• HISTORIA SZKOŁY W ŚWIĘTEM

Pierwsza szkoła w Świętem czynna była parę lat od 1897 do 1905r., w prywatnych domach mieszkańców Świętego. Budynek szkoły wybudowano w 1927r., a zmodernizowano go w latach sześćdziesiątych. Do Szkoły Powszechnej 5 klasowej stopnia II do 1939r uczęszczało ponad 200 uczniów. Od 1 września 1939r., do 18 stycznia 1945r., dzieci polskie miały wstęp do szkoły zamknięty. W szkole uczyły się tylko niemieckie dzieci. 8 marca 1945r., nauczyciele powrócili z wygnania i zastali szkołę w okropnym stanie. Niemcy zniszczyli sprzęt szkolny z braku drewna rąbano i palono meble szkolne, płot oraz podłogi w klasach. W roku 1946 zapisanych było do szkoły 385 uczniów w tym czasie szkoła liczyła 6 klas i 7 kompletów. Szkoła nie posiadała sali gimnastycznej, dlatego też w tym czasie postanowiono kupić dla szkoły barak  z poniemieckiego osiedla. Pierwsze lata funkcjonowania szkoły po zniszczeniach wojennych były trudne. Duża liczba uczniów i 4 lub 5 nauczycieli, którzy pracując ofiarnie realizowali program nauczania, prowadzili kółka zainteresowań, organizowali  imprezy szkolne, wycieczki, przygotowywali uczniów do występów w powiecie i województwie, razem z rodzicami dbali o wygląd szkoły, obejścia i parku wokół szkoły. W kronice szkolnej są piękne zapisy o choince w 1956 roku, kiedy to dzieci w prezencie otrzymały ubranka, buciki, fartuszki, ciepłe koszulki i książki. Przez te wszystkie lata ze szkołą związani byli wspaniali ludzie: nauczyciele, rodzice, uczniowie i mieszkańcy.

Od roku szkolnego 1958/59 kierownikiem szkoły jest pani Gołębiewska Kazimiera. Życie szkoły związane było z wydarzeniami w kraju oraz życiem mieszkańców wsi. I tak odświeżano klasy, wyposażono w nowe ławki, wzbogacano bibliotekę, młodzież szkolną regularnie badała ekipa lekarska, zbierano pieniądze na odbudowę stolicy oraz spalonych gospodarstw rolnych. W 1967 roku rozpoczęto przebudowę szkoły. Dobudowano piętro i nowy dach. Od 1983 r. szkołą kieruje pani Gronkowska Małgorzata z mężem. W 1991 r. dyrektorem szkoły zostaje pani Anna Garmada. 28 lutego 2001 roku Rada Gminy Koneck podejmuje uchwałę o likwidacji Szkoły Podstawowej w Świętem ze względów ekonomicznych.

Od 1 września 2001 roku Niepubliczną Szkołę Podstawową w Świętem prowadzi Stowarzyszenia rodziców, którzy nie zgodzili się z decyzją o zamknięciu szkoły z tak bogatymi tradycjami.