkolnych, regulujących życie społeczności uczniowskiej,
          5. współdecydowania o przyznawaniu uczniom prawa do korzystania z różnych form pomocy materialnej przeznaczonej dla dzieci i młodzieży,
          6. zgłaszania kandydatur uczniów do wyróżnień i nagród stosowanych w szkole oraz prawo wnoszenia uwag do opinii władz szkolnych o uczniach, poręczeń za uczniów,
          7. wnioskowania do dyrektora zespołu w sprawie powoływania określonego nauczyciela   na opiekuna samorządu z ramienia Rady Pedagogicznej oraz na rzecznika praw ucznia,
          8. dysponowania, w porozumieniu z opiekunem, funduszami będącymi w posiadaniu samorządu oraz środkami wypracowanymi przez młodzież.
        6. Samorząd w porozumieniu z dyrektorem szkoły może podejmować działania z zakresu wolontariatu, może w tym celu wyłonić ze swego składu Radę Wolontariatu.
        7. Do zadań Rady Wolontariatu należy:
          1. koordynowanie zadań z zakresu wolontariatu,
          2. diagnozowanie potrzeb społecznych w środowisku szkolnym lub lokalnym,
          3. opiniowanie oferty działań,
          4. decydowanie o konkretnych działaniach do realizacji.
        8. Wolontariat szkolny rozwija kompetencje społeczne i interpersonalne uczniów, w tym szacunek do drugiego człowieka, uwrażliwia na potrzeby osób potrzebujących, rozwija empatię oraz aktywizuje współpracę z organizacjami pozarządowymi.

        §20

        Rada Rodziców

        1. W Szkole działa Rada Rodziców, w skład której wchodzą rodzice uczniów Szkoły Podstawowej w Świętem.
        2. Rada Rodziców uchwala swój Regulamin, który jest integralną częścią statutu szkoły
          i zawiera szczegółowe prawa i obowiązki Rady.

         

        § 21

        Sposób rozwiązywania sporów między organami

        1. Formami rozwiązywania ewentualnych sporów pomiędzy organami szkoły są:
          1. rozmowy mediacyjne między przedstawicielami organów, które weszły w konflikt,
          2. wniosek do dyrektora szkoły, przedstawiający przyczynę konfliktu wynikłą między organami,
          3. powołanie przez dyrektora szkoły komisji rozstrzygającej spór, składającej się z dwóch przedstawicieli każdego z organów pozostających w sporze.
        2. Komisja rozstrzygająca spory między organami rozpatruje przyczynę konfliktu w terminie 14 dni od dnia wpłynięcia wniosku do dyrektora szkoły.
        3. Każda ze stron konfliktu może odwołać się na piśmie za pośrednictwem dyrektora do organu sprawującego nadzór pedagogiczny lub do organu prowadzącego szkołę, w terminie 14 dni od daty otrzymania decyzji komisji.
        4. Jeżeli jedną ze stron sporu jest dyrektor, wówczas konflikt rozstrzyga organ sprawujący nadzór pedagogiczny lub organ prowadzący, w zależności od przedmiotu sporu.

         

        Rozdział 7

        Organizacja szkoły

        §22

        1. Rok szkolny trwa od 1 września do 31 sierpnia i jest podzielony na dwa półrocza.
        2. Terminy rozpoczęcia i kończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych, przerw świątecznych oraz ferii zimowych i letnich określa rozporządzenie MEN w sprawie organizacji roku szkolnego.
        3. Szczegółową organizacje nauczania, wychowania i opieki w danym roku szkolnym określa arkusz organizacyjny szkoły opracowany przez dyrektora, zaopiniowany przez radę pedagogiczną, zatwierdzony przez organ prowadzący szkołę.
        4. Organizacje stałych, obowiązkowych zajęć dydaktycznych i wychowawczych określa tygodniowy rozkład zajęć ustalony przez dyrektora szkoły na podstawie zatwierdzonego arkusza organizacyjnego, z uwzględnieniem zasad ochrony zdrowia i higieny pracy.
        5. Podstawową jednostką organizacyjną Szkoły jest oddział złożony z uczniów, którzy
          w danym roku szkolnym uczą się wszystkich przedmiotów określonych planem nauczania danej klasy.
        6. Oddziały tworzy się zgodnie z ramowymi planami nauczania.
        7. Liczba uczniów w oddziale klas I–III szkoły podstawowej wynosi nie więcej niż 25.
        8. Dopuszcza się łączenie klas, gdzie różnica poziomu nie przekracza jednego roku.
        9. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się łączenie klas gdzie różnica przekracza więcej niż jeden rok – na wybranych zajęciach nauczania zintegrowanego oraz w klasach starszych na zajęciach typu plastyka, muzyka, informatyka, religia, wychowanie fizyczne
        10. Godzina lekcyjna trwa 45 minut, przerwy międzylekcyjne trwają od 5 do 20.
          1. w uzasadnionych przypadkach, inne zajęcia poza godzinami lekcyjnymi mogą  być prowadzone w czasie od 30 – 60 minut, zachowując ogólny tygodniowy czas ich trwania, ustalony w tygodniowym rozkładzie zajęć szkoły,
          2. czas trwania zajęć edukacyjnych w klasach I-III ustala nauczyciel prowadzący, mając na uwadze tygodniowy czas trwania tych zajęć.
        11. W szkole mogą być prowadzone zajęcia pozalekcyjne, w tym: koła zainteresowań, dodatkowa nauka języków obcych, zespoły instrumentalne, zajęcia sportowe i inne.
        12. W szkole organizuje się dla danego oddziału lub grupy międzyoddziałowej zajęcia wychowania do życia w rodzinie.
        13. Jeśli rodzice zgłoszą pisemną rezygnację z zajęć wychowania do życia w rodzinie, wówczas uczeń niepełnoletni nie uczestniczy w wyżej wymienionych zajęciach, a dyrektor zapewnia opiekę świetlicową dla tego ucznia podczas odbywanych zajęć.
        14. Zajęcia z wychowania do życia w rodzinie nie podlegają ocenie i nie mają wpływu na promocję do klasy programowo wyższej ani ukończenie szkoły.
        15. Szkoła umożliwia organizację wyjazdów i wycieczek szkolnych na zasadach ustalonych w regulaminie wycieczek i wyjazdów.

         

        §23

        Oddział i Punkt przedszkolny

        1. Szkoła prowadzi Oddział przedszkolny i Punkt przedszkolny „ Bajkowy zakątek”

        2. Do oddziału przedszkolnego uczęszczają ( załącznik nr 1 do Statutu ):

        1. dzieci sześcioletnie obowiązkowo i pięcioletnie, które mogą realizować roczne przygotowanie do obowiązku szkolnego,
        2. dzieci młodsze od 2,5 r. życia do 5 roku życia uczęszczają do punktu przedszkolnego   (załącznik nr 2 do Statutu).

        §24

        Organizacja zajęć dodatkowych

        1. Zajęcia dodatkowe  prowadzone są w grupach międzyklasowych i międzyoddziałowych poza systemem klasowo-lekcyjnym.
        2. Zajęcia dodatkowe organizowane są w ramach posiadanych przez Szkołę środków finansowych.
        3. Liczbę uczestników zajęć nadobowiązkowych ustalają odpowiednie zarządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej.

        §25

        Nauczanie religii

        1. Zasady oceniania z religii regulują przepisy zawarte w Rozporządzeniu MEN z dnia 19 kwietnia 1999r.
        2. Lekcje religii, będącej przedmiotem nieobowiązkowym są prowadzone dla uczniów, których rodzice to zadeklarują w najprostszej formie. Deklaracja obowiązuje na cały etap kształcenia.
        3. Uczniowie nieuczęszczający na zajęcia z religii, zobowiązani są do udziału w zajęciach
          z etyki. Uczniowie chętni mogą korzystać z obydwu form zajęć.
        4. Nauczanie religii odbywa się w oparciu o programy potwierdzone przez władze kościelne.
        5. Nauczyciela religii zatrudnia Dyrektor szkoły na podstawie imiennego, pisemnego skierowania wydanego przez właściwego biskupa diecezjalnego.
        6. Nauczyciel religii wchodzi w skład Rady Pedagogicznej i może być wychowawcą klasy.
        7. Nauczyciel religii ma prawo do organizowania spotkań z rodzicami swoich uczniów, wcześniej ustalając z Dyrektorem Szkoły termin i miejsce planowanego spotkania.
        8. Nauczyciel religii ma obowiązek dokumentowania przebiegu nauczania zgodnie
          z obowiązującymi w szkole przepisami.
        9. Nauka religii odbywa się w wymiarze dwóch godzin lekcyjnych tygodniowo.
        10. Ocena z religii lub/i etyki umieszczana jest na świadectwie szkolnym, ma wpływ na wysokość średniej ocen ucznia.
        11. Ocena z religii nie ma wpływu na promowanie ucznia do następnej klasy.
        12. Nadzór pedagogiczny nad nauczaniem religii, w zakresie metodyki nauczania i zgodności z programem prowadzi Dyrektor Szkoły oraz pracownicy nadzoru pedagogicznego.

         

        § 26

        Organizacja doradztwa zawodowego

        1. W szkole organizuje się działania z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego.
        2. W ramach doradztwa edukacyjno-zawodowego w szkole ustala się zasady współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną oraz innymi poradniami specjalistycznymi lub instytucjami świadczącymi poradnictwo i pomoc dla uczniów i rodziców w zakresie wyboru dalszej drogi edukacyjno-zawodowej.
        3. Organizacja doradztwa edukacyjno-zawodowego w szkole polega na:
          1. prowadzeniu zajęć z zakresu doradztwa, celem rozpoznania zainteresowań i predyspozycji zawodowych uczniów, prowadzących do dokonania prawidłowych wyborów, pomoc w wyborze dalszego kształcenia i kariery zawodowej,
          2. diagnozowaniu potrzeb uczniów, doradztwie w wyborze dalszej drogi edukacji,
          3. rozwijaniu umiejętności selekcjonowanie informacji dotyczących edukacji i rynku pracy,
          4. doradztwie ścieżki edukacyjno-zawodowej dla uczniów niepełnosprawnych,
          5. diagnozowaniu potrzeb rynku, gromadzeniu i udostępnianiu uczniom informacji edukacyjnych i zawodowych właściwych dla danego poziomu kształcenia,
          6. nawiązywaniu współpracy z zakładami pracy, firmami, osobami odpowiedzialnymi  za nabór, rekrutację w konkretnym zawodzie,
          7. organizowaniu spotkań z potencjalnymi pracodawcami,
          8. współpracy z innymi nauczycielami i wychowawcami w zakresie działań doradztwa zawodowego w szkole.

         

        §27

        Biblioteka

        1. W szkole, w oparciu o własny regulamin, działa biblioteka, której celem jest:
          1. kształtowanie kultury czytelniczej uczniów, rozwijanie potrzeb czytelniczych
            i informacyjnych, prowadzenie akcji promujących czytelnictwo i konkursów szkolnych dla uczniów z uwzględnieniem ich indywidualnych możliwości.
          2. tworzenie warunków do poszukiwania, selekcjonowania, porządkowania
            i wykorzystywania informacji z różnych źródeł oraz efektywnego posługiwania się technologią informacyjną m. in. poprzez:
            1. przeprowadzanie lekcji z przysposobienia czytelniczego i informacyjnego,
            2. wspomaganie pracy dydaktyczno-wychowawczej nauczycieli, dokształcanie
               i doskonalenie zawodowe nauczycieli,
            3. tworzenie i wzbogacanie warsztatu informacyjnego biblioteki,
            4. gromadzenie materiałów wspomagających pracę nauczyciela,
            5. rozpoznawanie i zaspokajanie w ramach możliwości zgłaszanych potrzeb czytelniczych i informacyjnych,
            6. udzielanie porad, informacji bibliotecznych, doradztwo w sprawach czytelnictwa, promocję księgozbioru pozalekturowego i nowości wydawniczych i bibliotecznych.
        2. Organizacja biblioteki szkolnej i zadania nauczyciela bibliotekarza, zgodne
          z potrzebami szkoły, polegają na:
          1. organizowaniu różnorodnych działań rozwijających wrażliwość kulturową i społeczną
            m. in. poprzez:
            1. informowaniu o wydarzeniach kulturalnych w regionie,
            2. prowadzeniu różnorodnych form upowszechniania czytelnictwa przez organizowanie wystaw i pokazów,
            3. organizowaniu konkursów czytelniczych, recytatorskich, literackich i plastycznych,
            4. aktywnym udziale w imprezach organizowanych przez placówki kulturalne gminy
               i powiatu.
        3. Zasady współpracy biblioteki szkolnej z uczniami, nauczycielami i rodzicami oraz innymi bibliotekami:
          1. współpraca z uczniami polega na:
            1. rozwijaniu kultury czytelniczej uczniów,
            2. przygotowaniu ich do samodzielnego poszukiwania i zdobywania wiedzy,
            3. indywidualnych rozmowach z czytelnikami.
          2. współpraca z nauczycielami polega na:
            1. udostępnianiu programów nauczania, podręczników, materiałów edukacyjnych
              i materiałów ćwiczeniowych,
            2. wspieraniu nauczycieli w zakresie rozwijania potrzeb i zainteresowań czytelniczych uczniów,
            3. współdziałaniu w tworzeniu warsztatu informacyjnego,
            4. zgłaszaniu propozycji dotyczących gromadzenia zbiorów,
            5. udzielaniu pomocy w selekcji zbiorów,
            6. współdziałaniu w zakresie egzekwowania postanowień regulaminu biblioteki,
            7. umieszczaniu wykazu nowości w pokoju nauczycielskim do wiadomości nauczycieli,
            8. współorganizowaniu uroczystości i imprez szkolnych oraz konkursów.
          3. współpraca biblioteki szkolnej z rodzicami, środowiskiem i innymi bibliotekami polega na:
            1. wyposażaniu uczniów w bezpłatne podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe,
            2. organizowaniu imprez w środowisku lokalnym,
            3. wypożyczaniu książek zainteresowanym rodzicom,
            4. informowaniu rodziców o aktywności czytelniczej dzieci,
            5. organizowaniu wycieczek do innych bibliotek,
            6. współorganizowaniu różnorodnych działań na rzecz czytelnictwa,
            7. wspieraniu działalności kulturalnej bibliotek np. gminnej, powiatowej,
            8. uczestniczeniu w lekcjach bibliotecznych przeprowadzanych przez bibliotekarzy z innych bibliotek,
            9. udziale w spotkaniach z pisarzami,
            10. udziale w konkursach poetyckich i plastycznych.
        4. Biblioteka prowadzi działania rozwijające indywidualne zainteresowania uczniów
           i promujące czytelnictwo poprzez:
          1. rozpoznawanie zainteresowań czytelniczych uczniów i dostosowanie księgozbioru
            do indywidualnych potrzeb czytelników,
          2. promowanie nowości czytelniczych,
          3. motywowanie uczniów do czytelnictwa poprzez ranking najlepszych czytelników oraz ich nagradzanie i wyróżnianie,
          4. prowadzenie różnorodnych form upowszechniania czytelnictwa przez organizowanie wystaw i pokazów,
          5. organizowanie różnorodnych konkursów, motywowanie uczniów do udziału w nich,
          6. zachęcanie do działalności na rzecz biblioteki w ramach np. koła bibliotecznego.
        5. Do zadań nauczyciela bibliotekarza należy:
          1. w zakresie pracy pedagogicznej:
            1. organizowanie działalności informacyjnej i czytelniczej w szkole,
            2. wspieranie uczniów, nauczycieli i rodziców w organizowaniu samodoskonalenia z użyciem różnych źródeł informacji,
            3. wspieranie uczniów w rozwijaniu ich uzdolnień poprzez rozwijanie umiejętności poszukiwania źródeł informacji wykraczających poza program nauczania,
            4. wspieranie uczniów mających trudności w nauce poprzez pomoc w poszukiwaniu informacji potrzebnych w nauce,
            5. organizowanie zajęć i ekspozycji rozwijających wrażliwość kulturową i społeczną.
          2. w zakresie prac organizacyjnych:
            1. gromadzenie zbiorów, kierując się zapotrzebowaniem nauczycieli i uczniów, analizą obowiązujących w szkole programów nauczania, podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych,
            2. ewidencjonowanie i opracowywanie zbiorów zgodnie z obowiązującymi przepisami,
            3. prowadzenie elektronicznej ewidencji księgozbioru, w wybranym programie biblioteki,
            4. wypożyczanie i udostępnianie zbiorów bibliotecznych,
            5. wypożyczanie, udostępnianie i przekazywanie podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych,
            6. wybieranie i selekcjonowanie zbiorów, dbałość o ich wygląd i estetykę,
            7. opracowanie sprawozdań z realizacji zadań biblioteki,
            8. udostępnianie książek i innych źródeł informacji,
            9. gromadzenie, opracowywanie i upowszechnianie różnych źródeł informacji,
            10. gromadzenie i wypożyczanie, udostępnianie oraz przekazywanie uczniom bezpłatnych podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych,
            11. pomoc w poszukiwaniu źródeł i doborze literatury,
            12. udzielanie porad bibliograficznych,
            13. kierowanie czytelników do innych bibliotek i ośrodków informacji.
          3. tworzenie warunków do poszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji
            z różnych źródeł oraz efektywnego posługiwania się technologią informacyjną:
            1. wykorzystanie w pracy biblioteki komputerów i programów bibliotecznych;
            2. wzbogacanie zasobów biblioteki o najnowsze pozycje książkowe i źródła medialne (programy multimedialne płyty CD, DVD, audiobooki, multibooki i inne);
            3. tworzenie nowych katalogów, kartotek, teczek tematycznych.
          4. rozwijanie indywidualnych zainteresowań uczniów oraz wyrabianie i pogłębianie
            u uczniów nawyku czytania i uczenia się poprzez organizację uroczystości, imprez, konkursów, wystaw i kiermaszów, w tym kiermaszów używanych podręczników.
          5. organizowanie różnorodnych działań rozwijających wrażliwość kulturalną i społeczną poprzez organizację wycieczek, wyjazdów, lekcji bibliotecznych, lekcji muzealnych, współpracę z innymi bibliotekami, poradnictwo czytelnicze i inne.

         

        §28

        Świetlica

        1. Szkoła zapewnia zajęcia świetlicowe dla uczniów, którzy pozostają w szkole dłużej ze względu na czas pracy rodziców - na wniosek rodziców oraz ze względu na organizację dojazdu do szkoły lub inne okoliczności wymagające zapewnienia opieki w szkole.
        2. Świetlica, zapewnia zajęcia świetlicowe uwzględniające potrzeby edukacyjne oraz rozwojowe dzieci i młodzieży, a także ich możliwości psychofizyczne, w szczególności zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów, zajęcia zapewniające prawidłowy rozwój fizyczny oraz odrabianie lekcji.
        3. Na zajęciach świetlicowych w szkole podstawowej ogólnodostępnej pod opieką jednego nauczyciela może pozostawać nie więcej niż 25 uczniów.
        4. Uczniowie przebywający w świetlicy są pod stałą opieką wychowawców.
        5. Świetlica działa w oparciu o regulamin pracy świetlicy, zawierający również rozwiązania techniczne dowozu uczniów.

        § 29

        Organizacja współdziałania ze stowarzyszeniami lub innymi organizacjami w zakresie działalności innowacyjnej

        1. Działalność innowacyjna szkoły polega na wyzwalaniu i rozwijaniu kreatywności uczniów i nauczycieli. 
        2. Celem działalności innowacyjnej jest inspirowanie nauczycieli do poprawy istniejących lub wdrożenia nowych rozwiązań w procesie kształcenia, przy zastosowaniu nieszablonowych działań programowych, organizacyjnych lub metodycznych, których celem jest rozwijanie kompetencji uczniów.
        3. Współdziałanie ze stowarzyszeniami lub innymi organizacjami w zakresie działalności innowacyjnej polega na kształtowaniu u uczniów postaw przedsiębiorczości i kreatywności sprzyjających aktywnemu uczestnictwu w życiu gospodarczym, w tym poprzez stosowanie w procesie kształcenia innowacyjnych rozwiązań programowych, organizacyjnych lub metodycznych.
        4. Szkoła stwarza warunki do rozwoju aktywności w zakresie rozwijania kreatywności uczniów poprzez wzbogacanie bazy szkoły w nowoczesne pomoce i wyposażenie szkoły, współpracuje z organizacjami i stowarzyszeniami, z pomocą których pozyskuje środki na realizację innowacyjnych projektów i programów.
        5. W szkole mogą być stosowane nowatorskie rozwiązania metodyczne, programowe i organizacyjne, które rozwijają kompetencje uczniów i nauczycieli oraz są wdrażane we współpracy z organizacjami i stowarzyszeniami.
        6. Celem rozszerzania i wzbogacania form działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz celem wzbogacania form działalności innowacyjnej – w szkole działają koło wolontariatu.
        7. Działalność innowacyjna szkoły realizowana we współpracy ze stowarzyszeniami i organizacjami wspiera rozwój zdolności i talentów uczniów poprzez: organizowanie dodatkowych zajęć pozalekcyjnych, wyjazdów, wycieczek tematycznych, przedmiotowych, krajoznawczych, wzbogacanie warsztatu pracy nauczyciela, organizowanie szkoleń dla nauczycieli, pobudzających ich kreatywność i aktywność zawodową.

         

        Rozdział 8

        Nauczyciele i inni pracownicy szkoły

        §30

        Nauczyciele

        1. Nauczyciel w szkole zatrudniany jest zgodnie z Kodeksem Pracy. Ponadto posiada uprawnienia Karty Nauczyciela w zakresie określonym ustawą.
        2. Nauczycieli zatrudnia i zwalnia, z zachowaniem przepisów ogólnych prawa pracy, Organ Prowadzący szkołę w porozumieniu z dyrektorem szkoły.
        3. Warunkiem zatrudnienia na stanowisku pedagogicznym w szkole są posiadane kwalifikacje pedagogiczne do nauczania w szkole, które są ustalone w przepisach Ministerstwa Edukacji Narodowej.
        4. Pensum godzin pracy nauczyciela ustala Organ Prowadzący Szkołę.
        5. Nauczyciel prowadzi pracę dydaktyczno-wychowawczą i opiekuńczą oraz jest odpowiedzialny za jakość pracy i wyniki tej pracy oraz bezpieczeństwo powierzonych jego opiece uczniów (dotyczy wszystkich nauczycieli, wychowawców, nauczyciela biblioteki, nauczyciela świetlicy).
        6. Nauczyciel w swoich działaniach dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych zobowiązany jest do kierowania się dobrem uczniów jako wartością nadrzędną.
        7. Do zadań nauczycieli należą w szczególności:
          1. odpowiedzialność za życie, zdrowie i bezpieczeństwo uczniów,
          2. prawidłowy przebieg procesu dydaktycznego,
          3. dbałość o pomoce dydaktyczne i sprzęt szkolny,
          4. wspieranie rozwoju psychofizycznego uczniów, ich zdolności i zainteresowań,
          5. bezstronność oraz obiektywizm w ocenie oraz sprawiedliwe traktowanie wszystkich uczniów,
          6. udzielanie pomocy w przezwyciężaniu niepowodzeń szkolnych w oparciu  o rozpoznane potrzeby uczniów; wskazywanie sposobów uczenia się uczniów,
          7. doskonalenie umiejętności dydaktycznych i podnoszenie poziomu wiedzy merytorycznej,
          8. realizacja planu dydaktyczno-wychowawczego według tygodniowego rozkładu zajęć,
          9. dbanie o bezpieczeństwo uczniów w czasie zajęć dydaktycznych, na przerwach śródlekcyjnych, a także na wycieczkach, rajdach i uroczystościach szkolnych,
          10. organizowanie dla uczniów wycieczek, wyjazdów, zajęć terenowych, na które wymagana jest zgoda rodziców,
          11. realizacja programu kształcenia, wychowania i opieki w powierzonych przedmiotach, klasach i zespołach, która w optymalnym stopniu przyczynia się do zrealizowania celów szkoły,
          12. bezstronne, obiektywne i sprawiedliwe ocenianie i traktowanie wszystkich uczniów,
          13. informowanie rodziców uczniów oraz wychowawcę klasy, dyrekcję i Radę Pedagogiczną o wynikach dydaktyczno-wychowawczych swoich uczniów,
          14. określenie zasad udostępniania uczniom i rodzicom sprawdzonych i ocenionych pisemnych prac kontrolnych, prowadzenie oceniania na bieżąco,
          15. wdrażania uczniów do poszanowania mienia szkoły,
          16. pełnienia dyżuru zgodnie z tygodniowym harmonogramem dyżurów,
          17. wnioskowanie do Dyrektora Szkoły o objęcie opieką zespołu do spraw pomocy psychologiczno-pedagogicznej ucznia, w przypadkach, gdy podejmowane przez nauczyciela działania nie przyniosły oczekiwanych zmian lub gdy nauczyciel zdiagnozował wybitne uzdolnienia,
          18. przestrzeganie zaleceń Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, zawartych w opiniach i orzeczeniach,
          19. doskonalenie umiejętności dydaktycznych i podnoszenie poziomu wiedzy merytorycznej poprzez uczestnictwo w szkoleniach rady pedagogicznej, warsztatach, szkoleniach, konferencjach metodycznych, zespołach samokształceniowych, konsultacjach z doradcami metodycznymi,
          20. wykonywanie innych prac zleconych przez dyrektora. Dyrektor szkoły może tworzyć zespoły wychowawcze, przedmiotowe lub inne problemowo-zadaniowe.
        8. Nauczyciele, wychowawcy oraz specjaliści w szkole prowadzą w szczególności obserwację pedagogiczną w trakcie bieżącej pracy z uczniami, mającą na celu rozpoznanie u uczniów trudności w uczeniu się. W przypadku uczniów klas I–III szkoły podstawowej – obserwację ryzyka wystąpienia specyficznych trudności w uczeniu się lub szczególnych uzdolnień.
        9. Nauczyciele, wychowawcy lub specjaliści informują bezzwłocznie wychowawcę klasy w przypadku, gdy stwierdzą, że uczeń ze względu na potrzeby rozwojowe lub edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne wymaga objęcia pomocą psychologiczno-pedagogiczną.
        10. Wychowawca klasy informuje innych nauczycieli, wychowawców lub specjalistów o potrzebie objęcia ucznia pomocą psychologiczno-pedagogiczną w trakcie ich bieżącej pracy z uczniem - jeżeli stwierdzi taką potrzebę.
        11. W przypadku stwierdzenia przez wychowawcę klasy konieczności objęcia ucznia pomocą psychologiczno-pedagogiczną wychowawca klasy planuje i koordynuje udzielanie uczniowi pomocy psychologiczno-pedagogicznej, w tym ustala wspólnie z dyrektorem szkoły, formy udzielania tej pomocy, okres jej udzielania oraz wymiar godzin, w którym poszczególne formy będą realizowane.
        12. Wychowawca klasy współpracuje z rodzicami ucznia, innymi nauczycielami, poradnią psychologiczno-pedagogiczną, uwzględniając wnioski zawarte w dokumentacji ucznia.
        13. W przypadku ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, planowanie i koordynowanie udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole,
          w tym ustalenie dla ucznia form udzielania tej pomocy, jest zadaniem zespołu, który
          z porozumieniu z dyrektorem, podczas planowania i koordynowania udzielania uczniowi pomocy psychologiczno-pedagogicznej, uwzględnia wymiar godzin ustalony dla poszczególnych form udzielania uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
        14. Podczas udzielania pomocy uczniowi posiadającemu orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego formy i okres udzielania pomocy są uwzględniane w indywidualnym programie edukacyjno-terapeutycznym, opracowanym dla ucznia zgodnie z przepisami prawa oświatowego. W powyższym programie uwzględniane są wnioski do dalszej pracy z uczniem, a o objęciu pomocą psychologiczno-pedagogiczną informowani są pisemnie, przez dyrektora- rodzice ucznia.

        § 31

        Nauczyciel – wychowawca

        1. Dyrektor Szkoły powierza każdy oddział szczególnej opiece wychowawczej jednemu
          z nauczycieli uczących w oddziale, zwanemu dalej wychowawcą.
        2. Dla zapewnienia ciągłości i skuteczności pracy wychowawczej, wychowawca w miarę możliwości powinien opiekować się danym oddziałem w ciągu całego etapu edukacyjnego.
        3. Formy spełniania zadań nauczyciela – wychowawcy powinny być dostosowane do wieku uczniów, ich potrzeb oraz warunków środowiskowych Szkoły.
        4. Zadaniem wychowawcy jest sprawowanie opieki wychowawczej nad uczniami,
          a w szczególności:
          1. tworzenie  warunków wspomagających rozwój ucznia, proces jego uczenia się oraz przygotowanie do życia w rodzinie i społeczeństwie,
          2. inspirowanie działań zespołowych uczniów,
          3. podejmowanie działań umożliwiających rozwiązywanie konfliktów z zespole oraz między uczniami a innym członkami społeczności szkolnej.
        5. Wychowawca podczas realizacji powierzonych mu zadań:
          1. otacza indywidualną opieką wychowawczą każdego ze swoich wychowanków,
          2. planuje i organizuje wspólnie z uczniami i rodzicami: różne formy życia zespołowego rozwijające jednostki integrujące zespół uczniowski, ustala treści i formę zajęć tematycznych na godzinach wychowawczych.
          3. współdziała z nauczycielami w klasowym zespole nauczycielskim
          4. utrzymuje kontakt z rodzicami uczniów w celu: poznania ich i ustalania potrzeb opiekuńczo – wychowawczych ich  dzieci, współdziałania z nimi w działaniach wychowawczych, włączania ich w sprawy życia klasy i szkoły,
          5. współpracuje z pedagogiem szkolnym i innymi specjalistami świadczącymi specjalistyczną pomoc w rozpoznawaniu potrzeb i trudności (także zdrowotnych) oraz zainteresowań i szczególnych uzdolnień uczniów,
          6. organizuje odpowiednie formy tej pomocy na terenie Szkoły i w placówkach pozaszkolnych, zgodnie z Rozporządzeniem MEN w sprawie zasad udzielania pomocy psychologicznej i pedagogicznej,
          7. organizuje spotkania z rodzicami (prawnymi opiekunami) informując ich o postępach   w nauce i o zachowaniu uczniów, zgodnie z harmonogramem zebrań rodzicielskich,
          8. wychowawca wykonuje czynności administracyjne dotyczące klasy i prowadzi dokumentację wychowawczą klasy zgodnie z obowiązującymi przepisami ujętymi  w Regulaminie pełnienia funkcji wychowawcy
        6. Wychowawca ma prawo korzystać w swej pracy z pomocy merytorycznej  i metodycznej  ze strony Dyrektora Szkoły oraz Rady Pedagogicznej, a także ze strony wyspecjalizowanych w tym zakresie placówek i instytucji oświatowych i naukowych.
        7. Szczegółowy zakres obowiązków wychowawcy określa Dyrektor Szkoły.
        8. W przypadku rażącego naruszenia obowiązków wynikających z pełnionej funkcji, nauczyciel może być pozbawiony wychowawstwa klasy, w szczególności za:
          1. użycie wobec ucznia siły fizycznej,
          2. pełnienie obowiązków w stanie ograniczonej świadomości będącej wynikiem środków farmakologicznych lub alkoholu,
          3. niemożności prowadzenia pracy wychowawczej z powodu głębokiego i długotrwałego konfliktu z klasą
        9. Zmiana wychowawcy może nastąpić w przypadku, gdy:
          1. wyrazi on na to zgodę lub sam złoży rezygnację z tej funkcji,
          2. zachodzą inne uzasadnione okoliczności.
        10. Ostateczną decyzję w przedmiocie zmiany wychowawcy podejmuje Dyrektor po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej. 

         

        § 32

        Pracownicy obsługi

        1. Pracowników niepedagogicznych szkoły zatrudnia i zwalnia, z zachowaniem ogólnych przepisów prawa pracy, Organ Prowadzący szkołę, w porozumieniu dyrektorem szkoły.
        2. Zakres obowiązków tych pracowników, a także ich odpowiedzialność, ustala Organ Prowadzący szkołę w porozumieniu z Dyrektorem Szkoły.
        3. Wynagrodzenie pracowników niepedagogicznych (administracyjnych i obsługowych) określa regulamin wynagradzania i premiowania.
        4. Z uwagi na charakter zakładu pracy, w którym są zatrudnieni, powinni reprezentować właściwą postawę wobec uczniów.

        Rozdział 9

        Uczniowie

        §33

        1. Obowiązek szkolny dziecka rozpoczyna się w tym roku kalendarzowym, w którym kończy ono 7 lat i nie odroczono mu rozpoczęcia spełniania obowiązku szkolnego.
        2. Na wniosek rodziców, za zgodą Dyrektora Szkoły i na podstawie opinii Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, po ukończeniu rocznego, obowiązkowego przygotowania przedszkolnego, naukę w Szkole może rozpocząć dziecko, które przed dniem 1 września kończy 6 lat.
        3. W uzasadnionych przypadkach rozpoczęcie spełniania obowiązku szkolnego może być odroczone, nie dłużej jednak jak do 10 roku życia.
        4. Dziecko zostaje przyjęte do Szkoły po ukończeniu rocznego przygotowania przedszkolnego na wniosek rodziców.

         

        §34

        1. Warunkiem przyjęcia ucznia do szkoły jest pełna akceptacja przez jego rodziców koncepcji pedagogicznej i organizacyjnej szkoły oraz niniejszego statutu.
        2. Do szkoły może być zapisany:
          1. każdy uczeń posiadający świadectwo promocji do danej klasy,
          2. do klasy I– szkoła przyjmuje dzieci zgłoszone przez rodziców.
        3. Przyjęcie dziecka do Szkoły następuje na podstawie wniosku rodziców do Dyrektora.
        4. W celu zapewnienia uczniom optymalnych warunków rozwoju, przyjmuje się następujące kryteria przyjęcia do Szkoły:
          1. dostarczenie przez rodziców opinii nauczyciela przedszkola o funkcjonowaniu dziecka               w placówce (w przedszkolu, oddziale przedszkolnym, w szkole) ze szczególnym określeniem rozwoju w sferze poznawczej i społeczno-emocjonalnej oraz informacji                    o wydanych orzeczeniach lub opiniach poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym specjalistycznej,
          2. dostarczenie przez rodziców orzeczeń i opinii lub orzeczenia o niepełnosprawności                      z poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym specjalistycznej (w przypadku, gdy taka opinia została wydana).
        5. Uczniowie mogą być przyjmowani do szkoły także w ciągu roku szkolnego.

         

        §35

        1. Prowadzący szkołę w każdym terminie może wystąpić z wnioskiem do Kuratora Oświaty                  o przeniesienie ucznia do szkoły rejonowej, w przypadku, gdy uczeń notorycznie łamie przepisy regulaminu szkolnego, otrzymał kary przewidziane w statucie, a stosowane środki zaradcze nie przynoszą pożądanych efektów.
        2. Wypowiedzenie umowy o naukę przez rodziców ucznia może nastąpić w każdym czasie roku szkolnego z jednomiesięcznym wyprzedzeniem, przy czym okres wypowiedzenia kończy                 się w ostatnim dniu miesiąca.

        §36

        Szkolny katalog praw ucznia

        1. Uczeń ma prawo do:
          1. opieki wychowawczej i warunków pobytu w szkole i placówce zapewniających ochronę, poszanowanie jego godności, bezpieczeństwo, ochronę przed wszelkimi formami dyskryminacji oraz przemocy fizycznej lub psychicznej,
          2. ochrony przed uzależnieniami, demoralizacją, szkodliwymi treściami oraz innymi przejawami patologii społecznej,
          3. korzystania w szkole ze zorganizowanego, zgodnie z zasadami higieny pracy umysłowej, procesu dydaktycznego, wychowawczego i opieki, z uwzględnieniem jego wieku i rozwoju psychofizycznego,
          4. odpowiedniej do jego sytuacji i możliwości szkoły pomocy w przypadku trudności życiowych, materialnych, szkolnych,
          5. rozwijania uzdolnień i zainteresowań oraz uzyskania pomocy w planowaniu swojego rozwoju,
          6. informacji o wymaganiach edukacyjnych  i sposobach sprawdzania osiągnięć,
          7. obiektywnej, jawnej i umotywowanej oceny zachowania i za postępy w nauce,
          8. odpoczynku w terminach określonych w przepisach w sprawie organizacji roku szkolnego, a także podczas przerw między zajęciami,
          9. udziału w zajęciach pozalekcyjnych i imprezach organizowanych przez szkołę,
          10. działania w samorządzie uczniowskim oraz kandydowania do jego organów,
          11. ubiegania się o udział w reprezentacji szkoły w imprezach artystycznych i sportowych oraz w innych formach współzawodnictwa uczniów,
          12. przestrzegania warunków wnoszenia i korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych na terenie szkoły,
          13. przestrzegania warunków wnoszenia i korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych na terenie szkoły, określonych Regulaminem korzystania                               z telefonów komórkowych.
          14. wiedzy o przysługujących mu prawach oraz środkach ochrony tych praw.

         

        § 37

        Tryb składania i rozpatrywania skarg w przypadku naruszenia praw ucznia

        1. W razie naruszenia praw ucznia rozpatruje się skargi i wnioski dotyczące działań dydaktyczno-wychowawczych, opiekuńczych i innych spraw organizacyjnych szkoły.
        2. Skargi i wnioski rozpatrywane są przez dyrektora szkoły lub zespół powołany przez dyrektora: przedstawiciel Rady Pedagogicznej, wychowawca i przedstawiciel rodziców.
        3. Skargi i wnioski są rozpatrywane w ciągu 14 dni od daty wpłynięcia.
        4. Odpowiedź ustna lub pisemna jest kierowana do osób składających skargę lub wniosek.
        5. Osobie składającej skargę lub wniosek przysługuje odwołanie od decyzji dyrektora do organu sprawującego nadzór pedagogiczny lub organu prowadzącego szkołę (w zależności od rodzaju skargi) za pośrednictwem dyrektora szkoły w ciągu 14 dni od daty otrzymania decyzji.

        §38

        Szkolny katalog obowiązków ucznia

        1. Uczeń ma obowiązek:
          1. zdobywania wiedzy i przygotowywania się do zajęć edukacyjnych,
          2. systematycznego i aktywnego uczestnictwa w zajęciach edukacyjnych oraz    właściwego zachowania w ich trakcie,
          3. przestrzegania zasad kultury osobistej i współżycia społecznego oraz właściwego zachowania wobec nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz pozostałych uczniów,
          4. poszanowania praw, wolności i godności osobistej oraz poglądów i przekonań innych ludzi,
          5. niestosowania agresji fizycznej i słownej oraz żadnej formy przemocy wobec innych,
          6. przeciwstawiania się w miarę swoich możliwości przejawom wandalizmu
            i wulgarności,
          7. dbania o wspólne dobro, ład i porządek  w szkole,
          8. niepodejmowania działań zagrażających zdrowiu i życiu własnemu oraz innych osób,
          9. troski o własne zdrowie i higienę osobistą,
          10. niesienia w miarę swoich możliwości pomocy potrzebującym,
          11. przestrzegania Statutu szkoły i  regulaminów pomieszczeń szkolnych, wynikających
            z ich specyfiki (pracownie, sale lekcyjne, biblioteka, szatnia, sala gimnastyczna),
          12. podporządkowania się zaleceniom i zarządzeniom Dyrektora, Rady Pedagogicznej, wychowawcy;
          13. troski o dobre imię Ojczyzny, dbania o dobre imię i tradycje.
        2. Uczniowie mają obowiązek szanować sprzęt szkolny oraz wyposażenie klas i innych pomieszczeń. Za wyrządzoną szkodę odpowiada materialnie uczeń, który ją wyrządził lub grupa uczniów przebywająca w miejscu jej dokonania.
        3. Dyżurni klasowi dbają o przygotowanie sali do lekcji oraz kontrolują jej stan po skończonych zajęciach.
        4. Każdy uczeń ma obowiązek korzystać z szatni.
        5. Uczniowie nie mogą opuszczać terenu szkoły podczas lekcji, imprez szkolnych i przerw.
        6. Zwolnienie z lekcji może nastąpić wyłącznie na pisemną lub osobistą prośbę rodziców.
        7. Rodzice mają obowiązek usprawiedliwić każdą nieobecność dziecka niezwłocznie po przyjściu ucznia do szkoły, nie później jednak niż do 2 tygodnia. Po tym terminie nieobecności uznawane będą przez wychowawcę za nieusprawiedliwione.
        8. Każdy uczeń powinien być ubrany odświętnie podczas:
          1. uroczystości szkolnych wynikających z ceremoniału szkolnego,
          2. grupowych bądź indywidualnych wyjść poza teren szkoły w charakterze reprezentacji,
          3. imprez okolicznościowych, jeśli taką decyzję podejmie wychowawca klasy bądź Rada Pedagogiczna.
        9. Ubiór codzienny ucznia jest dozwolony przy zachowaniu następujących ustaleń:
          1. w doborze ubioru, rodzaju fryzury, biżuterii należy zachować umiar;
          2. uczeń ma obowiązek respektowania następujących ograniczeń dotyczących stroju:
            1. zakaz noszenia zbyt skąpej lub prześwitującej odzieży;
            2. zakaz farbowania włosów oraz makijażu z wyjątkiem imprez tj. zabawa andrzejkowa, zabawa noworoczny itp.;
            3. zakaz noszenia biżuterii mogącej stanowić zagrożenie dla ucznia lub jego kolegów,               w szczególności długich, wiszących kolczyków, ostrych bransolet,
            4. zakaz używania telefonu na lekcji.
        10. Na terenie szkoły uczeń zobowiązany jest nosić obuwie zmienne, niezagrażające zdrowiu.

        §39

        Kary i nagrody, tryb odwołania od kar i nagród

        Nagradzanie

        1. Uczniowie mogą być nagradzani za:
          1. rzetelną, systematyczną naukę oraz wysokie osiągnięcia w nauce i zachowaniu,
          2. pracę społeczną, działalność w organizacjach szkolnych, w tym w wolontariacie,
          3. wzorową postawę i frekwencję,
          4. osiągnięcia w konkursach, olimpiadach, zawodach sportowych,
          5. dzielność, odwagę, altruizm.
        2. Formami nagród są:
          1. pochwała wychowawcy wobec klasy,
          2. pochwała dyrektora wobec całej społeczności szkolnej,
          3. dyplom, list gratulacyjny,
          4. nagroda rzeczowa, książkowa,
          5. bezpłatna wycieczka (możliwość),
          6. nagrody finansowane są z budżetu szkoły oraz przez Radę Rodziców.
        3. Dyrektor szkoły jest zobowiązany poinformować rodziców o przyznanej uczniowi nagrodzie.
        4. Uczeń i jego rodzice mogą złożyć zastrzeżenia do przyznanej nagrody.

         

        Tryb składania i rozpatrywania zastrzeżeń do przyznanej nagrody

        1. Odwołanie w formie pisemnego zastrzeżenia można składać za pośrednictwem wychowawcy klasy lub Samorządu Uczniowskiego do dyrektora szkoły w terminie 7 dni od otrzymania nagrody.
        2. W piśmie należy uzasadnić zastrzeżenia do przyznanej nagrody.
        3. Dyrektor ma 14 dnia wyjaśnienie sprawy i udzielenie pisemnej odpowiedzi składającemu zastrzeżenie.

        Karanie

        1. Za nieprzestrzeganie postanowień statutu uczeń może być ukarany poprzez:
          1. upomnienie wychowawcy wobec klasy,
          2. upomnienie dyrektora,
          3. pisemne powiadomienie rodziców o nagannym zachowaniu ucznia przez wychowawcę i dyrektora,
          4. obniżenie zachowania o stopień niżej lub w przypadku wykroczenia i przestępstwa - obniżenie oceny zachowania do nagannej,
          5. ograniczenie praw ucznia do nauki przez okresowe zawieszenie w prawach ucznia,
          6. uczeń może być skreślony z listy uczniów w przypadku:

        - rażących naruszeń dobrego imienia i zniesławienia,

        - działania na szkodę społeczności szkolnej,

        - czynów nieobyczajnych,

        - innych poważnych naruszeń godzących w bezpieczeństwo i higienę pracy i nauki,

          1. powiadomienie policji w przypadku:
            1. kradzieży (w porozumieniu z rodzicami dziecka pokrzywdzonego i na ich wniosek),
            2. bycia pod wpływem alkoholu na terenie szkoły,
            3. zażywania narkotyków, środków odurzających lub ich rozprowadzania na terenie szkoły,
            4. fizycznego i psychicznego znęcania się nad innymi uczniami, brutalności,
            5. dopuszczenia do innych wykroczeń, które naruszają ogólnie przyjęte zasady moralne i społeczne.
        1. Niedopuszczalne jest stosowanie kar naruszających nietykalność i godność osobistą uczniów.
        2. Dyrektor szkoły jest zobowiązany poinformować na piśmie rodziców ucznia
          o zastosowaniu wobec niego kary.
        3. Uczniowi i jego rodzicom przysługuje prawo odwołania się od kary.

         

        Tryb odwołania się od kary

        1. Od każdej wymierzonej kary uczeń i jego rodzice mają prawo pisemnego odwołania się od kary za pośrednictwem wychowawcy klasy lub Samorządu Uczniowskiego do dyrektora szkoły w terminie 7 dni od daty wymierzenia kary.
        2. W odwołaniu należy uargumentować zastrzeżenia do kary.
        3. Dyrektor w terminie 14 dni od daty wpłynięcia odwołania rozpatruje je i udziela pisemnej odpowiedzi zainteresowanym.
        4. W przypadku braku odpowiedzi dyrektora, należy odwołać się do organu sprawującego nadzór pedagogiczny.
        5. Przypadki, w których dyrektor szkoły podstawowej może wystąpić do kuratora oświaty z wnioskiem o przeniesienie ucznia do innej szkoły.
        6. Przypadki, w których uczeń może zostać przeniesiony do innej szkoły:
          1. zagrażanie bezpieczeństwu i zdrowiu uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły,
          2. rozpowszechnianie, posiadanie i spożywanie w szkole środków odurzających, psychotropowych i alkoholu,
          3. naruszenie nietykalności i godności innych osób,
          4. notoryczne nieusprawiedliwione nieobecności, powtarzanie tego procederu w dwóch kolejnych latach,
          5. kradzieże i wymuszenia, szantaż,
          6. fałszowanie dokumentów państwowych.

         

        Rozdział 10

        Wewnątrzszkolne Zasady Oceniania

        § 40

        1. Ocenianie osiągnięć edukacyjnych ucznia polega na rozpoznawaniu przez nauczycieli poziomu i postępów w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności w stosunku do:
          1. wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego oraz wymagań edukacyjnych wynikających z realizowanych w szkole programów nauczania
          2. wymagań edukacyjnych wynikających z realizowanych w szkole programów nauczania – w przypadku dodatkowych zajęć edukacyjnych.
        2. Ocenianie zachowania ucznia polega na rozpoznawaniu przez wychowawcę oddziału, nauczycieli oraz uczniów danego oddziału stopnia respektowania przez ucznia zasad współżycia społecznego i norm etycznych oraz obowiązków określonych w statucie szkoły.
        3. Cele oceniania osiągnięć edukacyjnych i zachowania ucznia:
          1. informowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych i jego zachowaniu oraz postępów w tym zakresie,
          2. udzielanie uczniowi pomocy w nauce poprzez przekazanie uczniowi informacji
            o tym, co zrobił dobrze i jak powinien się dalej uczyć,
          3. udzielanie wskazówek do samodzielnego planowania własnego rozwoju,
          4. motywowanie ucznia do dalszych postępów w nauce i zachowaniu,
          5. dostarczanie rodzicom i nauczycielom informacji o postępach i trudności w nauce
            i zachowaniu ucznia oraz o szczególnych uzdolnieniach ucznia,
          6. umożliwianie nauczycielom doskonalenia organizacji i metod pracy dydaktyczno-wychowawczej.

        § 41

        Zasady szkolnego systemu oceniania

         

        1. Oceny uczniów dokonują:
          1. wychowawcy,
          2. nauczyciele,
          3. uczniowie (samoocena);
          4. dyrektor szkoły;
          5. rodzice;
        2. Ocenie podlegają:
          1. wiadomości;
          2. umiejętności;
          3. postawy;
          4. umiejętności pracy w zespole;
          5. samodzielność;
          6. twórcza praca ucznia;
          7. inicjatywa ucznia;
          8. umiejętność pracy samodzielnej.
        3. Metody oceniania:
          1. obserwacja,
          2. wywiad;
          3. ankieta;
          4. rozmowa;
          5. praca ucznia (pisemna, plastyczna, praktyczna, ustna) itp.
        4. Formy oceniania:
        1. prace klasowe;
        2. sprawdziany;
        3. kartkówki;
        4. testy wiadomości i umiejętności;
        5. odpowiedzi ustne;
        6. prace domowe;
        7. aktywność;
        8. praca indywidualna;
        9. praca w grupach;
        10. projekty edukacyjne.

        § 42

        Kryteria oceniania

         

        1. Kryteria oceniania ustala nauczyciel zgodnie z podstawą programową.
        2. Nauczyciele na początku każdego roku szkolnego informują uczniów oraz ich rodziców o:
          1. wymaganiach edukacyjnych niezbędnych do uzyskania poszczególnych półrocznych  i rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych, wynikających z realizowanego przez siebie programu nauczania,
          2. sposobach sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów,
          3. warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana półrocznej
            i rocznej oceny klasyfikacyjnej z obowiązkowych  i dodatkowych zajęć edukacyjnych.
        3. Wychowawca klasy na początku każdego roku szkolnego informuje uczniów oraz ich rodziców o warunkach i sposobie oraz kryteriach oceniania zachowania, warunkach  i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania oraz o skutkach ustalenia uczniowi nagannej rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.
        4. Ocenianie osiągnięć edukacyjnych uczniów:
          1. klasy I – III – ocena opisowa półroczna i roczna (oceny cząstkowe w obu półroczach wyrażone stopniem wg skali).

        Gromadząc informację na temat postępów ucznia, nauczyciel może korzystać z następujących  metod i narzędzi kontrolno-diagnostycznych takich jak:

        1. sprawdziany;
        2. testy kompetencji;
        3. kartkówki;
        4. zeszyty ucznia i zeszyty ćwiczeń;
        5. bieżącą obserwację ucznia.
        1. W systemie oceniania brane są również pod uwagę:
        1. prace domowe;
        2. wytwory pracy ucznia;
        3. prace średnio i długoterminowe;
        4. ustne formy wypowiedzi ucznia.
        1. Bieżącą ocenę ucznia nauczyciel rejestruje/dokumentuje/ dokonując zapisów:
        1. na wytworach pracy ucznia;
        2. w zeszycie ucznia i ćwiczeniach.
        1. Przy ocenianiu bieżącym w klasach I-III oprócz oceny cyfrowej można stosować:
        1. pochwały;
        2. dyplomy;
        3. pieczątki z piktogramami w celu motywowania ucznia.
        1. Rodzice uzyskują informację na temat postępów ich dziecka poprzez:
        1. kontakt bezpośredni:
          1. spotkania z rodzicami,
          2. rozmowy indywidualne z wychowawcą i nauczycielami uczącymi w danym oddziale.
        2. kontakt pośredni:
          1. zapisy w zeszycie do informacji;
          2. zapisy w dzienniku.

        Ocenianie bieżące w klasach I-III

        1. W pierwszym etapie kształcenia (klasy I - III) ocenianie osiągnięć edukacyjnych uczniów odbywa się w ramach poszczególnych obszarów edukacji w formie wystawianych systematycznie i na bieżąco ocen bieżących oraz formułowaniu opisowych ocen: śródrocznej i rocznej.
        2. W klasach I – III oceny bieżące z zajęć edukacyjnych są ocenami cyfrowymi według  następujących kryteriów:

         

        Poziom osiągnięć ucznia

        Ocena

        Skala oceniania

        Kryteria oceny

        Przykładowy komentarz

        Najwyższy (cel)

        6

        100%

         

         

        dopuszcza

        Uczeń:

        - biegle posługuje się zdobytymi wiadomościami w rozwiązywaniu problemów teoretycznych i

        „Jesteś mistrzem!”

        „Doskonale!”

        „Wspaniale!”

         

         

        się znak

        „+” i „-”

        praktycznych,

        • wykonuje zlecone zadania                    z bardzo dużą starannością                        i dokładnością,
        • twórczo rozwija uzdolnienia,
        • chętnie podejmuje się wykonania zadań dodatkowych, pracuje samodzielnie,
        • proponuje nietypowe rozwiązania,

        - potrafi zastosować posiadaną  wiedzę i

        umiejętności do rozwiązywania zadań            i problemów w nowych sytuacjach,

        - bierze udział w zajęciach dodatkowych oraz uczestniczy w konkursach międzyszkolnych.

         

        Bardzo wysoki (bdb)

        5

        91%-

        100%

         

        dopuszcza się znak

        „+” i „-”

        Uczeń:

        • bardzo dobrze opanował treści nauczania i umiejętności przewidziane

        dla danej klasy,

        • pracuje samodzielnie,
        • zadania wykonuje bardzo dobrze, dokładnie, starannie i w wyznaczonym

        czasie,

        • samodzielnie rozwiązuje problemy teoretyczne i praktyczne,
        • potrafi zastosować posiadaną wiedzę

        w praktyce,

        • czasami wykonuje zadania dodatkowe,
        • bierze udział w konkursach szkolnych.

        „Bardzo dobrze!”

        „Brawo!” Bardzo dobrze opanowałeś materiał! wykonałeś to zadanie!

        Wysoki (db)

        4

        75%-90%

         

        dopuszcza się znak

        „+” i „-”

        Uczeń:

        • dobrze opanował treści nauczania i umiejętności przewidziane dla danej klasy,
        • popełnia niewielkie błędy,
        • jest zaangażowany w wykonywanie zadania,
        • stosuje w praktyce zdobyte wiadomości,
        • czasami potrzebuje niewielkiej pomocy ze strony nauczyciela.

        „Dobrze!”

        „Ładnie!”

        „Prawidłowo!”

        „Dobrze opanowałeś materiał! wykonałeś to zadanie!”

        Średni (dst)

        3

        55%-75%

         

        dopuszcza się znak

        „+” i „-”

        Uczeń:

        • dostatecznie opanował treści nauczania i umiejętności przewidziane

        dla danej klasy,

        • rozwiązuje typowe zadania teoretyczne i praktyczne o podstawowym stopniu trudności,
        • dość często potrzebuje wsparcia i pomocy nauczyciela.

        „Postaraj się, będzie lepiej!”

        „Wierzę, że dzięki systematycznej pracy

        osiągniesz sukces”

        Niski (dop)

        2

        41%-54%

        Uczeń:

        • ma braki w podstawowych wiadomościach i umiejętnościach przewidzianych dla danej klasy,
        • popełnia liczne błędy,
        • zadania typowe, o niewielkim stopniu

        trudności, rozwiązuje z reguły przy stałej pomocy nauczyciela,

        • potrzebuje wielu dodatkowych ćwiczeń utrwalających,

        -często jego praca charakteryzuje się małą starannością i dokładnością.

        „Musisz więcej pracować!”

        „Czeka Cię wiele pracy!” „Pomyśl”

        Bardzo niski (ndst)

        1

        0-40%

        Uczeń:

        • nie opanował treści nauczania i umiejętności przewidzianych dla danej

        klasy,

        • jego wiedza i umiejętności są niewystarczające do opanowania kolejnych treści programowych,
        • popełnia bardzo dużo błędów,
        • nie pracuje samodzielnie,
        • potrzebuje stałego wsparcia ze strony

        nauczyciela.

        „Musisz bardziej się

        postarać!”

        „Czeka Cię jeszcze bardzo wiele pracy!” Jeszcze nie umiesz!

        „Pracuj więcej!”

        Przy ocenianiu bieżącym nauczyciel może wpisywać powyższe komentarze na pracach  ucznia, a ich cyfrowe odpowiedniki wstawiać do dziennika.

        1. Bieżące oceny będą wpisywane w zeszytach, ćwiczeniach i kartach pracy ucznia oraz w dzienniku elektronicznym.
        2. Aktywność ucznia w każdym półroczu w czasie zajęć może być oceniana przez system

        „plusów” i „minusów” przeliczanych na ocenę według zasady: pięć „+” to bdb (5) pięć „–” to ndst (1).

        1. W przypadku, gdy uczeń nie uzyska wymaganej liczby „+” lub „-”, nie stawia się oceny.
        2. Uczeń klasy I-III w każdym półroczu może zgłosić nieprzygotowanie przed rozpoczęciem zajęć.
        3. Uczeń ma prawo do zgłoszenia nieprzygotowania z każdej edukacji:
        1. przy jednej godzinie edukacji w tygodniu – 2 nieprzygotowania w okresie (każde  następne skutkuje oceną niedostateczną);
        2. przy dwóch godzinach edukacji w tygodniu – 3 nieprzygotowania w okresie (każde  następne skutkuje oceną niedostateczną);
        3. przy trzech godzinach edukacji w tygodniu – 4 nieprzygotowania w okresie (każde następne skutkuje oceną niedostateczną).
        1. Nie stawia się ocen niedostatecznych za brak podręczników, przyborów szkolnych, materiałów i pomocy. Obszar ten podlega ocenianiu zachowania ucznia.
          1. klasy IV – VIII – ocena w postaci stopnia wg skali:
            1. stopień celujący – 6
            2. stopień bardzo dobry – 5
            3. stopień dobry – 4
            4. stopień dostateczny – 3
            5. stopień dopuszczający – 2
            6. stopień niedostateczny – 1
          2. klasy IV – VIII – w ocenach cząstkowych dopuszczalne jest stosowanie plusów (+) i minusów (-).
        2. Ocenianie bieżące z zajęć edukacyjnych ma na celu monitorowanie pracy ucznia oraz przekazywanie uczniowi informacji o jego osiągnięciach edukacyjnych pomagających
          w uczeniu się, poprzez wskazanie, co uczeń robi dobrze, co i jak wymaga poprawy oraz jak powinien dalej się uczyć.
        3. Laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim oraz laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych otrzymują z danych zajęć edukacyjnych celującą roczną (śródroczną) ocenę klasyfikacyjną (uczeń, który uzyskał tytuł laureata konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim bądź laureata lub finalisty olimpiady przedmiotowej).
        4. Przy ocenianiu prac pisemnych stosuje się kryteria procentowe, przeliczone na oceny według następującej skali:
          1. niedostateczny 0–32 %,
          2. dopuszczający 33–50 %,
          3. dostateczny 51–74 %,
          4. dobry 75–90 %.,
          5. bardzo dobry 91–97 %.,
          6. celujący  98-100 %.
        5. Częstotliwość oceniania śródrocznego:
          1. Klasy IV – VIII – ogólne zasady (szczegóły ustala nauczyciel przedmiotu zgodnie                            ze specyfiką przedmiotu):
            1. odpowiedzi ustne – co najmniej 1 raz, nie więcej niż 5 razy w semestrze,
            2. odpowiedź obejmuje zakres wiadomości i umiejętności z ostatnich trzech tematów lekcji,
            3. kartkówka – krótka praca pisemna trwająca do 15 minut, sprawdzająca wiadomości                  i umiejętności ucznia z ostatnich trzech tematów lekcji, nie wymagająca zapowiedzi, liczba kartkówek w tygodniu jest nieograniczona,
          2. sprawdzian wiadomości (praca klasowa) – dłuższa praca pisemna obejmująca  wiadomości i umiejętności ucznia z szerszego zakresu, trwająca 1 lub 2 godziny lekcyjne, przeprowadzona po lekcji powtórzeniowo – utrwalającej co najmniej 2 razy a nie więcej niż liczba działów zrealizowanych w semestrze,
          3. w ciągu tygodnia mogą być przeprowadzone trzy prace klasowe,
          4. w przypadku zmiany terminu wcześniej ustalonego przez nauczyciela na prośbę uczniów, liczba prac w innym tygodniu może być zwiększona,
          5. nauczyciel przed rozpoczęciem pracy podaje kryteria wymagań,
          6. czas sprawdzania prac pisemnych ustala się na 3 tygodnie – sprawdziany (prace klasowe), 1 tydzień – kartkówki,
          7. uczeń ma prawo do poprawy oceny niedostatecznej ze sprawdzianu(pracy klasowej)                    w terminie i formie wyznaczonej przez nauczyciela,
          8. przypadku nieobecności ucznia w dniu pracy pisemnej (sprawdzianu, pracy klasowej) uczeń zobowiązany jest do napisania pracy w terminie i formie wyznaczonej przez nauczyciela, a w przypadku gdy uczeń zlekceważy ustalenia z nauczycielem, otrzymuje ocenę  niedostateczną bez prawa do poprawy,
          9. uczeń oceniany jest za pracę domową od 1 do 5 razy w półroczu,
          10. uczeń oceniany jest za aktywność od 1 do 5 razy w półroczu,
          11. uczeń oceniany jest za prowadzenie zeszytu (zeszytu ćwiczeń od 1 do 3 razy
            w semestrze
          12. uczeń oceniany jest za udział i zajęte miejsce w konkursach i zawodach sportowych:
            1. gminnych – miejsce od I do III – ocena cząstkowa celujący;
            2. powiatowe – udział – ocena cząstkowa – bardzo dobry,
            3. miejsce od I do III – ocena cząstkowa – celujący rejonowe – udział  i miejsca
              od I do III – ocena cząstkowa – celujący,
            4. wojewódzkie – udział – ocena cząstkowa – celujący,
            5. miejsca od I do III – podwyższenie oceny rocznej o jeden stopień,
            6. laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim otrzymują z danych zajęć edukacyjnych celującą roczną (semestralną) ocenę klasyfikacyjną.
            7. każda ocena musi być omówiona, umotywowana, jawna, zgodna ze standardami wymagań, obiektywna.
        6. Sprawdzone i ocenione pisemne prace kontrolne są przechowywane przez nauczyciela do końca następnego roku szkolnego.
        7. Rodzic ( prawny opiekun) ma wgląd do prac pisemnych ucznia w czasie zebrań z rodzicami lub indywidualnych konsultacji . Na prośbę rodzica nauczyciel może udostępnić pracę pisemną ucznia do domu z określeniem terminu zwrotu i podpisem potwierdzającym zapoznanie z pracą .

         

        § 43

        Ocenianie klasyfikacyjne półroczne i roczne

        1. Ocenianie klasyfikacyjne półroczne i końcowe:
          1. w klasach I – III – ocena klasyfikacyjna jest oceną opisową,

        Śródroczna i roczna ocena z religii i etyki jest oceną cyfrową.

        Nauczyciele przygotowują śródroczne oceny opisowe osiągnięć edukacyjnych                               i zachowania się dziecka na formularzu ustalonym przez Dyrektora Szkoły                                         w porozumieniu z zespołem nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej oraz rocznej, klasyfikacyjnej oceny opisowej osiągnięć edukacyjnych i zachowania się ucznia                                na formularzu świadectwa promocyjnego.

        Roczna opisowa ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych uwzględnia poziom opanowania przez ucznia wiadomości i umiejętności z zakresu wymagań określonych                    w podstawnie programowej kształcenia ogólnego dla pierwszego etapu edukacyjnego oraz wskazuje potrzeby rozwojowe i edukacyjne ucznia związane z przezwyciężaniem trudności w nauce lub rozwijaniem uzdolnień.

        W edukacji wczesnoszkolnej ocenie podlegają następujące kierunki edukacji:

          1. edukacja polonistyczna;
          2. edukacja muzyczna;
          3. edukacja plastyczna;
          4. edukacja społeczna;
          5. edukacja przyrodnicza;
          6. edukacja matematyczna;
          7. edukacja informatyczna;
          8. zajęcia techniczne;
          9. wychowanie fizyczne;
          10. język obcy nowożytny;
          11. religia/etyka

        Nauczyciele klas I-III obowiązani są na początku każdego roku szkolnego określić i podać rodzicom szczegółowy wykaz osiągnięć edukacyjnych uznanych w danej klasie

        za podstawowe i ponadpodstawowe.

        Nauczyciel ocenia osiągnięcia edukacyjne ucznia o specjalnych potrzebach edukacyjnych odniesieniu do stopnia realizacji przez niego dostosowanego programu, po zasięgnięciu opinii nauczyciela współorganizującego kształcenie integracyjne.

          1. w klasach IV – VIII – oceny klasyfikacyjne ustala się w stopniach według następującej skali:
            1. stopień celujący – 6
            2. stopień bardzo dobry – 5
            3. stopień dobry – 4
            4. stopień dostateczny – 3
            5. stopień dopuszczający – 2
            6. stopień niedostateczny – 1
          2. Pozytywnymi ocenami klasyfikacyjnymi są oceny ustalone od dopuszczającego                         do celującego.
          3. Negatywną oceną klasyfikacyjną jest ocena ustalona w stopniu niedostatecznym.
          4. Klasyfikowanie śródroczne polega na okresowym podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia z zajęć edukacyjnych określonych w szkolnym planie nauczania i ustaleniu ocen klasyfikacyjnych według przyjętej skali oraz oceny z zachowania;
          5. Klasyfikowanie śródroczne uczniów przeprowadza się raz w ciągu roku szkolnego                        w tygodniu poprzedzającym ferie zimowe lub ostatnim tygodniu stycznia.
          6. Klasyfikowanie końcowe w klasach I – III polega na podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia w danym roku szkolnym i ustaleniu jednej oceny klasyfikacyjnej oraz oceny z zachowania (ocena klasyfikacyjna opisowa)
          7. Klasyfikowanie w klasach IV -VIII polega na podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych określonych w szkolnym planie i ustaleniu ocen klasyfikacyjnych oraz oceny                                   z zachowania według przyjętej skali;
          8. Na prośbę ucznia lub jego rodziców (prawnych opiekunów) nauczyciel ustalający ocenę klasyfikacyjną powinien ją uzasadnić.

         

        § 44

        Indywidualizacja pracy z uczniem, dostosowanie wymagań

        1. Nauczyciel jest zobowiązany indywidualizować pracę z uczniem na obowiązkowych i dodatkowych zajęciach edukacyjnych, odpowiednio do potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia.
        2. Nauczyciel jest zobowiązany dostosować wymagania edukacyjne do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia:
          1. posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego – na podstawie tego orzeczenia oraz ustaleń zawartych w indywidualnym programie edukacyjno-terapeutycznym, opracowanym dla ucznia na podstawie przepisów w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie w przedszkolach, szkołach i oddziałach ogólnodostępnych lub integracyjnych albo przepisów w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie w specjalnych przedszkolach, szkołach i oddziałach oraz w ośrodkach,
          2. posiadającego orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania – na podstawie tego orzeczenia oraz ustaleń zawartych w planie działań wspierających, opracowanym                        dla ucznia na podstawie przepisów w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach,
          3. posiadającego opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, o specyficznych trudnościach w uczeniu się lub inną opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej – na podstawie tej opinii oraz ustaleń zawartych w planie działań wspierających, opracowanym dla ucznia                         na podstawie przepisów prawa,
          4. nieposiadającego orzeczenia lub opinii, lecz objętego pomocą psychologiczno-pedagogiczną w szkole – na podstawie ustaleń zawartych w planie działań wspierających, opracowanym dla ucznia przez nauczycieli i specjalistów.
        3. Opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, o specyficznych trudnościach w uczeniu się może być wydana uczniowi nie wcześniej niż po ukończeniu trzeciej klasy szkoły podstawowej i nie później niż do ukończenia szkoły podstawowej.
        4. W przypadku ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego albo indywidualnego nauczania dostosowanie wymagań edukacyjnych do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia może nastąpić na podstawie tego orzeczenia.
        5. Indywidualizacja pracy z uczniem polega m.in. na:
          1. opracowaniu dodatkowych zadań, kart pracy dla ucznia zdolnego - z banku narzędzi (fiszki matematyczne, ortograficzne, gramatyczne, krzyżówkowe, łamigłówki, zadania na szóstkę) – dotyczy procesu sprawdzania,
          2. przygotowaniu indywidualnych kart pracy i zróżnicowaniu zadań podczas sprawdzania wiedzy i umiejętności,
          3. dostosowaniu wymagań dydaktycznych do indywidualnego tempa pracy ucznia słabego (z orzeczeniem lub opinią),
          4. przygotowaniu zadań o różnym stopniu trudności wykorzystywanych podczas lekcji i w pracach domowych.
        6. Dyrektor może zwolnić ucznia z wykonywania określonych ćwiczeń fizycznych na zajęciach wychowania fizycznego na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach uczestniczenia ucznia w tych zajęciach, wydanej przez lekarza, na czas określony w tej opinii.
        7. Dyrektor szkoły może zwolnić ucznia z realizacji zajęć wychowania fizycznego, zajęć komputerowych lub informatyki, na podstawie opinii o braku możliwości uczestniczenia ucznia w tych zajęciach wydanej przez lekarza, na czas określony w tej opinii.
        8. Jeżeli okres zwolnienia ucznia z wykonywania ćwiczeń fizycznych na zajęciach wychowania fizycznego uniemożliwia ustalenie śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony” albo „zwolniona”.
        9. Jeżeli okres zwolnienia ucznia z zajęć komputerowych lub informatyki uniemożliwia ustalenie śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony” albo „zwolniona”.
        10. Przy ustalaniu oceny z wychowania fizycznego, zajęć technicznych, plastyki, muzyki
          i zajęć artystycznych należy przede wszystkim brać pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki tych zajęć,
          a w przypadku wychowania fizycznego – także systematyczność udziału ucznia  w zajęciach oraz aktywność ucznia w działaniach podejmowanych przez szkołę na rzecz kultury fizycznej.
        11. W przypadku nieklasyfikowania ucznia z obowiązkowych lub dodatkowych zajęć edukacyjnych w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „nieklasyfikowany” albo „nieklasyfikowana”.

         

        § 45

        Sposoby informacji o ocenach i udostępniania dokumentacji

        1. Przed końcowym (półrocznym) klasyfikacyjnym posiedzeniem rady pedagogicznej poszczególni nauczyciele zobowiązani są ustnie poinformować ucznia i jego rodziców (prawnych opiekunów) o przewidzianych dla niego ocenach klasyfikacyjnych w terminie
          2 tygodni przed tym posiedzeniem.
        2. O przewidzianych ocenach klasyfikacyjnych niedostatecznych nauczyciel zobowiązany jest za pośrednictwem wychowawcy klasy poinformować ucznia i jego rodziców (prawnych opiekunów) na miesiąc przed ustaleniem oceny klasyfikacyjnej w formie pisemnej podczas spotkania z rodzicami (prawnymi opiekunami) tub informacje przekazać listem poleconym.
        3. Nauczyciel uzasadnia ustaloną ocenę poprzez:
          1. komentarz słowny,
          2. recenzję lub komentarz pisemny prac pisemnych,
          3. dokumentację WZO i PZO,
          4. prace ucznia – cząstkowe,
          5. dziennik.
        4. Komentarz słowny powinien składać się co najmniej z 3-4 zdań i zawierać powinien informację zwrotną dla ucznia.
        5. Warunki i sposoby przekazywania rodzicom, uczniom informacji o postępach
          i trudnościach w nauce poprzez:
          1. dzienniczek ucznia,
          2. spotkania z rodzicami: wywiadówki, spotkania indywidualne (ok. 3-4 razy do roku),
          3. dziennik lekcyjny,
          4. informacje telefoniczną.
        6. Sprawdzone i ocenione prace pisemne ucznia są udostępniane uczniowi i jego rodzicom. Oznacza to, że uczeń i jego rodzice nie muszą zwracać się do nauczyciela z wnioskiem
          o udostępnienie pracy. Nauczyciel ma obowiązek udostępnić sprawdzone i ocenione bieżące prace pisemne poprzez, przekazanie zainteresowanym oryginału pracy lub jego kopii z prośbą o zwrot pracy podpisanej przez rodziców.
        7. Na wniosek ucznia lub jego rodziców dokumentację dotyczącą egzaminów klasyfikacyjnych i poprawkowych udostępnia się do wglądu uczniowi bądź jego rodzicom w kancelarii szkoły.

        § 46

        Tryb wystawiania oceny śródrocznej i rocznej

        1. Ustalona przez nauczyciela niedostateczna ocena klasyfikacyjna końcowa (półroczna) może być zmieniona tylko w wyniku egzaminu poprawkowego.
        2. Począwszy od klasy czwartej z wyjątkiem klasy ósmej uczeń, który w wyniku rocznej klasyfikacji uzyskał ocenę niedostateczną  z jednych zajęć edukacyjnych może zdawać egzamin poprawkowy.
        3. W wyjątkowych przypadkach Rada Pedagogiczna może wyrazić zgodę na egzamin poprawkowy z dwóch zajęć edukacyjnych.
        4. Jeżeli w wyniku klasyfikacji śródrocznej stwierdzono, że poziom osiągnięć edukacyjnych ucznia uniemożliwia lub utrudnia kontynuowanie nauki w klasie programowo wyższej (semestrze programowo wyższym), szkoła powinna w miarę możliwości stworzyć uczniowi szansę uzupełnienia braków.
        5. Uczniowie klas IV – VIII mogą uzyskać wyższe o jeden stopień niż  przewidywane roczne (półroczne) oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych, jeżeli spełnią następujące warunki:
          1. zgłoszą się do nauczyciela danego przedmiotu w ciągu trzech dni od uzyskania wiadomości o wystawionej ocenie,
          2. wyrażą chęć uczestniczenia w ustnym lub pisemnym sprawdzianie wiadomości
            i umiejętności,
          3. przystąpią do pisemnego lub ustnego sprawdzianu nie później niż na   siedem dni przed posiedzeniem rady pedagogicznej,
          4. uzyskają pozytywny i korzystny dla siebie wynik sprawdzianu.

        § 47

        Klasyfikacja i egzamin klasyfikacyjny

        1. Uczeń może być nieklasyfikowany z jednego, kilku lub wszystkich zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na zajęciach edukacyjnych przekraczających połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia
          w szkolnym planie nauczania;
        2. Uczeń nieklasyfikowany z powodu usprawiedliwionej   nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny.
        3. Uczeń nieklasyfikowany z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny za zgodą Rady Pedagogicznej.
        4. Egzamin klasyfikacyjny zdaje również uczeń realizujący na podstawie odrębnych przepisów indywidualny tok nauki oraz uczeń spełniający obowiązek szkolny lub obowiązek nauki poza szkołą.
        5. Termin egzaminu klasyfikacyjnego należy uzgodnić z uczniem i jego rodzicami (prawnymi opiekunami).
        6. Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza komisja w której skład wchodzą:
          1. nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne – jako przewodniczący komisji;
          2. nauczyciel prowadzący takie same lub pokrewne zajęcia edukacyjne.
          3. w egzaminie klasyfikacyjnym mogą uczestniczyć również rodzice ucznia.
        7. Pytania (ćwiczenia) egzaminacyjne ustala nauczyciel przedmiotu.
        8. Stopień trudności zadań (pytań, ćwiczeń) powinien być różny i odpowiadać kryteriom ocen z danego przedmiotu.
        9. Na podstawie przeprowadzonego egzaminu klasyfikacyjnego nauczyciel ustala stopień według ustalonej skali ocen.
        10. Od ustalonej oceny w wyniku egzaminu klasyfikacyjnego uczeń lub jego rodzice (prawni opiekunowie) mogą odwołać się w terminie trzech dni od daty egzaminu do dyrektora szkoły, który może skierować ucznia na egzamin poprawkowy.

         

        § 48

        Promocja do kolejnej klasy

        1. Uczeń klasy I – III otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej, jeżeli jego osiągnięcia edukacyjne w danym roku szkolnym oceniono pozytywnie.
        2. Uczeń klasy IV – VIII otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej, jeżeli ze wszystkich zajęć edukacyjnych określonych w szkolnym planie nauczania uzyskał oceny klasyfikacyjne końcowe wyższe od stopnia niedostatecznego.
        3. Uczeń, który nie spełnił warunków wymienionych w punktach 1 i 2  nie otrzymuje promocji i powtarza tę samą klasę z zastrzeżeniem pkt. 4.
        4. W wyjątkowych przypadkach rada pedagogiczna może postanowić o powtarzaniu klasy przez ucznia klas I – III szkoły podstawowej na podstawie opinii wydanej przez lekarza lub publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną, w tym publiczną poradnię specjalistyczną, oraz po zasięgnięciu opinii rodziców (prawnych opiekunów) ucznia.
        5. Uczeń klasy I gimnazjum, który nie otrzyma promocji do klasy programowo wyższej,  od 1 września 2017 roku rozpoczyna naukę w klasie siódmej.
        6. Uczeń klasy II gimnazjum, który nie otrzyma promocji do klasy programowo wyższej   w roku szkolnym 2017/2018, od 1 września 2018 roku rozpoczyna naukę w klasie ósmej.
        7. Uczeń, który nie został zakwalifikowany do kształcenia specjalnego i ma co najmniej roczne opóźnienie w realizacji programu nauczania, a który w szkole podstawowej specjalnej uzyskuje oceny uznane za pozytywne zgodnie z Wewnątrzszkolnym Systemem Oceniania ze wszystkich zajęć obowiązkowych oraz rokuje opanowanie w jednym roku szkolnym programów nauczania dwu klas może być promowany uchwałą Rady Pedagogicznej do klasy programowo wyższej również w ciągu roku szkolnego.
        8. Na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) i po uzyskaniu zgody wychowawcy klasy lub na wniosek wychowawcy klasy i po uzyskaniu zgody rodziców (prawnych opiekunów), oraz po uzyskaniu opinii publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej, rada pedagogiczna może postanowić o promowaniu ucznia klasy I i II szkoły podstawowej do klasy programowo wyższej również w ciągu roku szkolnego.
        9. Uczeń może otrzymać świadectwo szkolne promocyjne lub świadectwo ukończenia szkoły z wyróżnieniem.
        10. Ustala się warunki niezbędne do uzyskania świadectwa z wyróżnieniem:
          1. uczeń powinien uzyskać w wyniku klasyfikacji rocznej średnią ocen co najmniej 4,75 oraz co najmniej bardzo dobrą ocenę z zachowania,
          2. średnia ocen obejmuje wszystkie obowiązkowe przedmioty nauczania oraz religię lub etykę.
        11. Warunki:
          1. Uczeń lub jego rodzice mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna
            z zachowania zostały ustalone niezgodnie z przepisami dotyczącymi trybu ustalenia tych ocen.
          2. Zastrzeżenia zgłasza się od dnia ustalenia rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych lub rocznej oceny klasyfikacyjnej z zachowania nie później jednak niż w terminie 2 dni roboczych od dnia zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
          3. W przypadku stwierdzenia, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna z zachowania zostały ustalone niezgodnie z przepisami dotyczącymi trybu ustalania tych ocen, dyrektor szkoły powołuje komisję, która:
            1. w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych przeprowadza sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia oraz ustala roczną ocenę klasyfikacyjną z danych zajęć edukacyjnych.
            2. w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej z zachowania – ustala roczną ocenę klasyfikacyjną z zachowania
        12. Ustalona przez komisję ocena klasyfikacyjna  z zajęć edukacyjnych oraz roczna ocena klasyfikacyjna z zachowania nie może być niższa od ustalonej wcześniej oceny.
        13. Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do sprawdzianu
          w wyznaczonym terminie może przystąpić pić do niego w terminie dodatkowym wyznaczonym przez dyrektora szkoły w uzgodnieniu z uczniem i jego rodzicami.
        14. Przepisy te stosuje się odpowiednio w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej
          z zajęć edukacyjnych ustalonej w wyniku egzaminu poprawkowego, z tym, że termin do zgłoszenia zastrzeżeń wynosi 5 dni roboczych od dnia przeprowadzenia egzaminu poprawkowego. W tym przypadku ocena ustalona przez komisję jest ostateczna.

         

        § 49

        Egzamin poprawkowy

        1. Począwszy od klasy czwartej, z wyjątkiem klasy ósmej, uczeń, który w wyniku końcowej klasyfikacji uzyskał ocenę niedostateczną z jednych zajęć edukacyjnych, może zdawać egzamin poprawkowy.
        2. W wyjątkowych przypadkach rada pedagogiczna może wyrazić zgodę na egzamin poprawkowy z dwóch zajęć edukacyjnych.
        3. Egzamin poprawkowy składa się z części pisemnej oraz ustnej z wyjątkiem egzaminu
          z plastyki, muzyki, informatyki, techniki, oraz wychowania fizycznego, z których egzamin powinien mieć przede wszystkim formę ćwiczeń praktycznych.
        4. Egzamin poprawkowy przeprowadza się w ostatnim tygodniu ferii letnich, a jego termin dyrektor wyznacza do dnia zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
        5. Egzamin poprawkowy przeprowadza komisja, w której skład wchodzą:
          1. dyrektor szkoły, albo nauczyciel wyznaczony przez dyrektora szkoły – jako przewodniczący komisji,
          2. nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne,
          3. nauczyciel prowadzący takie same lub pokrewne zajęcia edukacyjne.
        6. Nauczyciel – egzaminator może być zwolniony z udziału w pracy komisji na własną prośbę lub w innych szczególnie uzasadnionych przypadkach.  W takim przypadku dyrektor szkoły powołuje jako osobę egzaminującą innego nauczyciela prowadzącego takie same zajęcia edukacyjne, z tym że powołanie nauczyciela zatrudnionego w innej szkole następuje              w porozumieniu z dyrektorem tej szkoły.
        7. Z przeprowadzonego egzaminu poprawkowego sporządza się protokół zatwierdzający: skład komisji, termin egzaminu, pytania egzaminacyjne oraz ocenę ustaloną przez komisję. Do protokołu załącza się pisemne prace ucznia i zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia.
        8. Uczeń, który z przyczyn losowych nie przystąpił do egzaminu poprawkowego
          w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie, określonym przez dyrektora szkoły;
        9. Uczeń, który nie zdał egzaminu poprawkowego, nie otrzymuje promocji i powtarza klasę.
        10. Uwzględniając możliwości edukacyjne ucznia rada pedagogiczna może jeden raz w ciągu etapu edukacyjnego promować ucznia, który nie zdał egzaminu poprawkowego z jednych zajęć edukacyjnych.

         

        § 50

        Egzamin zewnętrzny (ósmoklasisty)

        1. Egzamin ten będzie przeprowadzany począwszy od roku szkolnego 2018/2019 w ósmej klasie szkoły podstawowej, jako obowiązkowy egzamin zewnętrzny, na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.
        2. Obejmował będzie następujące przedmioty obowiązkowe: język polski, język obcy nowożytny i matematyka oraz jeden z przedmiotów do wyboru spośród: biologii, chemii, fizyki, geografii, historii. W latach szkolnych 2018/2019, 2019/2020, 2020/2021 egzamin ósmoklasisty przeprowadzany będzie z języka polskiego, języka obcego nowożytnego
          i matematyki.
        3. Wyniki uzyskane na egzaminie ósmoklasisty ze wskazanych przedmiotów pozwolą określić poziom kompetencji uczniów kończących szkołę podstawową w kluczowych dziedzinach wiedzy, będących podstawą do podejmowania nauki na kolejnym etapie kształcenia.
        4. Uczeń lub słuchacz będzie przystępował do egzaminu ósmoklasisty z tego języka obcego nowożytnego, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych. Wyniki egzaminu ósmoklasisty będą przedstawiane w procentach i na skali centylowej,                i będą obejmować: wynik z języka polskiego, wynik z matematyki, wynik z języka obcego nowożytnego oraz od roku szkolnego 2021/2022, wynik z jednego wybranego przedmiotu spośród: historii, biologii, chemii, fizyki, geografii.
        5. Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty będzie obowiązkowe, wyniki uzyskane na tym egzaminie nie będą miały wpływu na ukończenie szkoły, będą natomiast stanowić jedno      z kryteriów rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.
        6. Pozostałe rozwiązania dotyczące organizacji i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, dotyczące m.in. warunków zwalniania ucznia z egzaminu, dostosowania warunków i form przeprowadzania egzaminu do możliwości psychofizycznych ucznia, unieważnienia egzaminu, możliwości wglądu do sprawdzonej pracy egzaminacyjnej oraz weryfikacji sumy punktów, będą analogiczne do funkcjonujących obecnie rozwiązań dotyczących egzaminu gimnazjalnego.

        § 51

        Ocenianie zachowania ucznia

         

        1. W klasach I - III ocena  zachowania jest oceną opisową.

        Ocenianie zachowania uczniów w pierwszym etapie edukacyjnym (I-III) obejmuje w szczególności bieżące obserwowanie uczniów.

        Zachowanie ucznia oceniane jest systematycznie przez cały rok szkolny i jest odnotowywane w dokumentacji szkolnej.

        Ocena śródroczna i roczna zachowania uczniów klas I – III jest oceną opisową.

        Śródroczna i roczna ocena klasyfikacyjna zachowania uwzględnia następujące obszary:

        • Stopień wywiązywania się z obowiązków określonych w statucie szkoły.
        • Postępowanie zgodne z dobrem społeczności szkolnej.
        • Dbałość o honor i tradycje szkoły.
        • Dbałość o piękno mowy ojczystej.
        • Dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych osób.
        • Godne, kulturalne zachowanie się w szkole i poza nią.
        • Okazywanie szacunku innym osobom.
        • Funkcjonowanie ucznia w środowisku szkolnym.
        • Respektowanie zasad współżycia społecznego i ogólnie przyjętych norm etycznych.

        Uczniowie klas I-III są oceniani na bieżąco z uwzględnieniem następujących kryteriów:

        • Respektowanie uwag i poleceń nauczycieli i pozostałych pracowników szkoły.
        • Praca na lekcji i podczas innych zajęć.
        • Kultura osobista i stosowanie zwrotów grzecznościowych.
        • Współpraca w grupie i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.
        • Zachowanie w czasie przerw.
        • Zachowanie podczas wycieczek, zajęć sportowych, szkolnych uroczystości, koncertów oraz na terenie szkoły (stołówka, szatnia) i na pływalni.
        • Niestosowanie agresji.
        • Stosunek do rówieśników.
        • Szanowanie książek, zeszytów i przyborów szkolnych.
        • Dbałość o ład w klasie, pozostawianie porządku w miejscu swojej pracy.
        • Przygotowanie do zajęć- posiadanie niezbędnych przyborów szkolnych.
        • Punktualność (dopuszczalne są trzy spóźnienia w półroczu).
        • Aktywność w życiu klasy i szkoły.
        • Sumienność w pełnieniu obowiązków dyżurnego.
        • Właściwe zachowanie w świetlicy.

        Informacje o zachowaniu ucznia są przekazywane rodzicom na zebraniach i potkaniach  indywidualnych.

        Ocenę zachowania ucznia ustalają wychowawcy oddziałów na podstawie własnych obserwacji, wpisanych uwag i pochwał uczniowi, po zasięgnięciu opinii u nauczycieli uczących, pracowników szkoły, uczniów oddziału.

        Przy ustalaniu oceny klasyfikacyjnej zachowania ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia lub inne dysfunkcje rozwojowe, należy uwzględnić wpływ tych zaburzeń lub dysfunkcji

        na jego zachowanie, na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego   lub   orzeczenia o potrzebie indywidualnego nauczania.

        Ocena zachowania nie może mieć wpływu na:

        • oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych,
        • promocję do klasy programowo wyższej lub ukończenie szkoły.

        Uczeń lub jego rodzice (prawni opiekunowie) mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły,  jeżeli uznają, roczna ocena klasyfikacyjna zachowania zostały ustalone niezgodnie z przepisami dotyczącymi trybu ustalania tych ocen.

        1. Zastrzeżenia zgłasza się od dnia ustalenia rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania, nie później  jednak niż w terminie 2 dni roboczych od dnia zakończenia rocznych, zajęć dydaktyczno- wychowawczych.
        2. W przypadku stwierdzenia, że roczna ocena klasyfikacyjna zachowania zostały ustalone niezgodnie z przepisami dotyczącymi trybu ustalania tych ocen, dyrektor szkoły powołuje komisję, która, ustala roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania.
        3. W skład komisji wchodzą:
        1. dyrektor szkoły albo nauczyciel wyznaczony przez dyrektora szkoły – jako przewodniczący komisji;
        2. wychowawca oddziału;
        3. nauczyciel prowadzący zajęcia edukacyjne w danym oddziale;
        4. pedagog;
        5. psycholog;
        6. przedstawiciel samorządu uczniowskiego;
        7. przedstawiciel rady rodziców.
        1. Komisja ustala roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania w terminie 5 dni od dnia zgłoszenia zastrzeżeń. Ocena jest ustalana w drodze głosowania zwykłą większością głosów. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego komisji.
        2. Ustalona przez komisję roczna ocena zachowania jest ostateczna i nie może być niższa od ustalonej wcześniej oceny.
        3. Z posiedzenia komisji sporządza się protokół zawierający w szczególności:
        1. imiona i nazwiska osób wchodzących w skład komisji;
        2. termin posiedzenia komisji;
        3. imię i nazwisko ucznia;
        4. wynik głosowania;
        5. ustaloną ocenę klasyfikacyjną zachowania wraz z uzasadnieniem.
        1. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.
        2. Na wniosek ucznia lub jego rodziców (prawnych opiekunów) dokumentacja dotycząca złożonych zastrzeżeń jest udostępniana do wglądu uczniowi i jego rodzicom (prawnym opiekunom) w obecności wychowawcy oddziału, do którego uczęszcza uczeń.
        1. W klasach IV – VIII ocenę półroczną i roczną ustala się według następującej skali:
          1. wzorowe,
          2. bardzo dobre,
          3. dobre,
          4. poprawne,
          5. nieodpowiednie,
          6. naganne.
        2. Śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne dla uczniów z upośledzeniem umysłowym
          w stopniu umiarkowanym lub znacznym są ocenami opisowymi.
        3. Przy ustalaniu oceny klasyfikacyjnej zachowania ucznia u którego stwierdzono zaburzenia lub odchylenia rozwojowe, należy uwzględnić wpływ stwierdzonych zaburzeń lub odchyleń na jego zachowanie na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego albo indywidualnego nauczania lub opinii publicznej poradni
          psychologiczno- pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej.
        4. Ocena klasyfikacyjna zachowania nie ma wpływu na oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych, promocję do klasy programowo wyższej lub ukończenie szkoły
        5. Ocena z zachowania ustalona przez wychowawcę po wcześniejszej konsultacji
          z nauczycielami i uczniami jest ostateczna.
        6. Warunki uzyskania wyższych niż przewidywane rocznych ocen z zachowania:
          1. uczniowie klas IV – VIII  mogą uzyskać wyższe o jeden stopień niż przewidywane roczne oceny z zachowania,
          2. o przewidywanych ocenach rocznych są informowani na miesiąc przed klasyfikacją. Znając kryteria oceny z zachowania i liczbę punktów już uzyskanych, mogą podjąć działania, mające na celu uzyskanie wyższej o jeden stopień niż przewidywana ocena.

         

        § 52

        Szczegółowe kryteria oceniania zachowania uczniów:

        1. Punktem wyjścia do ustalenia oceny śródrocznej i rocznej oceny zachowania jest przyznanie uczniowi 100 punktów.
        2. Oceną wyjściową z zachowania jest ocena dobra.
        3. Ocenę z zachowania stanowią punkty dodatnie i ujemne, które oblicza wychowawca klasy po uwzględnieniu pochwał i nagan Dyrektora szkoły oraz grona pedagogicznego zapisanych w indywidualnych kartach oceny z zachowania.
        4. Szczegółowe ustalenia dotyczące punktów dodatnich:

         

        L.p.

        Kryteria oceny

        Osoby oceniające

        Liczba punktów

        Częstotliwość

        1.        

        Udział w konkursach przedmiotowych i olimpiadach na szczeblu wojewódzkim (zajęcie miejsc I - III)

        nauczyciel przedmiotu

        50

        każdorazowo

        2.        

        Udział w konkursach i zawodach pozaszkolnych na szczeblu powiatowym (zajęcie miejsc I- III)

        nauczyciel przedmiotu

        30

        każdorazowo

        3.

        Udział w konkursach i zawodach pozaszkolnych na szczeblu gminnym (za zajęcie I-III miejsca)

        nauczyciel przedmiotu

        15

        każdorazowo

        4.        

        Udział w konkursach szkolnych i pozaszkolnych wymagających wkładu pracy ucznia

        nauczyciel przedmiotu

        10

        każdorazowo

        5.        

        Osiąganie bardzo dobrych wyników w nauce (4,75 i więcej)

        wychowawca

        10

        jednorazowo

        6.        

        Funkcja w szkole (aktywne działanie)

        opiekun Samorządu Uczniowskiego

        20

        jednorazowo

        7.        

        Kultura osobista

        wychowawca

        20

        jednorazowo (dopuszczalna
        1 uwaga na półrocze)

        8.        

        Funkcja w klasie (aktywne działanie)

        wychowawca

        10

        jednorazowo

        9.        

        Udział w szkolnych imprezach
        (chór, prowadzący, artyści)

        osoba odpowiedzialna za organizację

        10

        każdorazowo

        10.     

        Praca na rzecz klasy i szkoły (dbałość o wygląd klasy, gazetki klasowej)

        wychowawca i grono pedagogiczne

        5

        jednorazowo

        11.     

        Pomoc kolegom w nauce, koleżeńskość, łagodzenie konfliktów koleżeńskich

        grono pedagogiczne

        10

        jednorazowo

        12.     

        Aktywne pełnienie funkcji dyżurnego

        wychowawca

        10

        jednorazowo po zakończeniu półrocza

        13.     

        Strój galowy podczas uroczystości szkolnych, wyjazdów do teatru itp.

        wychowawca i n-le organizujący wyjazdy

        10

        jednorazowo

        16.     

        Udział w organizowaniu akcji charytatywnych

        nauczyciele organizatorzy akcji

        15

        każdorazowo

        17.     

        Brak spóźnień

        wychowawca

        10

        jednorazowo

        18.     

        Frekwencja w semestrze (max. 14 h opuszczonych)

        wychowawca

        10

        jednorazowo

        20.     

        Dodatkowe punkty przyznawane przez wychowawcę za inne pozytywne nieprzewidziane regulaminem zachowania

        wychowawca

        5

        każdorazowo

         

        1. Szczegółowe ustalenia dotyczące punktów ujemnych

        L. p.

        Kryteria oceny

        Liczba punktów

        1.      

        Posiadanie, palenie i spożywanie alkoholu, papierosów i e- papierosów

        -100

        2.      

        Posiadanie, zażywanie i rozprowadzanie narkotyków

        -100

        3.      

        Bójka

        -50

        4.      

        Kradzież

        -50

        5.      

        Podrobienie usprawiedliwienia i podpisu rodzica

        -50

        6.      

        Lekceważący stosunek do pracowników szkoły

        -20

        7

        Aroganckie zachowanie wobec nauczyciela

        -20

        8.     

        Zaczepki fizyczne

        -10

        9.     

        Wulgarne słownictwo

        -10

        10.   

        Niszczenie sprzętu i mebli

        -10

        11.   

        Opuszczenie lekcji bez usprawiedliwienia, wagarowanie

        -10

        12.   

        Ubliżanie koledze, zaczepki słowne

        -10

        13.   

        Niszczenie rzeczy kolegów i koleżanek

        -10

        14.   

        Niewykonanie poleceń nauczyciela

        -10

        15.   

        Niewywiązanie się z dobrowolnie podjętych działań

        -5

        16.   

        Niewywiązanie się z obowiązku dyżurowania

        -5

        17.   

        Przeszkadzanie na lekcji

        -5

        18.   

        Złe zachowanie na terenie szkoły i poza nią

        -5

        19     

        Zaśmiecanie otoczenia

        -5

        20.   

        Spóźnianie się na lekcje

        -5

        21.   

        Strój i wygląd niedostosowany do sytuacji szkolnej

        -5

        22.   

        Używanie telefonu komórkowego na lekcji

        -10

        23.   

        Wychodzenie poza teren szkoły

        -10

        24.   

        Niekorzystanie z szatni

        -5

        25.   

        Przynoszenie do szkoły niebezpiecznych narzędzi bez zgody nauczyciela

        -10

        26.

        Posiadanie i spożywanie napojów energetyzujących

        -20

        27.     

        Nieoddanie książek do biblioteki szkolnej na tydzień przed roczną Radą Klasyfikacyjną

        -5

        28.   

        Inne skandaliczne nieprzewidziane zachowanie ucznia-demoralizacja

        do -50

         

        1. Punkty ujemne przyznawane są za każde przewinienie.
        2. Uczeń, który jest biernym świadkiem aktów agresji i nie reaguje na nie, może być ukarany i otrzyma punkty ujemne wg uznania wychowawcy (po konsultacjach z Dyrektorem                  i Radą Pedagogiczną).
        3. Ocenę z zachowania ustala się następująco:

        Zachowanie

        liczba punktów

        Wzorowe

        250 p. i powyżej (*)

        bardzo dobre

        176 p. – 249 p.

        dobre

         100 p. – 175 p.

        poprawne

        51 p. – 99 p.

        nieodpowiednie

        1 p. – 50 p.

        naganne

        0 p. i poniżej

         

         

         

         

         

         

         

         

         

        (*)Uczeń, który uzyskał 40 punktów ujemnych lub zaniedbuje obowiązki szkolne w okresie do klasyfikacji śródrocznej lub rocznej, niezależnie od ilości zdobytych punktów dodatnich, nie może otrzymać oceny wzorowej z zachowania.

        (**) Uczeń, który świadomie podejmuje działania  przynoszące szkodę placówce bądź zagraża zdrowiu lub życiu członków społeczności szkolnej a czyny te nie są uwzględnione
        w szczegółowym kryterium oceniania zachowania ucznia otrzymuję naganę. Nagana powoduje odjęcie 100 pkt z zachowania.

        (***) Uczeń, który wykazał się szczególną odwagą i odpowiedzialnością za zdrowie
        i życie członków społeczności szkolnej oraz  mienie szkoły zasługuje na pochwałę dyrektora
        i otrzymuje dodatkowe 50 pkt. z zachowania.

        Warunki przeprowadzania egzaminów zewnętrznych określa Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dn. 25 czerwca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków
        i sposobu przeprowadzania sprawdzianu, egzaminu gimnazjalnego i matury

        Rozdział 11

        Ceremoniał szkoły

        § 53

        1. Szkoła posiada sztandar oraz ceremoniał szkoły.
        2. Sztandar używany jest podczas apeli organizowanych z okazji uroczystości i świąt państwowych oraz szkolnych takich jak:
          1. Rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego, upamiętnienie rocznicy wybuchu
            II wojny światowej;
          2. Ślubowanie klas I
          3. Święta Odzyskania Niepodległości;
          4. Rocznica Konstytucji 3 Maja;          
          5. Pożegnanie absolwentów;
          6. Podczas Mszy św. na rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego, uroczystości rocznicowych i religijnych.
        3. Opiekę nad sztandarem sprawuje samorząd uczniowski. Poczet sztandarowy wyłania się z klas najstarszych w miesiącu czerwcu każdego roku.
        4. Chorążych Pocztu Sztandarowego obowiązuje uroczysty strój: biała koszula, bluzka, granatowe spodnie, granatowa spódnica.
        5. Przekazanie sztandaru odbywa się na apelu z okazji pożegnania absolwentów szkoły.
        6. Symbole narodowe – godło, flaga, hymn państwowy
          1. flagami dekorujemy szkołę z okazji świąt i rocznic państwowych oraz ważnych świąt szkolnych np. Święto Patrona, Rocznica Konstytucji 3 Maja i inne,
          2. w czasie żałoby narodowej zawieszamy flagi państwowe z czarną wstęgą, przed budynkiem szkoły,
          3. godło wisi w każdym pomieszczeniu szkoły,
          4. w każdej sali znajduje się krzyż zawieszony na ścianie obok godła państwowego.

         

        CEREMONIAŁ UROCZYSTOŚCI ROZPOCZĘCIA ROKU SZKOLNEGO

        Szczegółowy przebieg uroczystości ślubowania uczniów klasy I

        Czynności wstępne:

        - spotkanie rodziców uczniów klasy I, ustalenie terminu ślubowania,

        - przygotowanie zaproszeń,

        - przygotowanie części artystycznej przez uczniów klasy I,

        - przygotowanie sali i dekoracji

        Część oficjalna:

        - zbiórka pierwszaków przed szkołą wraz z kolegami ze starszych klas,

        - powitanie przez dyrektora,

        - przemarsz dzieci do parku szkolnego,

        - zasadzenie pamiątkowego krzewu,

        - powrót do sali szkolnej,

        - ustawienie dzieci,

        - wejście pocztu sztandarowego: Szkoła powstań! Baczność! Sztandar wprowadzić!

        - odśpiewanie hymnu państwowego: Do hymnu! Po hymnie! Spocznij, proszę usiąść!

        - przemówienie dyrektora szkoły,

        - przemówienie wychowawcy,

        - przemówienia zaproszonych gości,

        - glos przedstawiciela Samorządu Uczniowskiego,

        - złożenie przyrzeczenia przez uczniów klasy I:

        Szkoła powstań! Uczniowie klasy I do ślubowania wystąp! Baczność! Do ślubowania! 

         

         

        Rota ślubowania

        Jestem małym Polakiem, uczę się w polskiej szkole.

        W obecności dyrekcji, nauczycieli i rodziców, koleżanek i kolegów:

        Przyrzekam uczyć się pilnie,

        Przyrzekam szanować wszystkich, którzy pracują w szkole, po to,

        Aby nam było w niej dobrze.

        Będę się starał, być dobrym kolegą,

        Będę przyjacielem zwierząt i roślin.

        Chcę swoją nauką i zachowaniem, sprawiać radość rodzicom

        Oraz swojej Ojczyźnie- Polsce!

         

        - komenda: Po ślubowaniu! Uczniowie klasy I  po ślubowaniu wstąp!

        - dyrektor mianuje dzieci na uczniów klasy I, ……….. mianuję Cię na ucznia klasy I Szkoły Podstawowej w Świętem, gratuluję!

        - wręczenie upominków przygotowanych przez Radę Rodziców,

        - wyprowadzenie pocztu sztandarowego: Proszę o powstanie! Baczność! Sztandar wyprowadzić! Spocznij, proszę usiąść!

        - część artystyczna w wykonaniu klasy I.

         

        Zakończenie roku szkolnego- pożegnanie absolwentów.

        Czynności wstępne:

        - spotkanie rodziców uczniów klasy VIII,

         - przygotowanie zaproszeń,

        - przygotowanie części artystycznej przez uczniów klasy VIII,

        - przygotowanie sali i dekoracji.

        Część oficjalna:

        - powitanie przez dyrektora,

        - wejście pocztu sztandarowego, Szkoła powstań! Baczność! Poczet wprowadzić!

        - przekazanie sztandaru, chorąży mówi:

        Przekazujemy Wam Sztandar Szkoły Podstawowej w Świętem. Noście go z dumą i honorem. Otaczajcie opieką i godnie reprezentujcie naszą szkołę.

        - chorąży nowego pocztu odpowiada:

        Przyjmujemy od Was sztandar szkoły. Będziemy dbać o niego. Sumiennie wypełniać swoje obowiązki i godnie reprezentować naszą szkołę.

        - odśpiewanie hymnu państwowego: Do hymnu! Po hymnie! Spocznij, proszę usiąść!

        - przemówienie dyrektora szkoły,

        - przemówienie wychowawcy,

        - przemówienie zaproszonych gości,

        - głos przedstawiciela Samorządu Uczniowskiego i przedstawiciela klasy VII,

        - złożenie przyrzeczenia przez absolwentów:

        Przyrzeczenie absolwentów Szkoły Podstawowej w Świętem

        Opuszczając Szkołę Podstawową w Świętem

        Dziękuję wszystkim nauczycielom i wychowawcom

        Za trud włożony w moje wychowanie i wykształcenie.

        Przyrzekam:

        Godnie reprezentować imię szkoły,

        Pracować nad doskonaleniem własnego charakteru,

        Dążyć do zdobywania nowych wiadomości i umiejętności.

        Przyrzekam, że nauka, której podstawy zdobyłem w tej szkole,

        Będzie służyła dobru Ojczyzny.

         

        - wręczenie świadectw ukończenia klasy VIII, zaświadczeń OKE i nagród

        - wręczenie świadectw z wyróżnieniem i nagród pozostałym uczniom,

        - wręczenie dyplomów i nagród przedszkolakom,

        - wyjście pocztu sztandarowego: Szkoła powstań! Baczność! Poczet sztandarowy wyprowadzić!

        - część artystyczna.

        Rozdział 12

        Postanowienia końcowe

         

        §54

        1. Zmiany w statucie, jak też decyzje o likwidacji szkoły należą do kompetencji Prowadzącego Szkołę.
        2. Decyzję o likwidacji szkoły podejmuje Organ Prowadzący.
        3. O decyzji dotyczącej likwidacji szkoły, Prowadzący Szkołę zobowiązany jest zawiadomić rodziców uczniów, kuratora oświaty oraz gminę, na której terenie znajduje się szkoła – najpóźniej na 6 miesięcy przed likwidacją, która może mieć miejsce wyłącznie z końcem roku szkolnego.
        4. Szkoła może prowadzić działalność w oparciu o niepełną strukturę klas szkolnych.
        5. Niniejszy statut obowiązuje od dnia 1 września 2017roku.
        6. Statut jest opublikowany na stronach internetowych szkoły oraz w wersji papierowej do wglądu w gabinecie dyrektora szkoły.

         

         

        Nowelizacja Statutu Szkoły Podstawowej w Świętem w dniu 26 września 2019 roku.