•           STOWARZYSZENIE KULTURALNO-OŚWIATOWE

NA RZECZ ROZWOJU WSI ŚWIĘTE I OKOLIC

Stowarzyszenie liczy obecnie 26 członków i ich rodzin oraz sympatyków. Ludzie ci wybrali swój Zarząd i działają na terenie Gminy Koneck. Celem Stowarzyszenia nie jest osiąganie zysków, lecz działalność na rzecz szeroko rozumianego interesu społecznego. Stowarzyszenie powstało 29 kwietnia 2001r., na fali niezadowolenia z zamknięcia Szkoły Podstawowej w Świętem. Nasza walka o utrzymanie szkoły w Świętem, nagłośniona także przez prasę i telewizję regionalną, od sześciu lat owocuje możliwością kształcenia naszych dzieci w najkorzystniejszych dla nich warunkach. Działamy na rzecz Szkoły Podstawowej w Świętem, a także na rzecz rozwoju kultury i oświaty w naszej wsi i okolicy. Sukcesywnie remontujemy budynek szkolny, czynimy starania o wyposażenie szkoły w najkorzystniejsze pomoce naukowe, organizujemy zajęcia pozalekcyjne. Organizujemy imprezy integracyjne dla naszych mieszkańców i okolicznych wsi. Są to:

- Festyn „Dzień Rodziny” – mający na celu umocnienie więzi rodzinnych,

- „Festiwal Strachów na Wróble” – kultywujący stare tradycje regionalne i religijne.

Przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej zorganizowaliśmy trzy spotkania dla rolników i mieszkańców przybliżające tą tematykę. Wspieramy przedsięwzięcia związane z rozwojem kultury fizycznej i turystyki. Są to: zawody, wycieczki itp. Angażujemy dzieci i mieszkańców w akcję „Sprzątania świata”. W roku 2002 realizowaliśmy projekt „Świetlicowa bułeczka” finansowany przez Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej w Toruniu. W 2003r., projekt „Pożyteczne ferie” oraz w 2004r., „Wiejskie Straszydło” w ramach programu Kultura Bliska Fundacji Wspomagania Wsi. Braliśmy udział w Forach Federacji Inicjatyw Oświatowych w Warszawie dla szkół działających w ramach programu „Mała Szkoła”. W 2003r., uczestniczyliśmy w wymianie międzynarodowej w programie Leonardo da Vinci. Braliśmy udział w programie liderzy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz „Małe Przedszkole w każdej wsi” Federacji Inicjatyw Oświatowych. Wygraliśmy projekt „Mini Przedszkole w Świętem”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Przeprowadziliśmy projekt dla bezrobotnych "Przydasz się". Obecnie prowadzimy nowy projekt  "Bajkowy zakątek".

Współpracujemy z:

• Federacją Inicjatyw Oświatowych,
        • Starostwem Powiatowym ,
        • GKRPA w Konecku ,
        • Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej,
        • Regionalnym OPSO w Toruniu,
        • Urzędem Marszałkowskim w Toruniu,

Źródłem finansowania Stowarzyszenia były i są nadal wyłącznie dotacja oświatowa otrzymywana z MEN, poprzez Gminę. Są też skromne darowizny od osób prywatnych. W roku 2004 przeszliśmy pozytywnie audyt finansów Stowarzyszenia i Szkoły, przeprowadzony przez biegłego rewidenta.

Obecnie władzami Stowarzyszenia są: Zarząd i Komisja Rewizyjna

Skład Zarządu:

• Prezes - Renata Borkowska,
        • Wiceprezes – Kamila Bernaciak,
        • Członek Zarządu - Agnieszka Słowińska,
        • Członek Zarządu - Beata Rosińska
        • Członek Zarządu - Emilia Szczesna,

Komisja Rewizyjna:

Przewodnicząca - Kamila Kopaczyk,

Członek Komisji - Agnieszka Zalesiak,

Sekretarz - Anna Adamska-Golenia,

Adres Stowarzyszenia: