PROGRAM
WYCHOWAWCZO - PROFILAKTYCZNY
„W wychowaniu chodzi właśnie o to,
ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem
o to, ażeby bardziej był, a nie tylko więcej miał,
aby więc poprzez wszystko, co ma, co posiada,
umiał bardziej i pełniej być człowiekiem,
to znaczy, ażeby również
umiał bardziej być nie tylko z drugimi, ale i dla drugich”
Jan Paweł II
PROGRAM WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNY
SZKOŁY PODSTAWOWEJ ŚWIĘTEM
Podstawa prawna:
- art.26, 84 ust. 2 pkt; ust. 3 ustawy z 14 grudnia 2016r. Prawo Oświatowe (Dz. U z 11 stycznia 2017r. poz.59,
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły i stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz.U. z 2017 r. poz. 356).
- WSTĘP:
Wychowanie dzieci i młodzieży to bardzo trudne i odpowiedzialne zadanie. Nikt nie potrafi podać gotowej recepty, jak wychować młodego człowieka, by stał się mądrym, obywatelem swojego kraju. W procesie wychowania najważniejsi są rodzice. To od nich zależy, jakie wartości chcą pielęgnować w swoim dziecku, jakie ukształtować postawy, by móc wychować dobrego człowieka. Ważne jest to, by jemu było dobrze w środowisku, w którym będzie żył, ale także by innym było dobrze z nim.
Dziecko trafia do szkoły i tutaj bardzo ważne jest wychowanie, za które odpowiadają nauczyciele. W myśl zapisów podstawy programowej:
„Działalność edukacyjna szkoły określona jest przez:
- Szkolny zestaw programów nauczania;
- Program wychowawczo-profilaktyczny szkoły.”
Szkolny zestaw programów nauczania oraz Program wychowawczo-profilaktyczny szkoły tworzą spójną całość i muszą uwzględniać wszystkie wymagania opisane w podstawie programowej. Ich przygotowanie i realizacja są zadaniem każdego wychowawcy i nauczyciela, ale także rodziców, których rola jest niezwykle istotna w procesie tworzenia programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły.
Wychowanie w myśl W. Okonia(Słownik Pedagogiczny, Warszawa, 2001r., wyd. Akademickie Żak, s. 445) to: „świadomie organizowana działalność społeczna, oparta na stosunku wychowawczym między wychowankiem, a wychowawcą, której celem jest wywoływanie zamierzonych zmian w osobowości wychowanka”.
Profilaktyka ma na celu promocję zdrowego stylu życia, opóźnienie wieku inicjacji, a przez to zapobieganie lub zmniejszenie zasięgu zachowań ryzykownych. Według M. Bańko (Słownik Języka Polskiego) „Słowo profilaktyka łączy się z nazwami chorób i innych niepożądanych zjawisk, którym działania profilaktyczne mają zapobiegać, np. profilaktyka depresji, profilaktyka przestępczości”. Profilaktyka jest zatem procesem wspomagania człowieka w radzeniu sobie z trudnościami zagrażającymi prawidłowemu rozwojowi, jednocześnie działania profilaktyczne mają ograniczać i likwidować czynniki zaburzające ten rozwój.
Zarówno profilaktyka jak i wychowanie stanowią nieodłączną, integralną całość, dzięki którym kształtuje się osobowość młodego człowieka.
Program wychowawczo-profilaktyczny został dostosowany do potrzeb rozwojowych uczniów, poprzedzony diagnozą tych potrzeb. Ważne są również treści, które wynikają z potrzeb lokalnego środowiska. Najważniejszą kwestią jest poczucie bezpieczeństwa, stworzenie klimatu, który będzie sprzyjał nauce i pracy. Istotą programu jest dążenie do ukształtowania postaw uczniów, które cechuje: kultura osobista, odpowiedzialność, kreatywność, empatia, koleżeństwo, szacunek do drugiego człowieka, komunikatywność.
Program obejmuje treści i działania zarówno o charakterze wychowawczym jak i profilaktycznym, skierowane do uczniów, nauczycieli i rodziców.
Podstawą do planowania działań profilaktycznych, wychowawczych, edukacyjnych i informacyjnych jest diagnoza, na podstawie której dokonano oceny sytuacji wychowawczo- profilaktycznej. Diagnoza powinna opierać się na wnioskach z ewaluacji programu wychowawczo-profilaktycznego z ubiegłego roku, ale z uwagi na trwającą pandemię nie dokonano ewaluacji programu. Dokonano natomiast diagnozę środowiska wychowawczego w poszczególnych klasach:
- wnioski z obserwacji dokonanych przez nauczycieli i wychowawców;
- przeprowadzać z uczniami rozmowy nt bezpieczeństwa w szkole, promować zasady bezpieczeństwa,
- motywować uczniów do nauki, rozwijania pasji i zainteresowań, pracy wolontariackiej,
- promować zdrowe nawyki żywieniowe i uczyć higieny umysłu,
- wzmacniać pozytywne zachowania,
- potrzeba wspólnej integracji,
- potrzeba rywalizacji,
- tolerancja dla inności,
- prezentować skutki korzystania z środków uzależniających- papierosy, alkohol, narkotyki,
- rozmawiać o skutkach i konsekwencjach niewłaściwego zachowania ( agresja słowna i fizyczna)
- analizie występujących w szkole problemów:
- niska znajomość zwrotów grzecznościowych i zasad dobrego wychowania,
- siłowe rozwiązywanie konfliktów,
- słabe panowanie nad emocjami,
- niewłaściwe spędzanie czasu wolnego,
- niewłaściwe gospodarowanie czasem wolnym,
- brak motywacji do nauki,
- słabe zaangażowanie w zajęcia dodatkowe,
- niskie poczucie własnej wartości,
- ZAŁOŻENIA PROGRAMOWE, CELE PROGRAMU
- Opracowując program wychowawczo-profilaktyczny uwzględniono:
- Aktualne przepisy prawa oświatowego;
- Diagnozę potrzeb w zakresie niwelowania problemów wychowawczych przeprowadzoną wśród uczniów, rodziców, nauczycieli;
- Analizę środowiska lokalnego, jego potrzeb i sytuacji;
- Badania w zakresie zagrożeń uzależnieniami w szkole i środowisku lokalnym;
- Dotychczasowe doświadczenia szkoły w zakresie działań wychowawczo-profilaktycznych.
- CELE PROGRAMU WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNEGO:
- Kształtowanie poczucia tożsamości narodowej, regionalnej, lokalnej i szkolnej;
- Kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania, komunikowania się z innymi osobami, w tym z rówieśnikami i osobami dorosłymi;
- Rozwijanie umiejętności współpracy w grupie, respektowania przyjętych zasad i norm społecznych;
- Poznawanie zagrożeń współczesnego świata oraz sposobów reagowania na te zagrożenia;
- Upowszechnianie czytelnictwa, rozbudzanie potrzeby poszukiwania wiedzy z różnych źródeł;
- Przygotowanie do odbioru dóbr kultury;
- Kształtowanie nawyków zdrowotnych i higienicznych, rozwijanie umiejętności dokonywania wyborów zachowania chroniącego zdrowia swoje i innych, dbałość o prawidłowe odżywianie, motywowanie do prowadzenia zdrowego trybu życia;
- Unikanie sytuacji zagrażających ludzkiemu zdrowiu i życiu, profilaktyka zachowań ryzykownych i profilaktyka uzależnień;
- Wspomaganie, w miarę posiadanych zasobów, wszechstronnego i harmonijnego rozwoju ucznia, z uwzględnieniem jego indywidualnej sytuacji;
- Dbałość o rozwój fizyczny, promowanie sprawności fizycznej, turystyki, krajoznawstwa, uprawiania różnych dyscyplin sportu.
- MISJA I WIZJA SZKOŁY
- WIZJA SZKOŁY
Nasza szkoła jest szkołą życzliwą i przyjazną uczniowi. Cechują ją otwartość na problemy uczniów i nowoczesność. Istotna jest współpraca z rodzicami i zaangażowanie ich w życie szkoły. Dbamy o bezpieczeństwo i stwarzamy optymalne warunki dla rozwoju naszych uczniów. Kształtujemy postawy oparte na szacunku dla drugiego człowieka. Rozwijamy i utrwalamy wiedzę o dziedzictwie kulturowym naszej małej Ojczyzny, naszego kraju i Europy. Dbamy, by nasi uczniowie byli otwarci na współczesne zdobycze cywilizacyjne, jednocześnie znając ich zagrożenia. Uczymy dbać o środowisko naturalne.
- MISJA SZKOŁY
„Powrócisz tutaj po latach, bo tutaj się zawsze powraca, bo u nas tak pięknie się splata nauka zabawa i praca ”.
Oferujemy naszym uczniom dobre warunki lokalowe i wyposażenie, które pozwolą na wszechstronny rozwój. Wzbogacamy i modyfikujemy, według potrzeb uczniów, ofertę szkoły: koła zainteresowań, koła przedmiotowe, chór szkolny, opiekę psychologiczno-pedagogiczną. Nauczyciele dokładają wszelkich starań, by nasi uczniowie kształtowali postawy zarówno moralne jak i obywatelskie. Stwarzamy warunki do twórczej i aktywnej działalności uczniowskiej, zachęcamy i motywujemy naszych podopiecznych do osiągania sukcesów. Rozbudzamy szacunek do nauki i poszukiwania wiedzy z różnych źródeł. Szkoła zachęca do działań nieszablonowych, zespołowych i twórczych. Dbamy o jak najlepszą atmosferę w pracy i nauce. Przygotowujemy uczniów do radzenia sobie w życiu, poprzez pokonywanie trudności i rozwiązywanie problemów. Uczymy tolerancji, poczucia sprawiedliwości, uczciwości i szacunku dla ludzi.
- SYLWETKA ABSOWENTA
- Uczeń naszej szkoły zna, wie, umie, potrafi, jest …..(postawy):
- Wie, że zdobywanie wiedzy i umiejętności jest kluczem do własnego sukcesu;
- Zna własne wartości i kieruje się nimi w dokonywaniu wyborów;
- Posiada umiejętności wykorzystania wiedzy w otaczającym świecie;
- Umie porozumiewać się w języku obcym w codziennych sytuacjach i rozumie potrzebę doskonalenia kompetencji językowych;
- Pozyskuje wiedzę z różnych źródeł informacji i kultury;
- Ma poczucie własnej wartości, jest asertywny;
- Posługuje się na poziomie podstawowym i rozszerzonym technologią informacyjną;
- Jest przygotowany do kontynuowania nauki w szkole ponadpodstawowej;
- Dba o bezpieczeństwo i zdrowie swoje i innych;
- Utożsamia się ze swoją małą i dużą Ojczyzną;
- Jest przygotowany do odbioru różnych dóbr kultury;
- Ma poczucie tożsamości europejskiej;
- Jest otwarty, dociekliwy, przedsiębiorczy, dąży z uporem do celu;
- Okazuje szacunek i życzliwość wszystkim ludziom;
- Potrafi współpracować w grupie;
- Rozumie potrzebę ochrony środowiska naturalnego;
- Kieruje się w życiu uczciwością, sumiennością i tolerancją, jest empatyczny.
- ZADANIA POSZCZEGÓLNYCH UCZESTNIKÓW PROGRAMU
Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za prawidłowy rozwój naszych wychowanków. Prawidłowo przebiegający proces wychowawczy wymaga zaangażowania uczniów, nauczycieli, wychowawców i rodziców. Poniżej proponowane zadania dla poszczególnych uczestników programu:
- Uczniowie:
- przestrzegają statutowych praw i obowiązków ucznia;
- angażują się w życie szkoły;
- przestrzegają zasad współżycia społecznego i szkolnego;
- przestrzegają szkolnych procedur i regulaminów;
- akceptują innych uczniów, szanują ich prawa, stają w obronie słabszych
i pokrzywdzonych; - wyrażają opinie na temat kar i nagród przyznawanych uczniom;
- uczą się samodzielności i odpowiadania za własne decyzje i zachowania;
- prowadzą zdrowy tryb życia, dbają o własne i innych zdrowie i życie;
- uczestniczą w opiniowaniu dokumentów szkolnych (Statut Szkoły, Szkolny Program wychowawczo-profilaktyczny);
- szanują narodowe i regionalne tradycje oraz obyczaje.
- Nauczyciele:
- realizują założenia programu wychowawczo-profilaktycznego;
- współtworzą atmosferę życzliwości, zrozumienia, szacunku dla innych;
- stanowią autorytet moralny oraz autorytet kompetencji, merytorycznego przygotowania do wykonywania swojej pracy pedagogicznej;
- oddziałują wychowawczo na uczniów, niezależnie od wykonywanej pracy dydaktycznej;
- odpowiadają za bezpieczeństwo, zdrowie i życie uczniów podczas ich pobytu
w szkole oraz podczas wyjazdów i wycieczek szkolnych; - udzielają pomocy, wskazówek, porad w sytuacji niepowodzeń szkolnych;
- starają się wzbudzać zaufanie, interesować się problemami młodzieży;
- zauważają zainteresowania, pasje i talenty uczniowskie, wspierają rozwój uczniów;
- inspirują uczniów do twórczych poszukiwań, kreatywności, aktywności
i samodzielności; - wspólnie z dyrektorem zabiegają o różne formy pomocy wychowawczej i materialnej dla uczniów, dostosowują wymagania edukacyjne do specyficznych potrzeb ucznia;
- wychowują dzieci i młodzież w poczuciu przynależności regionalnej i narodowej;
- reagują na wszelkie przejawy dyskryminacji, przemocy, nietolerancji i innych zachowań ryzykownych;
- dbają o rozwój kulturalny młodych ludzi, zachęcają do czytelnictwa.
- Rodzice:
- wychowują swoje dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami i wartościami;
- znają i akceptują program wychowawczo-profilaktyczny;
- wspierają nauczycieli w realizacji zamierzeń programu wychowawczo-profilaktycznego;
- wspierają swoje dzieci w rozwijaniu talentów i zainteresowań;
- dbają o aktywne formy wypoczynku dla swoich dzieci;
- dbają o prawidłowe, zdrowe odżywianie dzieci, promują zdrowy tryb życia;
- aktywnie uczestniczą w życiu szkoły;
- wspierają nauczycieli w realizowaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla swoich dzieci.
- Wychowawcy:
- wspierają rodziców w procesie wychowania;
- dbają o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży;
- wspierają samodzielność uczniów;
- opracowują i realizują program wychowawczo-profilaktyczny;
- wnioskują o objęcie ucznia pomocą psychologiczno-pedagogiczną;
- podejmują działania w przypadkach stosowanej przemocy wobec dzieci
i młodzieży; - współpracują ze specjalistami, sądem rodzinnym, policją;
- koordynują działania wychowawcze i profilaktyczne w klasie;
- informują rodziców o proponowanych formach pomocy psychologiczno-pedagogicznej;
- współpracują z rodzicami uczniów we wszystkich sprawach wychowawczych
i profilaktycznych. - diagnozują sytuacje wychowawcze w klasach w celu rozwiązywania problemów;
- diagnozują sytuacje indywidualne uczniów w celu rozpoznania problemów uczniów m) udzielają pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formach odpowiednich do rozpoznanych potrzeb.
- TREŚCI I ZADANIA PROGRAMU WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNEGO
Lp.
Zadania szkoły
Cele
Formy i sposoby realizacji zadań
Termin realizacji/ kto?
1
Zapoznanie uczniów każdej klasy ze Statutem Szkoły, Programem wychowawczo-profilaktycznym, i regulaminami
Skrzynka sygnałów i ciekawych pomysłów
Ustalenie zasad współżycia w grupie, ustalenie i przestrzeganie powszechnie stosowanych norm społecznych.
Informowanie o niepokojących sygnałach i ciekawych rozwiązaniach
- przedstawienie dokumentów szkoły podczas lekcji wychowawczych
- omówienie zasad współżycia społecznego podczas spotkań klasowych
- udostępnienie Skrzynki Sygnałów i ciekawych pomysłów
Wrzesień/ nauczyciele wychowawcy
2
Rozwijanie i kształtowanie tolerancji wobec inności
Kształtowanie właściwych postaw w stosunku do osób niepełnosprawnych, starszych i odmiennych kulturowo.
- organizowanie spotkań z osobami niepełnosprawnymi
- organizowanie uroczystości i imprez promujących tolerancję wobec inności
Październik – grudzień/ wychowawcy, dyrekcja
3
Promowanie zdrowego trybu życia
Uzmysłowienie szkodliwości spożywania alkoholu, palenia papierosów, zażywania narkotyków i dopalaczy.
Właściwe odżywianie, rola i znaczenie sportu w życiu człowieka.
- zajęcia profilaktyczne, spotkania z policjantem, lekarzem, psychologiem,
- spotkania z pielęgniarką, dietetykiem
- organizowanie wystaw, prezentacji przedstawień profilaktycznych
Grudzień- luty. Wychowawcy, pielęgniarka, psycholog,
4
Przygotowanie uczniów do świadomego, aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym
Rozwijanie samorządności uczniów.
Uczenie zasad demokracji.
- udział w pracach Samorządu Szkolnego i klasowego -udział uczniów w procesie planowania pracy klasy, szkoły - reprezentowanie szkoły w czasie uroczystości lokalnych - spotkanie z seniorami z okazji Dnia Babci i Dziadka, - zapraszanie do szkoły i spotkania z osobami starszymi.
Wrzesień, według kalendarza imprez i uroczystości/ wychowawcy, opiekun SU, Samorząd Uczniowski
5
Udział uczniów w konkursach, zawodach sportowych i innych formach prezentacji własnych umiejętności, wiedzy
Promowanie zainteresowań i pasji uczniowskich.
- organizowanie konkursów szkolnych i międzyszkolnych, organizowanie zawodów sportowych, prezentacja projektów edukacyjnych na forum szkoły, organizowanie wystaw prac uczniowskich
Cały rok/ nauczyciele
6
Działania wolontariatu, akcje charytatywne
Rozwijanie empatii, zrozumienia, potrzeby pomagania innym.
- organizowania pracy wolontariatu, nawiązywanie współpracy ze Stowarzyszeniami, Fundacjami i organizacjami działającym na rzecz pomocy innym
Cały rok/ Wolontariusze, Samorząd Uczniowski, wychowawcy
7
Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych uczniów.
Rozwijanie potrzeby czytania, kształtowanie umiejętności wyboru ciekawych książek i publikacji.
- konkursy pięknego czytania w kl.1-3 i4-8 - prezentowanie najciekawszych pozycji czytelniczych dla dzieci i młodzieży - spotkania z autorami książek dla dzieci i młodzieży
Październik – marzec/nauczyciel biblioteki, wychowawcy dyrekcja.
8
Dążenie do osiągnięcia jak najwyższego poziomu kultury osobistej
Budowanie systemu wartości, opartego na rozpoznawaniu dobra i zła, wdrażanie do rozmawiania, sztuki kompromisu.
- prowadzenie lekcji wychowawczych prezentujących autorytety moralne, prezentacja wartościowych filmów - organizowanie konkursów promujących właściwe zachowania np. Konkurs na Damę i Dżentelmena.
Cały rok/ nauczyciele, wychowawcy
9
Rozwijanie zachowań asertywnych i empatycznych
Ćwiczenie prawidłowych postaw i zachowań uczniów w grupie rówieśniczej: uszanowanie zdania innych, obrona własnego zdania; umiejętność odmowy w przypadku niewłaściwych propozycji, dokonywanie trafnych wyborów. Rozwijanie umiejętności słuchania i zabierania głosu. Przeciwdziałanie przejawom niedostosowania społecznego.
- realizacja wybranych programów profilaktycznych,
- nawiązywanie współpracy z policją, poradnią psychologiczno-pedagogiczną, sądem rodzinnym, poradniami rodzinnymi
Cały rok/ wychowawcy, nauczyciele,
10
Wspólne działania szkoły i rodziców w zakresie realizacji programu wychowawczo-profilaktycznego
Precyzowanie wymagań stawianych uczniom, dotyczących pożądanych przez Szkołę zachowań, które zapewnią utrzymanie ładu społecznego i bezpieczeństwa uczniów.
Poruszanie na zebraniach z rodzicami tematów z zakresu wychowania, adekwatnych do problemów klasowych.
- działania nauczycieli, dyrekcji i pracowników szkoły mające na celu bezpieczeństwo uczniów: dyżury nauczycieli, opracowywanie procedur
i reagowania w sytuacjach zagrażających życiu
i bezpieczeństwu uczniów. - angażowanie rodziców do uczestnictwa
i współorganizowania uroczystości i wyjazdów klasowych, szkolnych. - udział rodziców w ewaluacji działań szkoły odnośnie: *skuteczności realizowanych zadań edukacyjnych i wychowawczych, *wewnątrzszkolnego systemu oceniania * zaangażowanie rodziców do pracy przy realizacji zamierzeń wychowawczych - udział rodziców w tworzeniu Programu wychowawczo-profilaktycznego - udział w uroczystościach i imprezach szkolnych, klasowych - współpraca z rodzicami w planowaniu działań wychowawczych oraz pomoc w rozwiązywaniu problemów dziecka - przekazanie rodzicom informacji na temat praw i obowiązków ucznia i metod oddziaływań wychowawczych - uświadomienie szkodliwości nadopiekuńczej postawy, liberalnego wychowania itp. - nagradzanie rodziców wyróżnieniami i dyplomami za pracę na rzecz szkołyCały rok/ wychowawcy, rodzice, dyrekcja.
11
Kształtowanie poczucia przynależności do rodziny, grupy rówieśniczej i wspólnoty narodowej oraz postawy patriotycznej, miłości do Ojczyzny, kultywowania tradycji
Wychowanie do wartości
Rozwijanie uczuć patriotycznych i przynależności do kraju i „małej Ojczyzny”.
Wzbogacanie wiedzy
uczniów na temat wartości
oraz określanie ich znaczenia
w życiu codziennym.Włączanie dzieci i młodzieży do podejmowania działań na rzecz szkoły i środowiska.
- doskonalenie znajomości hymnu państwowego - uczestnictwo
w uroczystościach patriotycznych, dbałość
o właściwe zachowanie - dbanie o odpowiedni strój
w czasie świąt szkolnych, akademii, - prowadzenie strony internetowej szkoły, opieka nad miejscami pamięci narodowej, pamięć o poległych w czasie II wojny światowejCały rok/ wychowawcy, nauczyciele,
12
Kształtowanie zachowań sprzyjających zdrowiu
Kształtowanie nawyku dbania o własne zdrowie. Zwracanie uwagi na utrzymanie higieny ciała. Dbanie o schludny wygląd zewnętrzny. Wpajanie zdrowego stylu życia, odżywiania i wypoczynku. Umiejętne zagospodarowanie czasu wolnego. Kształtowanie sprawności fizycznej. Zachowanie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach i ulicach ze szczególnym zwróceniem uwagi na bezpieczną drogę do szkoły.
- ustalenie tematów zajęć lekcji wychowawczych, realizujących edukację zdrowotną.
- pogadanki na temat organizowania czynnego wypoczynku w czasie wolnym, organizacja konkursów dotyczące zdrowego stylu życia. - prowadzenie zajęć wychowania komunikacyjnego.
- spotkanie z policjantem
Cały rok/ pielęgniarka, wychowawcy, nauczyciele
13
Rozwijanie i kształtowanie edukacji ekologicznej
Przybliżenie uczniom problematyki konieczności ochrony środowiska naturalnego. Ukazanie wpływu codziennych czynności i zachowań na stan środowiska naturalnego. Uwrażliwienie na związek degradacji środowiska ze zdrowiem człowieka. Wskazanie na sposoby dbania o przyrodę ożywioną i nieożywioną.
- udział w akcjach np.: Sprzątanie Świata, Dzień Ziemi, zbiórka surowców wtórnych, segregacja odpadów, udział uczniów w konkursach ekologicznych
- organizowanie zajęć w terenie.
- pogadanki tematyczne
Październik, kwiecień/ nauczyciel przyrody, biologii, wychowawcy
PRZECIWDZIAŁANIE CYBERPRZEMOCY
Internet pomimo licznych pozytywnych i przydatnych informacji, niesie ze sobą wiele zagrożeń. Wraz z jego rozwojem oraz zwiększeniem dostępności do nowych mediów, dzieci i młodzież coraz częściej stają się ofiarami przemocy elektronicznej. Zjawisko określane pojęciem Cyberprzemoc lub cyberbulling w przeciągu kilku lat zostało uznane za istotną kwestię społeczną. Z tego powodu nasz program wychowawczo- profilaktyczny skupia się na zapewnieniu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Sieci
Zadania
Sposób realizacji
Odpowiedzialny
Termin
1. Podnoszenie kompetencji nauczycieli i uczniów w zakresie przemocy elektronicznej.
1. Przeprowadzenie badań ewaluacyjnych „Diagnoza kompetencji nauczycieli i uczniów w zakresie odpowiedzialnego korzystania z mediów społecznościowych. Określenie potrzeb nauczycieli i uczniów w zakresie doskonalenia tej umiejętności”.
dyrektor
Styczeń 2020r.
2.Uświadamianie uczniom znaczenia nowych mediów oraz zagrożeń jakie są z nimi związane.
1.Lekcje wychowawcze, zajęcia komputerowe.
2. Analiza reklam zamieszczanych w Internecie, TV, gazetach.
3. E-lekcje Akademii Aktywnej Edukacji pt. „Czy jesteś bezpieczny w sieci?” dla uczniów klas IV-VII.
nauczyciele
wychowawcy
cały rok
3.Zaangażowanie uczniów w projekty o tematyce przeciwdziałania cyberprzemocy oraz uzależnieniu od korzystania z nowych mediów.
1.Udział w projektach „Dni bezpiecznego Internetu” oraz „Cyfrowobezpieczni”.
Informatyk
nauczyciele
wychowawcy
wg kalendarza imprezy
4. Promowanie wśród uczniów zasad bezpiecznego zachowania się w wirtualnym świecie.
1. Informowanie uczniów o konieczności ochrony swoich danych osobowych -pogadanki na lekcji wychowawczej,
- e-lekcja Akademii Aktywnej Edukacji „Chronię swoją prywatność” dla uczniów klas IV-VII.
2. Wypracowanie reguł bezpiecznego korzystania z Sieci oraz zapoznanie z zasadami kulturalnego użytkowania Internetu,.
-inscenizacje,
-prelekcje,
- prezentacje multimedialne
3. Wypracowanie z uczniami działania według zasady widzę-reaguję-pomagam .Uczenie, jakie działania powinni podejmować uczniowie, kiedy staną się ofiarą, świadkiem bądź sprawcą przemocy elektronicznej.
nauczyciele
wychowawcy
cały rok
5. Współpraca z rodzicami.
1.Uświadamianie rodzicom potrzeby kontrolowania tego, co dziecko ogląda, czyta, w jakie gry komputerowe gra;
2. Ukazywanie negatywnego wpływu uzależnień od telewizji i komputera.
wychowawcy,
nauczyciele,
cały rok
6. Nawiązanie współpracy z instytucjami/ organizacjami zewnętrznymi.
1. Współpraca z Policją, fundacją Orange
dyrektor,
wychowawcycały rok
PROFILAKTYKA ZAGROŻEŃ -ŚRODKI PSYCHOAKTYWNE.
Zagrożenia dzieci i młodzieży substancjami psychoaktywnymi jest szczególnie ważnym i niepokojącym zjawiskiem. Szkoła oraz nauczyciele mają do spełnienia podobne zadanie jak rodzice: powstrzymać dzieci przed sięgnięciem po narkotyki. Rolą szkoły, wszystkich osób zaangażowanych w proces wychowawczy jest identyfikacja zachowań ryzykownych uczniów i związanych z tym zagrożeń. Grupami szczególnie narażonymi na używanie substancji psychoaktywnych są dzieci i młodzież pozostające bez opieki rodzicielskiej, „dzieci ulicy”, niepełnoletnie osoby popełniające czyny karalne, osoby zagrożone demoralizacją, dzieci i młodzież zagrożone wykluczeniem społecznym, a także młodzież z zaburzeniami zachowania.
Zadania
Sposób realizacji
Odpowiedzialny
Termin
1. Zapoznanie uczniów z negatywnymi skutkami palenia papierosów, picia alkoholu, zażywania środków odurzających i substancji psychoaktywnych.
1. lekcje wychowawcze,
- pogadanki;
- zajęcia z pedagogiem,
2. Konkurs profilaktyczny : „Moja młodość bez uzależnień „ dla klas VI-VIII
3.Informowanie poprzez materiały umieszczane na plakatach w szkole.
wychowawcy
nauczyciele
cały rok
maj 2020 r.
cały rok
3. Kształtowanie wśród uczniów postaw zapobiegających podatności na ryzyko kontaktu ze środkami psychoaktywnymi.
1.Zaangażowanie uczniów do udziału w różnych formach wolontariatu (wolontariat na rzecz osób młodszych, rówieśników, osób starszych, niedołężnych, niepełnosprawnych, wolontariat na rzecz zwierząt, zabytków, przyrody itp.).
Opiekun Samorządu, wychowawcy, rodzice
cały rok
4. Kształtowanie asertywnych postaw wobec niepożądanych zjawisk.
1. E-lekcja Akademia Aktywnej Edukacji pt. „Asertywność sposób na życie”.
dyrektor, wychowawcy
cały rok
5. Zaspakajanie potrzeby podniesienia samooceny, sukcesu, przynależności i satysfakcji.
1.Motywowanie do udziału w zajęciach rozwijających zainteresowania i uzdolnienia uczniów:
-zajęcia sportowe
-konkursy,
-chór szkolny,
- basen,
- aerobik,
2. Poszerzenie horyzontów uczniów przez prezentacje osiągnięć i sukcesów znanych ludzi np. prezentacja filmu „Mój biegun” .
wychowawcy,
nauczyciele
n-le w-f
wychowawcycały rok
cały rok6. Udostępnianie materiałów- ulotek dotyczących substancji psychoaktywnych.
1. Prezentacja w szkole materiałów przekazywanych z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych „Profilaktyka i Młodzież” oraz z Policji.
Dyrektor
cały rok
7. Współpraca z rodzicami
1.Przekazywanie rodzicom uczniów materiałów, ulotek dotyczących środków psychoaktywnych, uzależnień i ich przeciwdziałaniu –konsultacje, zebrania z rodzicami;
2. Informowanie rodziców podczas zebrań o instytucjach, do których mogą się zgłosić o pomoc w razie wystąpienia problemu.
3.Organizacja spotkań w formie prelekcji z pracownikami Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Policją oraz pracownikami instytucji przeciwdziałających uzależnieniom i narkomanii;
Dyrektor, wychowawcy
cały rok
- PRZEWIDYWANE OSIĄGNIĘCIA UCZNIÓW
W wyniku realizacji powyższego programu uczniowie naszej szkoły będą mieli możliwość refleksji nad swoim dotychczasowym życiem i postawami wobec otaczającego ich świata. Zostaną wyposażeni w wiedzę i umiejętności, które pomogą im uporządkować własny świat wartości i przygotować się do pełnienia różnych ról społecznych w dorosłym życiu.
Rozwiną i udoskonalą swój system wartości, nauczą się właściwych postaw, zachowań, które pozwolą prawidłowo funkcjonować w środowisku rówieśników i dorosłych.
Rodzice uczniów bardziej zaangażują się w proces wychowania i działania profilaktyczne, dotyczące własnych dzieci oraz uświadomią sobie fakt, że sposób w jaki ich pociechy będą funkcjonowały w społeczeństwie w przyszłości, zależy przede wszystkim od ich postaw i sposobu przekazywania wzorców osobowych i wartości.
Nauczyciele podwyższą swoje kompetencje w dziedzinie wychowania oraz profilaktyki.
- EWALUACJA PROGRAMU
Szkolny Program Wychowawczo-Profilaktyczny będzie ewaluowany raz w roku szkolnym.
Sposobami ewaluacji będą:
- bezpośrednie rozmowy z uczniami i rodzicami,
- analiza dokumentacji,
- ankieta,
- obserwacja,
- spotkania szkolnego zespołu wychowawczego – wymiana uwag, spostrzeżeń oraz własnych doświadczeń w zakresie działań wychowawczych i profilaktycznych,.
- POSTANOWIENIA KOŃCOWE
Za realizację Programu Wychowawczo-Profilaktycznego szkoły odpowiedzialni są wszyscy nauczyciele i pracownicy szkoły. Dyrektor szkoły czuwa nad prawidłowością jego realizacji.
Program Wychowawczo-Profilaktyczny Szkoły Podstawowej w Świętem jest przewidziany do realizacji na trzy lata – 2017-2020. Może być modyfikowany w trakcie realizacji. Podlega monitorowaniu i ewaluacji. Każdego roku zespół ds. programu opracuje raport z realizacji programu w danym roku szkolnym. Raport zostanie przedstawiony na zebraniu rady pedagogicznej analitycznej na koniec roku szkolnego.
Ankieta ewaluacyjna dla uczniów dotycząca Programu Wychowawczo- profilaktycznego
Zapoznaj się z podanymi poniżej pytaniami dotyczącymi pracy wychowawczej w naszej szkole i odpowiedz na nie poprzez wstawienie znaku X, wpisanie uwag lub propozycji. Twoje szczere wypowiedzi będą wskazówką do takiego doskonalenia Szkolnego Programu Wychowawczego, by spełniał Twoje i nasze oczekiwania.
TAK NIE
- Czy zajęcia wychowawcze są, Twoim zdaniem ciekawe? ......... ........
- Czy lubisz godziny wychowawcze z Twoim wychowawcą? ......... ........
- Czy dzięki lekcjom wychowawczym mogłeś rozwiązać
swoje problemy? ......... ........
- Czy znasz prawa ucznia? ......... ........
- Czy wiesz jakie masz obowiązki? ......... ........
- Czy wiesz jak bronić swoich praw? ........ ........
zawsze często rzadko nigdy
- Czy uwagi i propozycje uczniów są uwzględniane
przez nauczycieli? ............ ......... .......... ........
- Czy uczniowie uczestniczą w przygotowywaniu
zajęć wychowawczych? ............ ......... .......... ........
- Czy organizowane były klasowe zajęcia
pozalekcyjne (uroczystości, imprezy, wycieczki) ? ............ ......... .......... ........
- Czy zajęcia wychowawcze miały pozytywny wpływ
na atmosferę w Twojej klasie? ............ ......... .......... ........
- Czy poza wychowawcą wychowują Cię inni
nauczyciele? ............ ......... .......... ........
Potwierdź odpowiedź znakiem X
- W jakich formach zajęć pozalekcyjnych brałeś udział?
biwak ....... kino .......
rajd ....... koncert ........
wycieczka ....... spotkanie ........
wyjazd ....... teatr ........
inne(jakie?) ....... występ ........
- W jakiej formie były prowadzone zajęcia wychowawcze?
pogadanka ....... wykład ........
prelekcja ....... drama .........
inscenizacja ....... spotkanie ........
inne(jakie?) ....... zabawa integracyjna ……..
- Czy na lekcjach wychowawczych poruszane były sprawy związane:
a) z Twoim rozwojem fizycznym, umysłowym i emocjonalnym? ..........
b) ze stosunkami między ludźmi (w grupie rówieśniczej, szkole, rodzinie)? ...........
c) z otaczającym Cię środowiskiem kulturalno – przyrodniczym
(kinem, teatrem, telewizją, ekologią itp.)? ...........
d) inne (jakie?) .........................................................................................
- Czy masz jakieś propozycje lub uwagi dotyczące zajęć wychowawczych?
............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Arkusz ewaluacyjny dotyczący Programu wychowawczo- profilaktycznego – uczniowie
Rok szkolny ................
Liczba ankietowanych ..................
numer pytania
liczba odpowiedzi TAK
%
liczba odpowiedzi NIE
%
brak odpowiedzi
%
1
2
3
4
5
6
numer pytania
odpowiedź najczęściej występująca
odpowiedź najrzadziej występująca
7
8
9
10
11
12
13
14
numer pytania
często występująca propozycja lub uwaga
Słabe strony:
Mocne strony:
Wnioski:
Ankieta ewaluacyjna dla rodziców dotycząca Programu wychowawczo- profilaktycznego
Bardzo prosimy Panią(a) o wypełnienie ankiety. Zależy nam na szczerych odpowiedziach. Dzięki nim będziemy mogli lepiej i skuteczniej oddziaływać na dzieci, a także w większym stopniu spełniać Pani(a) oczekiwania dotyczące ich wychowania.
Oceń w skali 1 – 6 zakreślając odpowiednią cyfrę.
- Jak ocenia Pan(i) swoją znajomość Programu wychowawczo- profilaktycznego naszej szkoły?
1 2 3 4 5 6
- W jakim stopniu akceptuje Pan(i) ten Program?
1 2 3 4 5 6
- Jak ocenia Pan(i) kontakty ze szkołą w sprawach dotyczących swojego dziecka?
1 2 3 4 5 6
- W jakim stopniu nasza szkoła służy wszechstronnemu rozwojowi ucznia?
1 2 3 4 5 6
- Jak szkoła rozwiązuje problemy zdrowotne uczniów, zagrożenia z tym związane i uzależnienia?
1 2 3 4 5 6
- W jakim zakresie nasza szkoła wpływa na odpowiedni stosunek dzieci do otaczającego środowiska?
1 2 3 4 5 6
- W jakim stopniu przestrzegane są prawa Pana(i) dziecka w naszej szkole?
1 2 3 4 5 6
- Jak ocenia Pan(i) system nagród i kar w naszej szkole?
1 2 3 4 5 6
- Jak bardzo szkoła jest przyjazna, życzliwa i wyrozumiała w stosunku do Pana(i) dziecka?
1 2 3 4 5 6
- Jak ocenia Pan(i) starania wychowawcy wobec swojego dziecka?
1 2 3 4 5 6
- Jak ocenia Pan(i) działania wychowawcze dyrektora szkoły?
1 2 3 4 5 6
- Czy jest Pan(i) zadowolony(a) ze szkoły?
1 2 3 4 5 6 Dziękujemy!
Arkusz ewaluacyjny dotyczący Programu Wychowawczo- profilaktycznego – rodzice
Rok szkolny -
Liczba ankietowanych -
Numer pytania
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Średnia ocen
Liczba ocen zbieżnych
1
2
3
4
5
6
Słabe strony:
Mocne strony:
Wnioski:
Program został opracowany w następującym składzie:
Przedstawiciele nauczycieli:
-
- Monika Sarnowska
- Katarzyna Czyżnikiewicz
Przedstawiciele rodziców:
-
-
- Agnieszka Marszałek
- Anna Gawrońska
-
Program wychowawczo-profilaktyczny został zatwierdzony
Uchwałą Rady Pedagogicznej nr 3 z dnia 15 września 2020 r.